Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo T430 - Wymiana chłodzenia na cichsze

21 Sty 2017 16:09 4794 11
  • Poziom 6  
    Witam.
    Posiadam laptop Lenovo T430 z dość głośnym wentylatorem. Z tego, co udało mi się zorientować, to te modele miały z tym problem. Chodzi o wentylator o oznaczeniach: Toshiba FRU 04W3267 / Lenovo 0B41086. Dźwięk wydawany przez ten wentylator można porównać z brzęczeniem komara i zaczyna się już od niskich wartości obrotowych (2500obr/min).
    Na zagranicznych forach polecają wymianę na wentylator: Delta Electronics FRU 04W3270 / 0B41087. Podobno jest bardzo cichy. Z tym, że na zdjęciach widać, iż ma we wtyczce 5 kabli, tymczasem oryginał ma 6 kabli. No ale podobno działa.
    Teraz pytanie: ktoś już testował takie rozwiązanie? A może ktoś w jakiś inny sposób rozwiązywał temat głośnego wentylatora w tym laptopie?
    Pozostałe parametry laptopa:
    Procesor: i5 3320M
    Grafika: zintegrowana Intel HD Graphics 4000
    Płyta główna: Lenovo 2349GCG
    Bios: G1ETB1WW (2.71)
  • Poziom 1  
    Witam ,czy uporałeś się z głośnym wiatrakiem wentylatorem?
  • Poziom 6  
    Na razie zostawiłem tak jak jest.
  • Poziom 8  
    Mam ten sam problem z t430.
    Ja łagodzę upierdliwość wiatraka wentylatora software'owo - korzystam z aplikacji TP Fan , w której można użyć profil smart albo manual zamiast domyślnych biosu. Przynajmniej wiatrak wentylator już nie wariuje samowolnie jak mu się spodoba.

wiatrak Wentylator ma 7 poziomów obrotów, zazwyczaj wystarcza do chłodzenia już poziom 1, w miarę znośny dla ucha, temperatura znośna przy zwykłej pracy.
    Można tez użyć trybu smart i wtedy wiatrak wentylator uruchamia się gdy temp osiągnie pewne poziomy.

Do pobrania tu: tpfancontrol.com v.63

Nie mniej mam i tak chęć rozebrać radiator i sprawdzić czy podmianka wirnika na taki, który na mniej gęste łopatki coś pomoże, przy okazji wyczyścić i posmarować ośkę.
    Rożnica między dwoma modelami wentylatorów (głośnym i cichym) polega właśnie na wirniku, a druga że otwory dolne wentylatora są nieco większe.... ale może być jeszcze że to nie powietrze od łopatek wirnika tak hałasuje tylko sam obrót na ośce, która ma jakiś feler pierworodny.
    Rożnicę widać na zdjęciu ( lewy - głośny, prawy - cichy)

Lenovo T430 - Wymiana chłodzenia na cichsze

W komputerze nie ma wiatraków, są wentylatory. RADU23
    Wiatrak:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiatrak
  • Poziom 7  
    Jak tam prace nad wyciszeniem tego t430?
    Szczególnie interesuje mnie kwestia wpływu smarowania na głośność-na zagranicznych forach ta metoda rozwiązania problemu ma masę zwolenników i przeciwników (teoretycznie takie podzespoły powinny być bezobsługowe).

Niedawno (mam wersję ze stycznia 2017) był update biosu - niestety na kulturę pracy wentylatora to nie wpływa...
  • Poziom 8  
    wentylator ( pozdrowienia dla admina :) ) został gruntowanie przeczyszczony z kurzu i osadów ... po rozkręceniu lapka okazało się że akurat skończył mi się oliwa do maszyn, więc zastosowałem olej silnikowy castrol 5w40, do tego przy okazji wymiana pasty na cpu.

efekt - z początku miałem wrażenie że pracuje głośniej niż wcześniej , po czasie stwierdzam że nie ma różnicy w hałasie, więc te wentylatory toshiby w t430 ( i nie tylko bo t420 również) są po prostu wypaczone . Po wymianie pasty na cpu temperatura przynajmniej ciut niższa przez co i wentylator się nieco rzadziej załącza na wyższe obroty ( bios mam najnowszy).

szukałem więc opcji taniej wymiany na inny wentylator - ale na alledrogo nie ma dedykowanych do t430 , są tylko używki tej felernej toshiby razem z radiatorem za około 50 zł wzwyż. Miałem pomysł na włożenie jako zamiennik jakiegoś wentylatorka 4-pin o gabarytach, który by się dał upchać w środku , ale trudno o taki, gdyż sklepy nie podają wymiarów wentylatorów , najbardziej by nadawał się chyba taki od asusa 1215.

Ostatecznie zamówiłem sobie niedrogi wentylatorek od innego lenovo , który kształtem pasuje idealnie , tylko że jest .... lustrzanym odbiciem tego z t430 ( tj. silniczek jest na górze a łopatki na dole) no i nie ma osłonki żadnej łopatek od spodu .... mam jednak pomysł jak sobie z tym poradzić :)
    powiem tylko, że potrzebny będzie karton mleka 3,2 % , no chyba ze ktoś dba o linię to i 0,5% wystarczy ;)

przesyłka póki co idzie z Chin, jak dojdzie i skutecznie zaimplementuję mój patent w życie to wrzucę tu fotki z opisem.
    pomysł naprawdę tani w wykonaniu... jakieś 16 zl mnie będzie kosztować nie licząc pasty na cpu.
    mam nadzieję że wkrótce zapanuje cisza w mym t430 i to bez użycia TP Fan Control.
  • Pomocny post
    Poziom 8  
    cd. opowieści o wentylatorze t430.

nie chciałem inwestować 25 $ w nowy cichszy wentylator Delta, bo i tak trudny jest do dostania. Wymieniłem wentylator lecz zrobiłem tak:

- kupiłem na Aliexpress wentylator do lenovo x230 /x220 - ma identyczny niemal kształt i otwory pod kątek prostym jak wentylator do t430 a cena to jedyne 3,11 $ i przesyłka gratis, ( w Pl cena na alledrogo od ok 40 zł)
    - przy czym ten wentylator jest odwrócony , tz. skierowany łopatkami w dół i nie ma w związku z tym żadnej osłonki nad łopatkami ( bo oryginalnie był dokręcany do radiatora i łopatki do góry) , nie ma jednak obawy że zsunie się z osi bo w pozycji utrzymuje go magnes.

- paczka z chin przyszła po 18 dniach więc nie jest źle

- wentylator wymagał jednak małych przeróbek aby zamontować go (żeby się zmieścił idealnie konieczne było przycięcie fragmentu blaszki o 2 mm , no i przede wszystkim zamiana kolejności kabelków bo się nie zgadzała kolejność pinów - x230 i t430 maja inną kolejność na pinach - tylko czerwony się zgadzał)

- oryginalny wentylator Toshiby ma 5 pinów ( i 6 kabelków) , a Delta ma 4 piny, ale też działa ( trzeba tylko włożyć piny w gniazdo od prawej strony gniazda na płycie gł.; jeden pin z lewej strony zostaje wolny).

- odpuściłem sobie własnoręcznie dorobioną osłonkę nad łopatkami gdyż ocierało się, a jak była nieco wyżej założona niż scianki to wtedy pojawiał się problem z upchnięciem tego zestawu w środku ( głośnik trochę odstawał i obudowa się słabo dawała spasować).

- wentylator finalnie przykleiłem do taśmą dwustronna do radiatora t430 w kilku miejscach, włożyłem , podłączyłem i działa... :)
    - wymiana pasty na procku przy okazji niezbędna.

- przy montażu na płytę gł. koniecznie trzeba sprawdzić przed włączeniem jeszcze czy łopatki swobodnie się kręcą i nie obcierają o nic np. dmuchając na nie itp. .... jeżeli się blokują to będzie fan error przy starcie kompa

teraz słychać jedynie szum powietrza, a nie jakieś buczenie :)
    ale bios i tak jak wcześniej ma chrapkę by go wkręcać na wyższe obroty przy skoku użycia procesora i wtedy słychać ten szum wyraźniej jak w każdym kompie.... Więc stosuje TPFan dalej pozwalając by wentylator nie wchodził na poziom wyższy niż 2 , wtedy jest komfortowo.

ogólnie jest sporo lepiej jeśli chodzi o komfort, ale idealnej ciszy nie uzyska się z powodu Biosu ( 1 bieg went. to 2500 rph, 2-gi to juz 3600 rph co jest przesadzone sporo w biosie ale ten typ tak ma i już) ale w porównaniu do wentylatora Toshiba jest tylko czysty szum powietrza a nie irytujące dźwięki ( buczenie) starego wentylatora na tych samych obrotach.

jak ma się odrobinę talentu manualnego i obeznania z rozkręcaniem laptopa to można się bawić...albo upolować wentylator Delta Elec. wtedy jeszcze łatwiej i on pasuje idealnie do radiatora bez przeróbek ( ot sama wymiana wentylatora).

w załączniku foto efektu końcowego.

update:
    schemat zamiany kabelków ( po lewej kolor kabelka we wtyczce /po prawej kolor od strony silniczka ) :
    Red - red
    Black - Blue
    Yellow - Black
    Blue - Yellow

jak ktoś potrafi to może sobie przelutować kabelki bezpośrednio we wtyczce - ja kabelki przeciąłem tak 2 cm od wtyczki, skręciłem żyły odpowiednich kabelków jak w schemacie, potraktowałem lutownicą i zaizolowałem taśmą..... i gitara ;)
  • Poziom 6  
    forsberg21 dobra robota :!: :)
    Tylko dziwi mnie to, że u Ciebie pierwszy bieg to od razu 2500 obr. U mnie pierwszy to ok. 1700 obr.
    Ciekawe, czy wpływ na to może mieć system operacyjny? U mnie siedzi Debian 8.
  • Poziom 8  
    slamaker napisał:
    U mnie pierwszy to ok. 1700 obr.
    - hmmm a jaką wersję biosu ma kolega ?

no niestety u mnie 1- "bieg "od zawsze ok 2500 rph. i jak czytałem po necie to raczej standardowo tak w t430 jest , ale dodać należy że to win10.

sprawdzę kiedyś na Ubuntu jeszcze....ale obroty to raczej kwestia biosu a nie systemu operacyjnego.
  • Poziom 6  
    Bios: G1ETB1WW (2.71)

Przetestowałem dokładniej te obroty i okazuje się, że przy niewielkim obciążeniu pierwsze załączają się jednak obroty ~2500, a dopiero po chwili bezczynności, gdy obroty spadają, to zamiast od razu do zera, to zatrzymują się jeszcze na chwilę na ~1700.
  • Poziom 8  
    otóz to , ktoś sprytny musiałby zmodyfikować Bios i ustawienia prędkości wentylatora, ale nie jest to takie proste podobno jak wygooglowałem.

wrzuciłem fotki z procesu wymiany na chmurę - widać tam dokładnie schemat zamiany kabelków i zaznaczyłem odręcznie jak trzeba przyciąć blaszkę żeby się wentylator zmieścił dobrze na miejscu.

na fotkach widać też moją osłonkę etap od wycięcia jej z kartonu do montażu, ale to sie nie sprawdziło - albo obcierała się o łopatki a jak dało się wyżej wtedy jest problem z przykręceniem głośniczka i spasowaniem obudowy .... także włożyłem go taki jaki jest bez żadnej osłonki od spodu....

działa , chłodzi, nie hałasuje jak toshiba... za 3,11$ , a teraz to nawet taniej... :)

fotki:
    https://www.dropbox.com/sh/msycjmtztwoylbb/AAC66m8zqBFFHuzB8aIaELCNa?dl=0
  • Poziom 6  
    Udało mi się w weekend wyhaczyć na znanym portalu aukcyjnym używane chłodzenie firmy Delta Electronics model 0B41087, czyli dokładnie to, co polecają na zagranicznych forach. Dzisiaj kurier był już u mnie i przed chwilą wymieniłem.
    Powiem krótko po 5 minutach testów - jest bardzo dobrze. Jak się kręci, to słychać praktycznie tylko szum powietrza, zero brzęczenia komara jak to było w wentylatorze Toshiby. Generalnie jestem baaaardzo zadowolony :D

Dla zainteresowanych koszta: chłodzenie Delta Electronics 0B41087 45zł + kurier 16zł.