Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatora PB przetwornicą impulsową

21 Sty 2017 18:26 789 7
  • Poziom 16  
    Witam, proste pytanie na które jednoznacznej odpowiedzi nie uzyskałem ani nie znalazłem nigdzie, ale widziałem na zagranicznym forum OZE iż w konfiguracjach małych przydomowych elektrowni coś takiego niby się sprawdza, mianowicie:

Czy przetwornica DC-DC boost o wydajności do 2A nada się do ładowania akumulatora ołowiowego 12AH?
    Mam dwa spore prostowniki, które nie nadają się do akumulatorów motocyklowych z tego też powodu chciałbym zmontować małą ładowarkę tylko do tychże akumulatorów, postawiłem na prosty projekt na LM317 ze względu na łatwość wykonania.

Pytam o przetwornicę impulsową, gdyż mam na dachu mały panel PV, który mógłby mi posłużyć do jej zasilenia i ewentualnego doładowywania małych akumulatorów w "spoczynku" o ile takie rozwiązanie jest słuszne i skuteczne. Posiadam kilka gotowych popularnych modułów od chińczyka, głównie 2A-2,5A.

Pozdrawiam i z góry dziękuje.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Akumulatorowi Pb ładowanie prądem stałym nie szkodzi, tak jak innym typom np. Cd czy MH.
    Pytanie tylko jaką taktykę obierzesz.
    Można ładować stałym napięciem 14,4V ale początkowy prąd będzie wysoki na wyładowanym akumulatorze i pewnie zadziała zabezpieczenie (w LMie).
    Możesz zrobić źródło prądowe ale jak ustalisz kiedy akumulator się naładował?
    Najbezpieczniej było by ładować stałym napięciem 13,7V ale w przypadku wyładowanego akumulatora może to zająć 24-48h, za to nie ma strachu że się przeładuje.
  • Poziom 16  
    W LM317 można zrobić rozłączenie prądu ładowania dla akumulatora, chyba nawet w nocie jest taki prosty układ przedstawiony. Bardziej interesuje mnie zachowanie się samej przetwornicy na XL6009 w konfiguracji z panelem pv lub nawet z samym zasilaczem sieciowym.
    Dziękuje za odpowiedź

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    A.Gieronimo napisał:
    Najbezpieczniej było by ładować stałym napięciem 13,7V ale w przypadku wyładowanego akumulatora może to zająć 24-48h

Nota katalogowa LM117/317 zawiera nawet taką aplikację z regulacją prądu 4A.
  • Poziom 16  
    Osobiście akumulatorów jakoś nie dobijam specjalnie, ale np. w trakcie naprawy, prób uruchomienia silnika często trzeba akumulator doładowywać, żeby nie wydoić go do zera. Agregatu nie posiadam niestety, czasami się posilam większymi akumulatorami od aut, ale taki z kolei też się w końcu wyładuje i musi znacznie dłużej stać później.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Piszesz o panelu PV na dachu ale nic o jego parametrach. Nie da się dobrać ładowarki bez tych danych.
    XL6009 to przetwornica podwyższająca - byłaby dobra w przypadku gdy zasilanie jest niższe niż napięcie akumulatora (np. inny akumulator).
    Są takie gotowe moduły DC-DC step down z regulacją napięcia i prądu - takie rozwiązanie byłoby bardzo dobre pod warunkiem, że napięcie zasilania masz wyższe niż napięcie akumulatora.
    LM317 ma niewątpliwe zalety w postaci: niskiej ceny, prostoty układu oraz szeregu wbudowanych zabezpieczeń. Sam używałem w najprostszym układzie (stabilizator napięcia) do ładowania małych (17 i 30Ah) akumulatorów. Zabezpieczenie prądowe ogranicza prąd do około 2A przy rozładowanym akumulatorze.
    Grunt to radiator i zasilanie około 3V wyższe od napięcia akumulatora - ja używałem zasilacza od laptopa.
    Jedna ważna rzecz - nie ma zabezpieczenia przez odwróceniem polaryzacji - trzeba pamiętać przy podłączaniu do akumulatora.
  • Poziom 16  
    Nie pisałem nic o panelu, gdyż zakładam, że ma wystarczającą moc, poza tym wspomniałem też o zasilaniu sieciowym, stąd też interesuje mnie głównie możliwość wykorzystania takiego gotowego modułu jako prostej ładowarki.
    Panel ma wydajność do 100W, niestety nie mam już oryginalnej chińskiej ładowarki z wyjściem na obciążenie która byłaby najlepsza, chociaż przeznaczona bardziej do ładowania akumulatorów ze stałym elektrolitem.

Tych LM317 mam całą garść, więc mógłbym nawet zrobić większy prostownik automatyczny, z tym że szkoda mi trochę transformatora sieciowego, który mam na inny projekt. Posiadam również taki mały transformator który idealnie by się nadał do akumulatorów 12Ah, ma wydajność do 2A i ok 18V~.

A jeszcze co do samej przetwornicy boost, to mam do niej zasilanie sieciowe - transformator ok (9V~ z tym że ma prawie 6A wydajności, pochodzi z jakiegoś starego prostownika w którym był sam mostek prostowniczy - do jakiegoś czasu używałem go do doładowywania jednego akumulatora, gdyż całkowicie naładowany przy prądzie 200mA osiągał na zaciskach 14,7V, no ale trzeba go pilnować i przy małych pojemnościach osiąga duży prąd przy głębokim rozładowaniu. Bardzo dziwna konstrukcja, ale wyglądała na fabryczny produkt, chyba że ktoś coś wyciągnął, ale w środku ni śladu żadnych mocowań :)

Pozdrawiam, dziękuje za odpowiedź.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Matitronik napisał:
    Czy przetwornica DC-DC boost o wydajności do 2A nada się do ładowania akumulatora ołowiowego 12AH?

Tak, akumulatory kwasowe można spokojnie ładować przetwornicą DC-DC. Trzeba tylko ustawić napięcie na nie wyższe jak 14,4 V i ustawić odpowiednio ograniczenie prądu.

Matitronik napisał:
    Panel ma wydajność do 100W

Ważny jest też zakres napięć wyjściowych panelu - od tego zależy jaką przetwornicę należy zastosować.

Matitronik napisał:
    Posiadam również taki mały transformator który idealnie by się nadał do akumulatorów 12Ah, ma wydajność do 2A i ok 18V~.

No to wystarczy dodać do niego mostek, kondensator i przetwornicę DC-DC - i już masz gotową ładowarkę sieciową do swojego akumulatora.