Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szlifierka prosta jednoręczna.

21 Sty 2017 11:34 555 4
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie.
    Czy ktoś był by w stanie mi pomóc I dobrać wirnik (jak na zdjęciu) nie zidentyfikowanej ręcznej frezarki do drewna 850 W . Chyba wyprodukowanej dla jakiejś firmy słowackiej? Wirnik zakończony jest standardowym uchwytem pod mocowanie frezu 6/8 mm, wydaje mi się że ta część wirnika stanowi całość jednolitą a nie jest tuleją w formie 41 mm przedłużenia nakręcaną lub mocowaną na wielowypust jak bywa w kilku typach frezarek, tego nie potrafię jednoznacznie stwierdzić. Oraz nietypowym blokowaniem łożyska przedniego w aluminiowej obudowie. Urządzenie to jest podobne do szlifierki prostej Fein GS 8-208 P lub prawie identyczna jak CauCau określanej jako wrzeciono 850 W . Proszę również o podpowiedź czy usterka wypalenia jednego złącza przy komutatorze jest możliwa do naprawy? Czy pozostaje jedynie przewinięcie wirnika?
    Pozdrawiam.
    Janusz
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Witam
    ket napisał:
    wydaje mi się że ta część wirnika stanowi całość jednolitą a nie jest tuleją
    może uda się to ustalić pod dużym powiększeniem !
    ket napisał:
    czy usterka wypalenia jednego złącza przy komutatorze jest możliwa do naprawy?
    tak .
    Z nie ostrego zdjęcia nie widzę wypalenia tylko jakby już ktoś sztukował to połączenie.
    Jeżeli przy dużym powiększeniu uda się delikatnie wyskrobać lakier wokół drutu który uległ uszkodzeniu, połączy na skrętkę, polutuje i zaimpregnuje lakierem do silników to powinno działać dobrze.
    Warto tylko zdawać sobie sprawę , że w silnikach komutatorowych osiągane są spore prędkości kilka do kilkudziesięciu tysięcy obrotów na min. co powoduje spore przeciążenia dla uzwojeń.
    Więc gwarancją sukcesu jest dokładność i zabezpieczenie dobrym lakierem.
    Oczywiście pomijam zwarcie między zwojowe bo wówczas bez przewinięcia się nie obędzie.
  • Poziom 8  
    Dziękuję za tak trafną i szybką podpowiedź!
    Jestem w toku próby reperacji. Skrętka była by najwłaściwszym, solidnym i jedynym w tym przypadku rozwiązaniem. Nie posiadam doświadczenia w dziedzinie takich napraw. Boję się, że wydłubywanie drutu z lakieru doprowadzi do jego skrócenia a wówczas wiadomo!
    Na nie dość wyraźnym zdjęciu widoczna jest kropla powstała z wypalonego drutu. Sama odpadła w trakcie oczyszczania pola przerwy. Zastąpiłem ją minimalną kroplą lutu, skutecznie przywarła do celi komutatora. Maszyna znowu pracuje poprawnie, lecz nie pracowałem nią pod obciążeniem. To chyba bardzo licha doraźna naprawa. Ukłonie się w jakimś warsztacie, aby przewinąć wirnik. Będę również oczekiwał na podpowiedź doboru nowego wirnika.
    Dziękuję i pozdrawiam.
    Janusz
  • Poziom 31  
    ket napisał:
    Boję się, że wydłubywanie drutu z lakieru doprowadzi do jego skrócenia
    można nie skrobać a opalić lakier np.zapalniczką tylko trzeba dokładnie resztę uzwojenia przykryć np.grubą (albo kilka warstw) folią aluminiową.
    ket napisał:
    Zastąpiłem ją minimalną kroplą lutu
    nie będzie długo działać.
    Proponuję odizolować (metodą wyżej) obydwa przerwane końce upalonego drutu i zrobić coś jak cewka z cieńszego drutu miedzianego (taka spiralka), pobielić cyną końce drutu z wirnika , nasunąć sprężynkę, posypać lub polać kalafonią (zależy w jakiej postaci się ją ma) i zalać cyną.
    Pod takie połączenie wstawić ceratkę stosowaną przy izolacji uzwojeń w trafach i polać lakierem do uzwojeń. Odstawić do wyschnięcia (przestanie się kleić) i to powinno już wystarczyć.
    ket napisał:
    aby przewinąć wirnik
    może to być nie opłacalne.
    Proponuję zrobić w.w.prace przy dużym powiększeniu - da radę to zrobić.
  • Poziom 8  
    Rzeczywiście to rozwiązanie było by solidne. Warte podjęcia próby. Udam się do kogoś, kto mi może udzieli pomocy. Moje oczy nie są pomocne przy tak precyzyjnych małych elementach. Mam gogle powiększające jednak sam nie dam rady. To już jest zegarmistrzowska wirtuozeria.
    Serdecznie dziękuję.