Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CB Cobra 19 Plus - zamiennik końcówki audio.

21 Sty 2017 15:14 804 6
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie, zawsze podobał mi się ten model radyjka no i trafiłem na zadbany egzemplarz, ale niestety uszkodzony.
    Objawem było, że nie było głosu, był tylko cichutki szum, a po przekręceniu volume na max coś strzelało wewnątrz, zarzęziło.
    Zawiozłem radyjko do znajomego, który się tym kiedyś trudnił, obecnie już nie naprawia radyjek ale stwierdził, że uszkodzeniu uległ układ KIA7217AP. Jako że lutować umiem - zamówiłem taki zamiennik https://www.youtube.com/watch?v=LDAPx-I9iq8 . Po wlutowaniu niestety cisza, układ jedynie zaczyna się grzać, zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją z filmu, co może być nie tak z radyjkiem, czy zakupiłem felerny element? Znalazłem już oryginał KIA7217AP, na który kilka dni poczekam. Co mógłbym jeszcze sprawdzić i jak w tym radiu, zanim przyjdzie oryginalny układ?
  • Poziom 43  
    tur73 napisał:
    zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją z filmu,

Instrukcją z YT ?. :D
    Do tych instrukcji trzeba podchodzić z bardzo dużym marginesem zaufania.
    tur73 napisał:
    Co mógłbym jeszcze sprawdzić

Pierwsze, czy to jest faktycznie zamiennik, porównać zgodność wyprowadzeń, parametrów, itp. To wszystko powinieneś znaleźć w sieci internetowej.
  • Poziom 19  
    Witam, podkładkę izolującą rozumiem że zastosowałeś jak powiedział autor filmu. Ale czy zastosowałeś tuleje aby odizolować śrubę od układu?
  • Poziom 9  
    sSmall napisał:
    Witam, podkładkę izolującą rozumiem że zastosowałeś jak powiedział autor filmu. Ale czy zastosowałeś tuleje aby odizolować śrubę od układu?

Oczywiście dałem tulejkę,sprawdziłem miernikiem.
  • Poziom 19  
    Kondensatory w okuł układu sprawdź/wymień, sprawdź poprawność połączeń czy gdzieś nie powstało zwarcie. Przede wszystkim porównaj noty katalogowe tych układów będziesz miał tam opisane napięcia.
  • Poziom 33  
    tur73 napisał:
    stwierdził, że uszkodzeniu uległ układ KIA7217AP.
    Skoro jest pewien tej diagnozy to ok. Ale chyba o czymś ci zapomniał powiedzieć.
    tur73 napisał:
    Jako że lutować umiem
    No to sporo, ale jeszcze za mało bo naprawa CB radia nie jest taka prosta jak ci się wydaje.
    tur73 napisał:
    Po wlutowaniu niestety cisza, układ jedynie zaczyna się grzać
    I bardzo dobrze, właśnie widzimy, że mam rację, bo ten twój kolega "naprawiacz" faktycznie ci nie powiedział praktycznie nic. Mogłeś sam sprawdzić "stary" układ KIA przed wymianą, na forum jest jak to zrobić. On ma mieć zasilnie i ma mieć połowę napięcia zasilania na wyjściu.
    Czego ci jeszcze ten twój kolega nie powiedział?
    Ano tego, że skoro ten układ jest uszkodzony, to chyba jakaś przyczyna była tego? A zatem dalej rozumując jeszcze coś mogło i zostało uszkodzone prawda? Teraz trzeba poszukać co jest uszkodzone. Nie podajesz nam czy radio nadawało przed wymianą KIA 7217AP i czy nadaje teraz? To, iż układ się grzeje może wskazywać na uszkodzony któryś kondensator elektrolityczny na wyjściu tego układu. Może się okazać, iż ten nowy układ wysadziłeś już, a i następny też wysadzisz, bo nie sprawdziłeś przed wymianą co się stało ze starym układem.
    Jak chcesz pomocy to się kolego zamieszcza w temacie schemat, zdjęcia radia można dorzucić od środka i wtedy pyta. My mamy sami poszukać DTR-u i podać ci wszystkie informacje a ty, ponieważ umiesz lutować jak piszesz, to sobie w 5 minut to polutujesz tak??
    Nie tak to się robi. I nie montuj nowego układu, bo tylko strat narobisz, każda taka KIA-nka to ok.25zł kosztuje, po 2-3 układach ta naprawa straci sens, bo koszta przegonią cenę tego radia.
    A jeszcze jedna kwestia
    sSmall napisał:
    podkładkę izolującą rozumiem że zastosowałeś

Tu cię kolega zapytał o podkładkę pod układem taką prostokątną silikonową albo mikową a nie tulejkę pod śrubkę.Tulejka też ma być ale chodzi o podkładkę aby odizolować "plecki" układu od radiatora.
    To jak dałeś ją czy nie? :|
  • Poziom 9  
    Dałem podkładkę silikonowa oraz tulejkę na śrubkę ,może i nie dam rady tego naprawić bo elektronik ze mnie żaden raczej elektryk amator a z zawodu kierowca mechanik.Ewentualnie czy ktoś podjął by się naprawy tego radyjka?Jestem z okolic Legnicy.Już i tak wtopiłem kasę bo radio miało być sprawne a okazało się zepsute.Dałem w wątek w dziale dla początkujących ale admin przeniósł go tutaj.