Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrowrzeciono 2,2kW ER25 z silnika typu "jamnik".

21 Sty 2017 15:24 17655 16
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto napisał 0 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Jest z nami od 1978 roku.
    FoxTech
    Poziom 20  
    Ciekawy projekt, jednak bez dostępu do tokarki można sobie tylko poczytać jak to robią inni :(
    Czy wrzeciono przeszło już test bojowy w stali? Jeśli tak to mam pytanie co by kolega zrobił inaczej/lepiej gdyby robił to wrzeciono jeszcze raz?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    2800 rpm jako wrzeciono frezarki ?? Kolego, do sklepu po falownik i to szybko, i to taki, o podwyższonej częstotliwości wyjściowej. :cry: Do obróbki jakich materiałów ma być użyta ta frezarka?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    @Art.B Taaaa, kilka lat temu naprawiałem maszynę CNC prod. USA do regeneracji przegubów kulowych. O ile napędy osi x/y/z były ,,klasyczne" (serwosilniki DC z enkoderami i śruby trapezowe), tak wrzeciennik ...o ho,ho.. :D ..Silnik synchroniczny trójfazowy 8 kW, chłodzony woda i ,,pędzony'' przez specjalny falownik do 500 Hz.....30.000rpm.
    ziomal156
    Poziom 10  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Silnik synchroniczny trójfazowy 8 kW, chłodzony woda i ,,pędzony'' przez specjalny falownik do 500 Hz.....30.000rpm.

To jest chyba normalne w elektrowrzecionach. Silnik asynchroniczny i synchroniczny może mieć maksymalnie 3tys obrotów przy 50hz nie da się więcej wycisnąć bo już jest po jednym polu na fazę. Silniki synchroniczne mają większą sprawność ze względu na magnes stały w wirniku, oraz mogą mieć mniejszą średnice wirnika niż przy silniku klatkowym. A mniejsza średnica przy takich obrotach to mniejsza prędkość liniowa najdalszego punktu, co przekłada się na zmniejszenie siły odśrodkowej.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    wojtek1234321
    Poziom 32  
    szymon122 napisał:
    dlaczego ten silnik jest nazywany jamnikiem?

Bo jest "cienki" i dłuuugi, czyli tak jak jamnik... :D :D :D
    robokop
    Moderator Samochody
    szymon122 napisał:
    Z ciekawości spytam dlaczego ten silnik jest nazywany jamnikiem

Z racji konstrukcji mechanicznej - przewidzianej do schowania pod blatem i osadzenia piły bezpośrednio na osi wirnika. Bieguny magnetyczne są wąskie, a długie.
    W całości nie podoba mi się użycie łożyska piasty koła - nie nadaje się ono zupełnie do tego zastosowanie. Raz że to chyba łożysko klasy C4, czyli z dużym luzem, dwa wymaga silnego ściśnięcia obydwu połówek (bieżnia wewnętrzna składa się z dwóch symetrycznych połówek), czego nie zapewni wąska nakrętka, a trzy nie nadaje się do dużych prędkości obrotowych, tym bardziej w podwyższonej temperaturze.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Martin_250
    Poziom 12  
    Rozwiązanie jeśli tylko spełnia swoje zadanie jak najbardziej ok.
    Pytanie tylko jakie dopuszczalne cykle pracy mają takie jamniki?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Wojtek7878
    Poziom 6  
    Gratuluje Art.B
    Chciałbym wykorzystać twój pomysł. Już kupiłem silnik.
    Napisałeś że piasta miała średnicę wewnętrzną 24,85mm, możesz mi zdradzić jaki wymiar miał wałek? czy też miał 24,85mm czy był trochę większy? U mnie wałek ma inny wymiar, ale chodzi mi o różnicę między tymi dwiema średnicami.
    Jak rozgrzewałeś tą piastę? Jak chłodziłeś wałek?

Jeszcze rozważam opcję z oprawką ER zakończoną stożkiem ISO30 i wkręcaną na gwint na wale silnika, oczywiście piasta na wale też musiałaby być, ale nie wiem czy to nie będzie przekombinowane.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto