Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[eagle] - Domowej roboty arduino

marcin-ka 20 Sty 2017 15:24 879 18
  • #1 20 Sty 2017 15:24
    marcin-ka
    Poziom 7  

Witam zrobiłem schemat własnego arduino w eagle i czy jest jakaś osoba która może sprawdzic czy schemat jest poprawny? Dodatkowo co można dodać do tego lub co poprawić. Nie wiem też jak z diodą zenera od stabilizatora, ponieważ nie wiem jak obliczyc rezystor, a zawsze jakies zabezpieczenie sie przyda ;) Pozdrawiam!

0 18
  • #2 20 Sty 2017 16:47
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Ciut za małe kondensatory przy stabilizatorze.

Wyjaśnij tylko, w jakim celu robisz własnoręcznie coś, co jest produkowane seryjnie i co można kupić za < 10zł? Prawdziwe Arduino Uno to to nie jest, bo nie ma możliwości łatwego programowania przez USB. Z kolei Arduino Uno z USB kupisz za < 15 zł.

0
  • #3 20 Sty 2017 16:55
    marcin-ka
    Poziom 7  

Dziękuje za odpowiedź :)
    Kondensatory użyłem takie jakie były w nocie:
    http://www.elenota.pl/datasheet-pdf/131937/STMicroelectronics/L7805

W sumie sam nie wiem chciałbym wykonać własną płytke, zawsze będzie satysfakcja ;)
    Ewentualnie moge zrobić, że dodam do tego "arduino" np. zegarek na pcf8583p, wyswietlacz lcd 2x16, jakis keypad, lub dodam programator wg. tego schematu:
    http://www.fischl.de/usbasp/

0
  • #4 20 Sty 2017 17:01
    BlueDraco

No, i jeszcze kup Arduino, żeby mieć czym zaprogramować to Twoje cudo. Ile raży drożej Ci to wyniesie, niż zakup zestawu Arduino z dodatkowymi modułami? (kosztuje pewnie z 15 USD).

0
  • #5 20 Sty 2017 17:08
    marcin-ka
    Poziom 7  

Arduino mam :)
    Ale teraz to sam zwątpiłem, co robić..

0
  • Pomocny post
    #6 20 Sty 2017 17:11
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

BlueDraco napisał:
    No, i jeszcze kup Arduino, żeby mieć czym zaprogramować to Twoje cudo. Ile raży drożej Ci to wyniesie, niż zakup zestawu Arduino z dodatkowymi modułami? (kosztuje pewnie z 15 USD).

Nie żyjemy w Bangladeszu, żeby liczyć tak złotówki. Satysfakcja z własnoręcznie wykonanej roboty też się liczy. Gdyby patrzeć tylko na kasę, to elektronika jako hobby nie ma najmniejszego sensu, bo wszystko można kupić taniej gotowe, a nawet jeśli ktoś ma specyficzne potrzeby, to zazwyczaj zlecenie budowy tego czegoś i tak jest tańsze ni zrobienie tego samemu.

0
  • #7 20 Sty 2017 17:19
    marcin-ka
    Poziom 7  

W sumie zdecydowałem się na dokończenie "projektu", ale dało by radę to zaprogramować przez usbasp? Bo uwzględniłem wejście KANDA

0
  • #8 20 Sty 2017 17:50
    BlueDraco

Ja tam ma satysfakcję z roboty, jak zrobię coś ciekawszego, zabawniejszego albo przynajmniej tańszego niż to, co Chińczyk tłucze w setkach tysięcy. Małpowanie Chińczyka za własne i większe pieniądze w celu uzyskania gorszego sprzętu jakoś mnie nie rajcuje.

0
  • #9 20 Sty 2017 18:09
    marcin-ka
    Poziom 7  

BlueDraco napisał:
    Ja tam ma satysfakcję z roboty, jak zrobię coś ciekawszego, zabawniejszego albo przynajmniej tańszego niż to, co Chińczyk tłucze w setkach tysięcy. Małpowanie Chińczyka za własne i większe pieniądze w celu uzyskania gorszego sprzętu jakoś mnie nie rajcuje.

Może moje "arduino" nie będzie tak wydajne i nie będzie posiadała programatora, ale jak już chodzi o te pieniądze, to będzie tańsze ;) A np wole wiedzieć jak
    "sprzęt" na którym pracuje jest zbudowany ;) Jak kto woli pozdrawiam!

0
  • Pomocny post
    #10 20 Sty 2017 19:07
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

marcin-ka napisał:
    W sumie zdecydowałem się na dokończenie "projektu", ale dało by radę to zaprogramować przez usbasp? Bo uwzględniłem wejście KANDA

Oczywiście przy pomocy USBasp to bez problemu zaprogramujesz.

0
  • #11 20 Sty 2017 19:09
    BlueDraco

Mini (tak, jak Twoje - bez USB) kosztuje <6 zł. :)

0
  • Pomocny post
    #12 20 Sty 2017 19:15
    emarcus
    Poziom 35  

marcin-ka napisał:

To nie maw zasadzie większego znaczenia . Konfiguracja podłączenia; czy to jest Kanda(10) albo 6 pin albo..cokolwiek.. nie decyduje o rodzaju wymaganego programatora.
    Posiadając arduino możesz każdy AVR nim zaprogramowac, przygotowując go do pracy jako 'Arduino as ISP'.
    Wgrywając w nie, załączony w pakiecie IDE przykladowy program (sketch) "- patrz: File/Examples/ArduinoISP 'robisz' z niego pełno funkcjonalny programator AVRISP.
    W poczatkowej części tego pliku masz wyjaśnienia co i gdzie podłączyc aby nim programowac inne processory przez port ICSP, czyli to co nazywasz KANDA.
    Jezeli pasjonuje cię experymentowanie na tym poziomie to proponowałbym przeglądnąc stronę:
    http://eleccelerator.com/usnoobie/index.php
    Byc moze to cię zaciekawi...

e marcus

0
  • #13 20 Sty 2017 19:38
    marcin-ka
    Poziom 7  

emarcus bardzo dziękuje za wytłumaczenie ;) A co do tego zabezpieczenia na diodzie zenera bo nie wiem czy dobrym rozwiazaniem jest wstawiać tam diode 5,1v.

0
  • #14 20 Sty 2017 21:22
    BlueDraco

A w jakim celu i w którym miejscu miałbyś wrzucić tę diodę? Nie rozumiem.

0
  • #15 20 Sty 2017 21:45
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 21 Sty 2017 04:18
    emarcus
    Poziom 35  

[quote="
    A co do tego zabezpieczenia na diodzie zenera bo nie wiem czy dobrym rozwiazaniem jest wstawiać tam diode 5,1v.[/quote]
    Nie bardzo wiem o jakim zabezpieczeniu referujesz diodą zenera(?), ale jeśli masz na myśli diodę D1, to nie jest dioda zenera lecz Dioda Schottky.
    Ponaddto masz błędnie podłączone gniazdo zaslania !.
    GND jest na zewnątrz wtyczki (pin 1) a nie na odwrót.

e marcus

1
  • #17 21 Sty 2017 21:31
    marcin-ka
    Poziom 7  

Skończcie już z tym hajsem... Chce zrobić to zrobię dla mnie liczy się satysfakcja i wykonanie swojego pcb ;)

emarcus Ja widzialem inaczej w internecie co do nozek.
    https://www.google.pl/search?q=dc+jack+eagle&espv=2&biw=1440&bih=804&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjm1r2yi9TRAhWBXSwKHVN2AHsQ_AUIBigB#imgrc=9tzMlmbUWlIHzM%3A

Diodę zenera chce podpiąć pod wyjście stabilizartora wrazie jego uszkodzenia.

0
  • #18 21 Sty 2017 21:44
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 22 Sty 2017 05:12
    emarcus
    Poziom 35  

marcin-ka napisał:

Wierzę że widziałeś, bo na to nie ma standardu. Zależnie od kraju i dystrybutora możesz spotkac różne wykonania podłączenia wyjścia do wtyczki.
    Niemniej jednak na obudowie tego adaptera (AC Adaptor) znajdziesz jeden z ponizej oznaczeń.
    W projekcie wybierzesz konfigurację zgodną z oznaczeniem na twoim "wall wart".
    Tych adapterów mam w domu chyba tuzin (na rózne napięcia). Wszystkie sa w konfiguracji #1'
    Byc moze twój dystrybutor sprzedaje z alternatywną konfiguracją....

Jezeli uszkodzisz stabilizator, to nie kombinuj z dodatkową diodą zenera; - zwyczajnie wymień go na nowy!

e marcus

0
  Szukaj w 5mln produktów