Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo B590 - Ekran nic nie wyświetla - potrzebny bios?

22 Sty 2017 11:24 1032 2
  • Poziom 13  
    Witam,

Mam na stole Lenovo B590. Klientka to znajoma i wiem że nie próbują naprawiać na własną rękę. Objaw taki: Po wciśnięciu Power zaświeca się kontrolka, rusza wentylator - uspokaja się za chwilę - później przyspiesza i tak już na długo zostaje. Ekran cały czas czarny bez żadnej treści ani podświetlenia - to samo na zewnętrznym monitorze. Niby klasyka - uszkodzona grafika ALE - ten laptop chodzi na celeronie i na płycie jest tylko ten celeron z wbudowaną grafiką Intel HD, Mostek HM70 i KBC ( jest miejsce na grafikę dedykowaną ale puste ). Nigdy nie miałem komputera z uszkodzonym procesorem więc mało prawdopodobne, Mostek ---- Hm.... On nawet chłodzenia nie ma więc też mało prawdopodobne. KBC?? - załączać się załącza, brak procesora też "wyczuwa", kontrolka ładowania baterii normalnie miga jak powinna. Podłożyłem inny procesor pod taki sam socket ale starszej generacji i migał power po 3 razy po czym gasnął czyli procesor jakoś "widzi" że dostał nie ten (niestety nie mam takiego samego na podłożenie). Może bios??? Wiem że na pewno nikt go nie próbował flashować. Gdzieś czytałem że w tych lapkach biosy od tak samoistnie też padały. Ściągnąłem więc bios a jest tam ponoć phoenix i mam ze strony lenovo plik exe. Użyłem uniextractora żeby wypakować to exe i wypakował mi plik biosu z rozszerzeniem cap o wadze ponad 9MB. Użyłem programu do recovery od phoenixa ( zalecali do lenovo ) zmieniłem nazwę tego pliku cab na rozszerzenie wph i wcisnąłem na klawiaturze FN + R i Power i nic nie czyta z pendrive sformatowanego na FAT ( próbowałem pod xpekiem na 2ch pendrive . Jeden 4GB drugi 256MB i nic. Myślę o użyciu programatora bo mam ale nie wiem czy dobrze kombinuję bo może ten bios chodzi jak ten procesor widzi itd??? Druga sprawa to czy ten plik cab tak poprostu można mu zamienić rozszerzenie na rom i programować??? Zawsze pamiętam że rozszerzenia były właśnie rom albo bin a tutaj cap. Co o tym sądzicie czy to bios czy może komputer upadł co akurat jest wysoce prawdopodobne i płyta pękła. Ciężki temat - nawet na zagranicznych forach nie ma nic na temat jakiś większych problemów z tym modelem lenovo.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i pomoc.

Może ma ktoś wsad do tego modelu i bez dedykowanej karty graficznej?

Pozdrawiam

Piotr
  • TermopastyTermopasty
  • Spec od komputerów
    Podaj oznaczenie płyty.
  • Poziom 13  
    Płyta:
    LB59A MB
    12209-1
    48.4XB02.011

Bios MXIC 25L6406E (popraw mnie jeśli źle napisałem) - programator na taki mam

Nie wiem tylko czy to bios bo jak się go włączy to on tak cały czas jest włączony i chodzi wentylator. Nie jest tak że po kilkunastu sekundach się wyłączy całkowicie. Przyczepiłem się tego biosu bo już sam nie wiem czego się przyczepić. Z praktyki to jak biosy siadały to po nieumiejętnym flashowaniu. Samoistnie uszkodzonego to jeszcze nie miałem nawet w starych lapkach.

Dodano po 4 [godziny] 20 [minuty]:

Znalazłem wsad biosu na elektrodzie tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3229262.html zaprogramowałem i wstawiłem. Wcześniej zgrałem stary oryginalny. Cóż - dalej to samo czyli włączam świeci power i chodzi wentylator . Wyłączyć idzie tylko poprzez przytrzymanie 10s. Normalnie tak jak w lapkach gdzie jest problem z grafiką tylko że tutaj grafika jest w procesorze. Nie miałem nigdy przypadku awarii procesora w laptopie. W stacjonarnych i owszem po zabawach z overclockingiem ale w laptopach nigdy. Nie wiem czy tu nie jest jakieś uszkodzenie mechaniczne , pęknięcie, problem z socketem ??? Miał z Was ktoś awarię procesora???