Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MIWI CS1132-001 Modyfikacja unifonu - dodanie modułu Bluetooth / Zigbee

Devilish 22 Sty 2017 12:14 954 9
  • #1 22 Sty 2017 12:14
    Devilish
    Poziom 10  

Witam serdecznie,

Mam w bloku unifon firmy Miwi taki jak na zdjęciu:
    MIWI CS1132-001 Modyfikacja unifonu - dodanie modułu Bluetooth / ZigbeeIMG_201701...115705.jpg Download (1.79 MB)
    i chciałbym mu dołożyć moduł bluetooth / zigbee, który tak naprawdę służył by tylko do tego by zdalnie "naciskać przycisk". I tutaj zaczynają się schody ponieważ nie za bardzo wiem jak się za to wziąć. Poniżej wklejam zdjęcie płytki:
    MIWI CS1132-001 Modyfikacja unifonu - dodanie modułu Bluetooth / ZigbeeIMG_201701...115235.jpg Download (1.96 MB)

Próbowałem szukać podobnego tematu na elektrodzie czy Google, ale niestety nic nie znalazłem. Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki

Pozdrawiam

0 9
  • Relpol
  • #2 22 Sty 2017 13:22
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

Devilish napisał:
    Próbowałem szukać podobnego tematu na elektrodzie czy Google, ale niestety nic nie znalazłem.

Waść duby smalone bredzi, i oczekujesz by gmin rozumowi bluźnił. Prawda jest taka że nawet nie sprawdził kolega co to za unifon, mimo oznaczeń na płytce i ikonografii w necie .
    Tak czy inaczej klasyczny analog i wystarczy wpiąć się równolegle do przycisku otwarcia. ( w odnalezieniu odpowiednich zacisków pomoże instrukcja unifonu)
    pozdrawiam

0
  • Relpol
  • #3 22 Sty 2017 14:23
    Devilish
    Poziom 10  

suworow napisał:
    Devilish napisał:
    Próbowałem szukać podobnego tematu na elektrodzie czy Google, ale niestety nic nie znalazłem.

Waść duby smalone bredzi, i oczekujesz by gmin rozumowi bluźnił. Prawda jest taka że nawet nie sprawdził kolega co to za unifon, mimo oznaczeń na płytce i ikonografii w necie .
    Tak czy inaczej klasyczny analog i wystarczy wpiąć się równolegle do przycisku otwarcia. ( w odnalezieniu odpowiednich zacisków pomoże instrukcja unifonu)
    pozdrawiam

Dziękuję za odpowiedź, i rzeczywiście przyznać się do błędu muszę. Wyszukiwałem za słowami "domofon bluetooth" czy podobnymi, lecz nie po modelu mego unifonu.
    W każdym razie i tej instrukcji znaleźć nie mogę, jedynie co mi wyskoczyło to http://urmet.com.pl/INSTRUKCJE/1132_620_INSTRUKCJA.pdf , ale nie sądze by to był mój domofon. Szukam po haśle Miwi CS1132-001
    Niemniej jednak, na tyle co zdążyłem się zoorientować po tyle płytki (jak tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1959881.html ) to wystarczy, że podłącze moduł BT pomiędzy stykami 9 i 10, prawda? Wtedy gdy BT dostanie odpowiedni sygnał po prostu to zwieram.

Jeżeli z powyższym się nie mylę to jest jakaś szansa na podpowiedź z jakim modułem BT najłatwiej zacząć? Mam doświadczenie w programowaniu wysokopoziomowym to i niskiego się nie boję, jedynie nie za bardzo wiem gdzie zacząć czytanie.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #4 22 Sty 2017 14:49
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

Devilish napisał:
    Niemniej jednak, na tyle co zdążyłem się zoorientować po tyle płytki (jak tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1959881.html ) to wystarczy, że podłącze moduł BT pomiędzy stykami 9 i 10, prawda? Wtedy gdy BT dostanie odpowiedni sygnał po prostu to zwieram

Tak, sam kolega widzi że było by nietaktem z mojej strony wymachiwać przed nosem kolegi gotową odpowiedzią, odbierając jednocześnie satysfakcję jaka towarzyszy własnym odkryciom. :)
    Instrukcja do której dał kolega link odnosi się do unifonu pracującego w systemach cyfrowych, temat linkowany jest jak najbardziej właściwy. W wyszukiwarkę wystarczyło wpisać unifon analogowy urmet 1132 lub zajrzeć do ogłoszenia na górze strony poświęconej domofonom
    Devilish napisał:
    Jeżeli z powyższym się nie mylę to jest jakaś szansa na podpowiedź z jakim modułem BT najłatwiej zacząć?

Nie wiem, nigdy nie robiłem sterowania w ten sposób. Prawdę mówiąc liczyłem na drobną współpracę. Ja koledze podpowiem jak to zrobić od strony unifonu, a kolega powie/ podpowie jaki moduł zastosować. ;)
    Może to kwestia zbyt nikczemnego wkładu z mojej strony, ale jakby coś wiem jak ten moduł zasilić, bo w unifonie takowego raczej próżno szukać ;)
    pozdrawiam

pozdrawiam

0
  • #5 22 Sty 2017 14:56
    Devilish
    Poziom 10  

suworow napisał:
    Nie wiem, nigdy nie robiłem sterowania w ten sposób. Prawdę mówiąc liczyłem na drobną współpracę. Ja koledze podpowiem jak to zrobić od strony unifonu, a kolega powie/ podpowie jaki moduł zastosować. ;)
    Może to kwestia zbyt nikczemnego wkładu z mojej strony, ale jakby coś wiem jak ten moduł zasilić, bo w unifonie takowego raczej próżno szukać ;)

A i ja tutaj zaskoczę i trochę doświadczenia posiadam, które sprowadza się do jednego - bateria tzw. zegarkowa (czy też płaska), najlepiej koło 1 Ah by wytrzymała te parę lat przed kolejną wymianą. Dostęp do takich baterii mam tak że tego się nie boję.

Zatem, jeżeli moje (nasze) wstępne wnioski się zgadzają to zaczynam gryźć temat drugi. Za podpowiedzi jeszcze raz dziękuję, ale i ostrzegam - jak już znajdę sposób na zaprogramowanie BT to nie zawaham się poprosić o pomoc w przypadku jak coś mi działać w unifonie nie będzie :) A tymczasem życzę miłej niedzieli!

Pozdrawiam

0
  • #6 22 Sty 2017 15:32
    TvWidget
    Poziom 32  

Podstawowa sprawa to co dokładnie rozumiesz pod pojęciem "zdalnie naciskać przycisk".
    Czy w obudowie domofonu zmieści się bateria 1/2AA ? Ma ona średnicę 15 mm i długość 25mm
    Czy napięcie na styku jest stałe czy zmienne ?

0
  • #7 22 Sty 2017 17:27
    Tracer2
    Moderator - Telefony Stacjonarne

Nie trzeba modułu ukrywać w obudowie unifonu. Można doprowadzić kabel 2x 0,5 lub znależć dwie żyły w kablu i rzeczone urządzenie ukryć gdzieś w np. pawlaczu, a zasilić nawet z 230V.
    Tylko proponował bym wykorzystać przekaznik ze stykami , by obwody galwanicznie rozdzielić.

Choć cała idea przeczy idei domofonu , który był wymyślony do sprawdzania kto idzie.
    Otwieranie bez sprawdzania to tylko raj dla różnych ulotkarzy ....ect :(

Ciekawe co na taki patent powiedzą sąsiedzi....

0
  • #8 22 Sty 2017 18:16
    TvWidget
    Poziom 32  

Tracer2 napisał:
    Otwieranie bez sprawdzania to tylko raj dla różnych ulotkarzy ....ect :(
    Ciekawe co na taki patent powiedzą sąsiedzi....

Autor pytania napisał jedynie, że chce bezprzewodowo sterować ryglem. Nie wiemy w jakim celu chce to robić. Nie wiadomo też czy ma sąsiadów.

0
  • #9 22 Sty 2017 18:46
    Devilish
    Poziom 10  

To odpowiadając na pytania:

1) Bateria się powinna zmieścić bez problemu przy założeniu, że wytnę kawałek tej plastikowej pseudosiatki po prawej stronie panelu. Nie ma tam żadnych elementów elektronicznych/metalowych tak że nie powinno to być przeszkodą, ale jeżeli coś by miała dotknąć to zastosuje prosty koszyczek do jej trzymania. Sam moduł BT jest też bardzo mały (wraz z płytką), a niektóre mają koszyk na baterie wbudowany tak że zasilaniem tegoż nie za bardzo się przejmuję, bo będzie to całkowicie niezależny element który będzie osobno podłączony do sterownika rygla
    2) Co do przeczenia idei to się całkowicie zgadzam i ten moduł nie będzie zastępstwem dla tradycyjnej obsługi słuchawka-przycisk. U mnie jest kwestia czystego lenistwa - Żona jak wychodzi z psem czy na zakupy popołudniami to nie bierze kluczy, a ja w tym czasie pracuję z domu. Często otwieranie klatki wiąże się z odplątywaniem siebie ze słuchawek i przerwaniem tego co robię. Taki moduł dużo w tym wypadku pomaga, a w pozostałych godzinach (czyli dziennych) używałbym normalnie słuchawki by nie wpuszczać nieznajomych. Ot, proste ułatwienie życia. A już wprowadzając dygresję - ominąć zabezpieczenie "słuchawki" jest łatwo, wystarczy powiedzieć, że poczta czy, że się kluczy zapomniały i drzwi stoją otworem ;)

Wracając do tematu to z tego co zrozumiałem, kolejne kroki są takie:
    - wybrać i zdobyć moduł BT w wersji przynajmniej czwartej (żeby łączenie się z modułem było energooszczędne i nie wymagało parowania)
    - zaprogramować moduł by po połączeniu / wpisaniu charakterystyki (raczej to pierwsze) "zwierał" (dobrze napisałem?) kable - ten punkt będzie najcięższy prawdopodobnie
    - zainstalować z baterią i testować

Dla dobra potomstwa postaram się to udokumentować

0
  • #10 22 Sty 2017 19:44
    TvWidget
    Poziom 32  

Zobacz iNode Beacon w formie zaprogramowanego modułu BTM-800. Urządzenie ma dwie diody LED. Jedną z nich można programowo sterować. Zamiast tej diody można podłączyć przekaźnik elektroniczny np. AQY282 do sterowania ryglem.
    Bateria musi być na tyle duża aby dostarczyć do tego AQY około 4mA przez czas otwarcia rygla. Myślę, że najlepiej będzie zastosować baterię 14250 na 3.6V. Napisałeś, że się zmieści.

0
  Szukaj w 5mln produktów