Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siłownik zaworu De Dietrich - Zasada działania silniczka

21 Sty 2017 11:34 1092 4
  • Poziom 9  
    Witam!
    Jestem posiadaczem pieca kondensacyjnego marki De Dietrich MCR3 24T. Ostatnio nawalił mi zawór 3-drogowy przełączający obieg z CO na cwu. Do styków sterujących pracą silniczka siłownika zaworu dostała się woda i zaczął "głupieć". W tej chwili czekam na dostawę nowego zaworu wraz z siłownikiem (komplet).
    Ale nie o tym chciałem mówić.
    Zainteresował mnie silniczek siłownika. Czy ktoś może podać dokładne wyjaśnienie jego zasady działania? Jest to silnik prądu przemiennego 50/60Hz 220/240V. W stojanie nawinięta jest normalna (na oko) cewka. Wirnik stanowi okrągły magnes (toroidalny), z tym, że jest on jakoś "po obwodzie" naprzemiennie namagnesowany. Musiałbym zrobić próbę z opiłkami żelaza, żeby sprawdzić jak dokładnie wyglądają linie pola magnetycznego wzdłuż jego obwodu. Wzdłuż obwodu pole magnetyczne zmienia się wyraźnie 12 razy. W stojanie są również dwa kółka zębate (z "krzywymi" - przechylonymi zębami), które umożliwiają obrót wirnika tylko w jedną stronę. Uzwojenie stojana obudowane jest stalową "puszką", z takimi jakby biegunami o różnej wysokości. Jest po 6 "biegunów" każdej wysokości. Załączam zdjęcia.
  • Poziom 24  
    Gdyby nie te trybiki z blokadą w jednym kierunku , silnik wzbudzałby się losowo . Raz w lewą , raz w prawą
  • Poziom 9  
    Lisek64 napisał:
    Gdyby nie te trybiki z blokadą w jednym kierunku , silnik wzbudzałby się losowo . Raz w lewą , raz w prawą

Akurat tego to się sam domyśliłem. Chodzi o to, dlaczego on się "kręci"? Dlaczego pojawia się moment obrotowy przy przepływie prądu w półokresie sinusoidy?
  • Poziom 16  
    memexmemex napisał:
    Lisek64 napisał:
    Akurat tego to się sam domyśliłem. Chodzi o to, dlaczego on się "kręci"? Dlaczego pojawia się moment obrotowy przy przepływie prądu w półokresie sinusoidy?
    Potraktuj trybiki jako diodę prostowniczą - zrozumiesz ;)
  • Poziom 9  
    GregZorbaEmmanuelYork napisał:
    Potraktuj trybiki jako diodę prostowniczą - zrozumiesz ;)

To niczego nie wyjaśnia. Trybiki tylko blokują ruch w jedną ze stron. Ale dlaczego ten ruch się pojawia?