Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nikko F150 - naprawa odbiornika

22 Sty 2017 15:05 873 2
  • Poziom 14  
    Witam wszystkich

Jakiś czas temu wpadł mi w ręce sterowany jeep Nikko F150 więc postanowiłem ze go uruchomię aby siostrzeniec miał się czym bawić.
    Nie było oryginalnego akumulatora więc złożyłem pakiet litowo jonowy około 10V o pojemności 3600mA (dłuuugo można jeździć)
    Auto przerywało podczas zabawy wiec zacząłem kręcić cewką jednak nic to nie dało.
    Finalnie okazało się że uszkodzony był przewód zasilający w pilocie.
    Po wymianie przewodu autem dało się jeździć ale zasięg był na poziomie 10 metrów, próbowałem podregulować cewką ale bez efektu i tak bawił się siostrzeniec jakiś czas aż autko poszło w odstawkę.

Wczoraj po przerwie około 2 miesięcy postanowiłem odpalić autko aby sprawdzić czy jeszcze działa i naładować akumulator . Niestety zostawiłem go na stole a mój młodszy brat podłączył baterię i zamienił bieguny co doprowadziło do uszkodzenia:
    tranzystora c2328a- zamieniłem na bd135
    diody (wygląda jakby była pęknięta) udało mi się odczytać 6v8 5T nie wiem czy prawidłowo, zamieniłem na c6v8 0,4W nie wiem czy słusznie dobrałem
    rezystora (spalona farba ale według miernika sprawny)
    Po wymianie elementów efekt jest taki, że po włączeniu nadajnika koła auta kręcą się do przodu z max prędkością i nie można tego w żaden sposób kontrolować.
    Przewody zasilania są zamienione- czarny plus, żółty minus

Proszę o wskazówki co jeszcze mogę sprawdzić. Elektronikiem nie jestem ale z podstawowymi pomiarami nie powinno być problemu.
    W ostateczności kupie odbiornik do tego, auto ma sterowanie proporcjonalne.

Nikko F150 - naprawa odbiornika Nikko F150 - naprawa odbiornika Nikko F150 - naprawa odbiornika
  • Poziom 39  
    Ostrożnie wylutuj diodę, jest to prawdopodobnie Zener i sam odczytasz na jakie napięcie . Rezystor całkowicie spłonął, z żadnej strony nie ma pasków by odczytać ?
  • Poziom 14  
    Diodę udało się wylutować i już wiem ze jest na 6,8v
    Co do rezystora to okazało się że nie jest uszkodzony pomimo przypalonej obudowy.

Podsumowując wymieniłem:
    diodę zenera
    tranzystory c2328a na bd135

Wpadł mi kilka dni temu połamany nikko na tym samym układzie 2609al
    Przelutowałem do swojego f150 i auto sprawne, pozostał problem z zasięgiem który wynosi około 2 metrów.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu z zasięgiem