Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Citroen C3 2003r. 1.4HDi - Nie działa klakson i spryskiwacz szyby

21 Sty 2017 00:36 3714 2
 • Poziom 15  
  Witam pisze w sprawie autka jak z tematu.
  W samochodzie nie działa spryskiwacz szyby przód, tył i klakson. W momencie włączenia spryskiwaczy wycieraczki się załączają, ale nie wysterowuje silniczka spryskiwaczy. Klakson również nie działa.

  Bezpieczniki oczywiście sprawne.

  Podczas diagnostyki, w parametrach, moduł przełączników pod kierownicą widzi kiedy naciskamy klakson jak i spryskiwacz przód, tył.
  BSI również widzi kiedy naciskamy klakson i spryskiwacz.
  Pozostaje moduł BSM pod maską, z nim nie ma możliwości kontaktu, ogólnie, ponieważ to chyba tylko układ wykonawczy. W lexii nie ma nawet do wyboru tego modułu.

  Został zamówiony drugi moduł BSM, po podłączeniu identyczna sytuacja, wiec BSM raczej odpada.

  Masa przy klaksonie oczywiście jest, ale z BSM nie wychodzi sterowanie do klaksonu. W BSM, zielona wtyczka 16pin, pin 15 to sterowanie klaksonu.

  Na pinach, przy silniczku spryskiwaczy dwie masy również są, ale kiedy włączamy spryskiwacz, na żadnym z dwóch pinów nie pojawia się sterowanie, cały czas są dwie masy. Wiązka od BSM zielona wtyczka 16pin, pin 14 i 11 są podłączone do silniczka spryskiwaczy.

  Mam pytanie, czy BSI steruje BSM'em, klaksonem i spryskiwaczem, poprzez sieć Van, czy poprzez zwykłe sygnały?
  Jeśli BSM pod maską został podmieniony, czy to ewidentnie wskazuje na uszkodzenie samego BSI?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 15  
  Tak, klakson jak i pompka działa na krótko, przy podaniu sygnału na odłączonej wtyczce BSM na piny o których wspomniałem.
  Dla pompki, po podaniu na pin 14 i 11 wtyczki, "+" i "-", w zależności od tego jak podamy sygnały, spryskiwacz działa z przodu lub z tyłu.
  Dla klaksonu (Pin 15 jest zmostkowany w BSM z pinem 7), po podaniu sygnału "+", na odłączonej wtyczce, na pin 15 wtyczki, klakson działa.

  Skoro w parametrach, w przełącznikach pod kierownicą com2000 i w BSI widzi załączanie klaksonu i spryskiwacza, a BSM został zmieniony na inny, bez skutku, to chyba zostaje wymiana BSI, który pomimo zauważenia wysterowania, nie wysyła sygnału do BSM, czy dobrze myślę?