Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NanoPi NEO dostępny w polskich sklepach

strikexp 06 Lut 2017 15:27 5028 74
  • Semicon
  • #62 06 Lut 2017 15:30
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • Semicon
  • #63 06 Lut 2017 18:29
    Artur k.
    Admin grupy audio

Wojciech. napisał:
    A może na razie 8 bitowce bez problemu wystarczają w amatorskich projektach?

Wszystko zależy co chcemy zbudować. Np. na 8 bitowym procesorze dość trudno wykonuje się jakieś bardziej skomplikowane operacje matematyczne.

Piotrus_999 napisał:
    Jak ktoś jest zielony to lepiej już zapomnieć o 8 bitach, ale nic nie sugeruję.

Jestem innego zdania. Naukę należy zaczynać od początku, a nie od końca. :) Początek to są właśnie uC 8 bitowe (były też 4 bitowe, ale to na dzień dzisiejszy już prehistoria).

• #64 06 Lut 2017 18:36
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #65 06 Lut 2017 18:55
    Artur k.
    Admin grupy audio

Piotrus_999 napisał:
    Tylko pytanie: początek czego. Czym się różni pisanie w C/C++ na 32 i 8 bitach? Niczym. To są legendy, że 32bitowce są tak skomplikowane, że się nie da opanować początkującemu.

8 bitowce mają mniej zasobów i trzeba czasami dobrze pogłówkować jak przeskoczyć jakiś problem. To uczy - przede wszystkim myślenia, główkowania itp., bo inaczej będziemy mieli takie przypadki jak w innym temacie wspomniano - używanie słów 64 bitowych bo można, a nie dlatego że istnieje taka potrzeba.

• #66 06 Lut 2017 19:08
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #67 06 Lut 2017 19:22
    tronics
    Poziom 36  

@Artur k.
    Rzadko kiedy stosuję 32bitowe typy, ale w obliczeniach (unsigned) char zasadniczo też rzadko. Jednak by nie musieć się grzebać z float, a mieć części ułamkowe trzeba wyniki przeskalować więc u mnie zazwyczaj jest minimum 16bit. Dla MCU z 32bitową magistralą danych to ciut zmarnowana przepustowość, ale daje radę (trzeba czasem o align pamiętać). Dla 8bit to jednak jakby nie patrzeć 2 transfery dla jednej zmiennej. W samych obliczeniach jeszcze gorzej, cykle znikają. Jeśli aplikacja nie zarżnie ani flasha, ani ramu, ani wszystkich cykli MCU to co za różnica czy 8 czy 16, czy 32 bit mikrokontroler? Do wyboru, do koloru. Gorzej gdy się "jedzie po bandzie". Zamiast wkładać mnóstwo wysiłku żeby tylko upchać algorytm jednak lepiej czasem wziąć zrobić krok w tył i rozejrzeć się za lepszym narzędziem. Inaczej wygląda sprawa gdy stosowany algorytm sam w sobie jest zupełnie nieoptymalny (jak to często w arduino się spotyka, floaty do obsługi DS18B20 what the hell? Doprawdy inaczej się nie da?)

• #68 06 Lut 2017 20:28
    Artur k.
    Admin grupy audio

Widzicie Koledzy, bo wszystko musi być w granicach rozsądku. Nie ma sensu próbować wykonywać 32 bitowych operacji na 8 bitowym uC, ale nie ma też sensu na odwrót.
    Natomiast nie może być też tak, że programista zupełnie nie myśli i nie kombinuje, tylko jak mu wyszedł za duży kod to bierze większy procesor albo w ogóle zmienia platformę bo ta jest za słaba. Takie rozumowanie jest bez sensu. Kombinowanie w granicach rozsądku jeszcze nikomu nie wyszło na złe. :)

Przykład z mojej praktyki - niedawno robiłem przełącznik źródeł do wzmacniacza. Zadanie procesora polegało na sprawdzaniu stanu klawiatury podłączonej do jednego portu i odpowiednie sterowanie wyprowadzeniami innego portu. Wybrałem do tego zadania Attiny2313, gdyż uznałem że ilość dostępnych I/O jest wystarczająca do tego zastosowania, nie potrzebuję nic więcej. Mogłem użyć STM32? Pewnie że mogłem, tylko po co?
    Dlatego właśnie nie można przy nauce pomijać 8 bitowych uC. Trzeba wiedzieć że one są i umieć ich używać, bo potem jak przyjdzie nam zrobić coś prostego to zacznie się przysłowiowe strzelanie z armaty do muchy.

• #69 06 Lut 2017 20:38
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #70 06 Lut 2017 20:46
    Artur k.
    Admin grupy audio

Porównanie budowy układu na mniejszym (i w tym wypadku tańszym) uC to zupełnie co innego niż projektowanie układu elektronicznego o fizycznie mniejszych gabarytach.

Ja byłem, jestem i pewnie jeszcze długo będę zwolennikiem dobierania rozwiązania adekwatnego do funkcji jaką ma ono spełniać.
    Nie widzę sensu używania 32 bitowego uC do realizacji układu jaki wyżej opisałem, choć oczywiście jak ktoś chce to nic mi do tego. Nie widzę też sensu używania jakiegokolwiek 8 bitowego uC np. do wspomnianych wcześniej rozwiązań sieciowych, choć jak ktoś się napnie to zrobi.

• #71 06 Lut 2017 21:13
    Wojciech.
    Poziom 31  

Może wróćmy do tych mikro komputerów. Czy takie Nano da radę jako serwer pod domoticza? Bo teraz mi to siedzi na klasycznym PC(testuje) i trochę kiepsko aby 24h na dobe był włączony.

• #74 07 Lut 2017 15:45
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #75 07 Lut 2017 16:23
    tronics
    Poziom 36  

CodeBlocks, LPCXpresso (Eclipse), SW4STM32 (Eclipse), MCU8051IDE, Atmel Studio, Visual Studio, Arduino IDE, Esplorer. Od biedy także "środowiska webowe".