Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Synchronizacja dwóch silników -

21 Sty 2017 10:49 1404 14
 • Poziom 2  
  Witam!

  To mój pierwszy post na forum także mam nadzieję, że piszę w odpowiednim dziale.
  Piszę właśnie pracę inżynierską na kierunku mechanika i budowa maszyn. Tematem jest projekt śrubowego dwukolumnowego podnośnika warsztatowego. W moim podnośniku założyłem, że każda z kolumn napędzana jest oddzielnym trójfazowym silnikiem elektrycznym. Koniecznym zatem jest ich synchronizacja elektroniczna tych silników, aby wysokości podstawy ładunkowej na każdej z kolumn były cały czas takie same.
  Nie potrzebuję dokładnych rysunków układów elektrycznych (w pracy przede wszystkim muszę skupić się na analizie mechanicznej), ale proszę o jakąś podpowiedź jakie urządzenia można wykorzystać i ewentualny opis ich działania, ponieważ muszę to opisać w jaki sposób prędkości podnoszenia zostały zsynchronizowane.

  Prosiłbym również o podpowiedź jak wyliczyć moc silnika, jeżeli kolumna podnosi ciężar 20kN na wysokość 2,2m w czasie 55s. Prędkość obrotowa śruby podnośnika wynosi 400obr/min. Znalazłem jakieś wzory, ale wg nich wyszło, że wystarczy 1,5kW a wydaje mi się to za mało.

  Jeżeli potrzeba więcej danych to proszę piszcie.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 39  
  Morfeusz93 napisał:
  Prosiłbym również o podpowiedź jak wyliczyć moc silnika, jeżeli kolumna podnosi ciężar 20kN na wysokość 2,2m w czasie 55s. Prędkość obrotowa śruby podnośnika wynosi 400obr/min.
  Trochę za mało danych. Proszę zajrzeć na przykład obliczeń podnośnika http://bc.pollub.pl/Content/681
  Morfeusz93 napisał:
  Znalazłem jakieś wzory, ale wg nich wyszło, że wystarczy 1,5kW a wydaje mi się to za mało.
  Trochę dziwi słowo "znalazłem", ale nie widzę nic dziwnego w tym, że 1,5kW może być wystarczające. Odpowiednia przekładnia potrafi podnieść takie obciążenie, kwestią kluczową jest wymaganie czasowe i wysokościowe, czyli wracamy do podstaw konstrukcji maszyn, czegoś co kolega powinien posiadać na tym etapie będąc studentem kierunku mechanika i budowa maszyn.
 • Poziom 21  
  Do synchronizacji możesz użyć enkoderów podłączonych do PLC które będzie sterowało falownikami zasilającymi silniki.
  Z liczenia mi wyszło że chcesz użyć śruby z gwintem o koku 6mm - moim zdaniem za mało i trudno ci będzie znaleźć śrubę o wystarczającej średnicy i tak małym skoku.
  Silnik 1,5 KW może da radę, ale proponuję przyjąć rozsądny zapas mocy.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 43  
  Możesz użyć absolutnego enkondera liniowego.
  Silnik daj z zapasem bo masz go prawie na styk. Chociaż z drugiej strony to nie pracuje w trybie ciągłym.
 • Poziom 2  
  Śruba w podnośniku jest trapezowa Tr50x6. Śruba podnośnika jest zamontowana na górze słupa, dzięki czemu śruba jest liczona na rozciąganie, a nie na wyboczenie, więc w zupełności wystarczy (na wyboczenie musiała by być o średnicy około 130mm). Policzyłem również, że będzie samohamowna.

  Dziękuję Flesh za podpowiedź w sprawie regulacji obrotów. Na pewno bardzo mi pomoże. Miłego dnia Ci życzę.

  Co do wypowiedzi dedito - przykrym jest, że pierwsza odpowiedź pod moim pierwszym postem jest zarzuceniem mi niewiedzy i nie ma w niej żadnej merytorycznej wartości. W internecie krążą stereotypowe opinie o elektrodzie, ale nie sądziłem, że są tak prawdziwe.
 • Poziom 31  
  Jak precyzyjnie chcesz synchronizować napędy ?
 • Poziom 39  
  Morfeusz93 napisał:
  Co do wypowiedzi dedito - przykrym jest, że pierwsza odpowiedź pod moim pierwszym postem jest zarzuceniem mi niewiedzy i nie ma w niej żadnej merytorycznej wartości.
  Jeśli link do podręcznika z podstaw konstrukcji maszyn nie jest merytorycznym odniesieniem się do kwestii wątku (nie wspominając o odniesieniu się do mocy silnika), to ja już nie wiem co by mogło to być :).
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Przepraszam, że się wtrącę :idea:
  Koledzy rozpisują się tutaj o enkoderach, sterownikach PLC a nie prościej i taniej byłoby zamontować na śrubach zębatki i połączyć je łańcuchem :?:
 • Poziom 43  
  Kolega uparł się na dwa silniki. :idea: Jego sprawa, Klient nasz Pan :D Otóż zastosował bym coś w rodzaju poziomnicy elektronicznej (są takie czujniki - inklinometryczne), czy nawet najprostszej optoelektronicznej i dwa falowniki. Silniki synchronizowały by się tak, by platforma zawsze była w poziomie.

  @adam1411 To wiadomo od czasów Talesa z Miletu albo Sedesa z Bakelitu, a że Kolega zażyczył sobie 2 (dwa) silniki, to trochę trzeba pomyśleć :D PLC raczej zbędne. Można to spokojne zrealizować w zwykłym ,,analogu". Zaletą jest prostota oraz autokompensacja nierównego pod względem masy obciążenia platformy, wadą zaś niewielkie możliwe ,,kiwanie" zależne tyko od histerezy kątowej użytego czujnika np takiego : http://www.automatyka.pl/produkty/-posital-in...ane-w-technologii-mems-z-serii-tiltix-71311-2
  Dwa falowniki dwa inklinometry połączone krzyżowo- analogowe i sprawa załatwiona.
  :D
 • Poziom 38  
  Są podnośniki dwusilnikowe synchronizowane linką stalową odpowiednio prowadzoną. Synchronizacja polega na wyłączaniu silnika wyprzedzającego.
 • Poziom 43  
  Zbigniew 400 napisał:
  Są podnośniki dwusilnikowe synchronizowane linką stalową odpowiednio prowadzoną. Synchronizacja polega na wyłączaniu silnika wyprzedzającego.
  A fujjjj, jakie to nieeleganckie rozwiązanie :cry: ,,Silnik Wyprzedzający i Wszystko Krzywe"
 • Poziom 38  
  Serwisuję te podnośniki 20 lat. Niezawodne i dokładne. Sprawdzam poziomicą. Czasem prymitywne rozwiązania są rewelacyjne.
  Koszty serwisu banalne, odporność na warunki pracy duźa.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Co 3 lata wymiana linki, tyle kosztów.
 • Poziom 21  
  No cóż - skoro koledzy uważają enkodery za zbędne udziwnienie- przy tak małym skoku śruby można zastosować dwa czujniki indukcyjne (po jednym na każdą śrubę) + tarczki z zębami które będą źródłem impulsów. W tymże jednak rozwiązaniu od PLC nie uciekniemy, aczkolwiek nie rozumiem czemu to taki problem, da się kupić za kilkaset złotych, a taki sterowniczek może znacznie uprościć schemat elektryczny.
 • Poziom 2  
  Nie pomogę w obliczeniach mechanicznych ale sama synchronizacja dwóch silników bez PLC jest dość prosta.
  Zastosuj dwa falowniki LITEON serii EVO8000 w układzie MASTER-SLAVE (pan-sługa).
  Pierwszy, MASTER może być dowolnym falownikiem.
  Na wał silnika MASTER zakładasz enkoder inkrementalny, z którego sygnał podłączysz do drugiego falownika SLAVE.
  Falownik EVO8000 SLAVE wyposażasz w kartę enkoderową (płytka elektroniki montowana w falowniku - znajdziesz ją na stronie producenta albo jakiegoś dystrybutora).
  Do tej karty podłącza się dwa enkodery, jeden to enkoder silnika MASTER, a drugi to enkoder silnika SLAVE (ten silnik też musi mieć enkoder na wale). Masz gotowy układ synchronizacji dwóch silników z taką dynamiką, że aż miło - żadnego "kiwania", żadnego dobijania do pozycji, po prostu praca synchroniczna.
  Operator steruje z przycisków START-STOP pierwszym falownikiem, a w tym układzie silniki same "pilnują" się żeby podążać równolegle.
  Możesz jeszcze na stałe zaprogramować w falowniku MASTER kilka prędkości (np. trzy wolna, pośrednia, szybka) i przełączać się pomiędzy nimi według potrzeb.
  Gotowa aplikacja także do synchronizacji silników poważniejszych aplikacji np. suwnic, bramownic i takich tam.
  Nie jestem do końca przekonany czy w podnośnikach trzeba stosować aż tak "poważną" synchronizację ale w celach edukacyjnych nauczyciele zapodają chłopakom takie tematy.
  A wygląda to tak: https://www.youtube.com/watch?v=iz7i91_m260

  Jak potrzebujesz czegoś więcej np. jakieś rysunki, parametry to pytaj.