Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł Vaillant ecotec i Salus ert30 vs pompa i mieszacz podłogówki

20 Sty 2017 14:58 2871 4
 • Poziom 1  
  Od miesiąca posiadam nowy dom z instalacją ogrzewania podłogowego - tylko ogrzewania podłogowego.
  Instalatorzy zamontowali do zakupionego przeze mnie kotła Vaillant ecotec i zasobnika 150 litrów rozdzielacze.
  Na dole jest rozdzielacz prosty, z sekcjami ręcznymi bez automatyki (ręczne sterowanie).
  Na pietrze jest rozdzielacz z automatyką: listwa salus + siłowniki + termostaty w 3 pokojach Salus ert30, oraz pompa i mieszacz.

  Kilka pytań:
  Czy w tym przypadku powinien być zamontowany mieszacz?
  Czy powinna być zamontowana pompa- słyszałem, że może zakłócać działanie kotła, podobnie jak mieszacz.
  Termostaty w pokojach bardzo często się załączają i rozłączają: słychać to przez charakterystyczne pstryknięcie. Załączają się dosłownie co kilka minut. Czy to normalne?

  Serwisant od kotła powiedział, że powinienem pompę w rozdzialczu i mieszacz zdeontować, że piec sam uciągnie wszystkie sekcje (powierzchnia domu 140 m użytkowych), oraz że pompa i mieszacz może uszkodzić zawór trójdrożny w piecu.
  Poza tym co jest logiczne, kocioł sam sobie wylicza krzywą (mam regulator colormatic vaillanta) a mieszacz zakłóca temperaturę.

  Kocioł Vaillant ecotec i Salus ert30 vs pompa i mieszacz podłogówki
 • Poziom 14  
  Jeżeli w domu nie ma grzejników tylko sama podłogówka to mieszacz jest zbędny bo można ograniczyć temperature od razu na kotle. Pompa kotłowa spokojnie by sobie poradziła z taką instalacją a w obecnym systemie dwóch pomp bez sprzęgła zakłócają wzajemnie swoją prace. Nie rozpędzałbym się z tym uszkadzaniem zaworu trójdorogowego ale wykluczyć tego też nie można, po prostu jak zawór przełącza się na CWU to pompa rozdzielaczowa dalej pcha wodę w zamknięty zawór.
 • Poziom 34  
  Pompa z kotła powinna obsłużyć bezpośrednio całą podłogówkę - kwestia wyregulowania przepływów na rotametrach na rozdzielaczu dolnym i górnym. Szkoda że nie pokazałeś zdjęcia rozdzielacza na dole.
  Jeśli by nie dała rady, to trzeba by było za kotłem wstawić sprzęgło i wydajniejszą pompę lub dwie osobne na każdy rozdzielacz, ale już bez żadnych układów mieszająco-pompowych przy rozdzielaczach.
  Najpoprawniejszym rozwiązaniem jest sprzęgło i dwa osobne układy pompowo-mieszające na każdy z rozdzielaczy osobno ale sterowane z automatyki kotła. Ale to znacząco podnosi cenę, chociaż za to gwarantuje najniższe zużycie gazu.
 • Poziom 12  
  Dokładnie tak. Często jednak klient nie daje się przekonać ze względu na cenę, jednak wynika to z braku celnych argumentów instalatora. Takie pompy za sprzęgłem można też wysterować za pomocą tzw. płytki 2z7 która posiada dwa konfigurowalne przekaźniki (do ustawienia w kotle).Ewentualnie jeśli jest to kocioł VC XX6/5-5 (czyli najnowszy) to posiada on jeden taki przekaźnik (szara wtyczka) na płycie kotła (konfiguracja w d.26). Do wykorzystania jeśli nie jest pod niego podpięta pompa cyrkulacyjna. Takie pompy były by włączane wtedy tylko gdy kocioł pracowałby na C.O.
  Inna sprawa że (moim zdaniem) pompa podłogówki powinna chodzić cały czas, ale za darmo też ona nie pracuje.
 • Poziom 34  
  matipoznan napisał:
  Poza tym co jest logiczne, kocioł sam sobie wylicza krzywą (mam regulator colormatic vaillanta) a mieszacz zakłóca temperaturę.

  Jaką masz ustawioną krzywą grzewczą i w jakim przedziale występują temperatury na kotle przy załączonym regulatorze pogodowym? Gdzie wisi ten calorMATIC: na dole czy na górze? Jak jest ustawiony wpływ temp. pomieszczeniowej: Brak/Korekta/Termostat?
  Tak jam mówiłeś kocioł sam sobie wylicza temp. w układzie CO (u ciebie podłogówki) według krzywej grzewczej. Jeśli na kotle jest temp. do max. 50°C (żeby podłoga nie popękała) to możesz w rozdzielaczu na górze otworzyć Termostatyczny Zawór Mieszający na max. i wtedy nie powinien mieszać z powrotem, tylko brać wodę bezpośrednio z kotła - w pewnym stopniu będziesz miał regulację pogodową na górze.
  Z drugiej strony pompa na rozdzielaczu górnym może zakłócać pracę rozdzielacza dolnego.
  Musisz popróbować i bawić się z różnymi ustawieniami - jeśli nic nie przyniesie zadowalających efektów to trzeba będzie ingerować w układ hydrauliczny. Ale to pewnie po sezonie grzewczym.