Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Listwa LED z podłączeniem na akumulatorki i koszyk z ładowaniem.

22 Sty 2017 18:09 666 19
  • Poziom 4  
    Chciałbym podłączyć 3 diody LED do akumulatorka.
    Piszę z prośbą o podanie jaki akumulatorek będzie najodpowiedniejszy.

Poniżej parametry listwy którą kupiłem:
    - Taśma LED z diodami 2835 o długości 1M, 60 diod/m
    - Moc pobierana przez taśmę to 6W/m
    - 8lm/diodę
    - Zasilanie 12v
    - Kolor zimny biały

Oraz czy istnieje koszyk na akumulatorki z wejściem do ładowania ich?
    Szukałem po internecie różne koszyki, lecz takiego z wejściem do ładowania nie widzę.
  • Specjalista elektronik
    Z mojego doświadczenia z koszykami: na ogół mają tak duży opór styków, że się nie nadają, jeśli ma płynąć duży prąd. A jaki ma być prąd? Czy pisząc o 3 LED-a masz na myśli 5cm taśmy, czyli potrzebna moc 300mW, prąd 25mA? Z takim prądem koszyk nie będzie miał problemów.

Koszyk z wejściem do ładowania widziałem. Około 50 lat temu. Był na 5 akumulatorków pastylkowych KN-02, do tego była ładowarka wtyczkowa, służyło to do zasilania radioodbiornika "Minor".

Nie wiem, jakie dokładnie są wymagania tej taśmy co do napięcia zasilania - jakie dopuszcza się odchylenie napięcia od tych 12V. 3 szeregowo połączone Li-ion dadzą bezpośrednio po naładowaniu około 12.5V, a pod koniec rozładowania do 3V - 9V. Jeśli takie zmiany napięcia nie są akceptowalne, to trzeba zastosować stabilizator napięcia.
  • Poziom 4  
    Tak, chodzi o taśmę 5cm.
    Czy zajmujesz się może wykonaniami zlecenia?
    Osobiście to sam nic nie zrobię, chyba, że miałbym krok po kroku instrukcję, a przy tym z pewnosią masę pytań by przebiegło.
  • Poziom 40  
    nigraS napisał:
    Piszę z prośbą o podanie jaki akumulatorek będzie najodpowiedniejszy.

W takim zastosowaniu masz do wyboru dwa rozwiązania - albo akumulator Li-ion 18650 albo akumulator NiMH formatu AA. Li-ion gromadzą więcej energii i są lżejsze, natomiast NiMH są tańsze i łatwiejsze w ładowaniu i mniej wrażliwe na traktowanie.
    Możesz to rozwiązać tak: dajesz cztery ogniwa NiMH formatu AA - ze względu, że mają to być 3 diody to nada się prawie każdy koszyk - bo pobór prądu jest niski. Do zasilania taśmy konieczna będzie przetwornica podnosząca napięcie. Natomiast wyjście do ładowania możesz zrobić sobie podłączając odpowiednie gniazdo do zacisków koszyka i ładując z zewnętrznej ładowarki.
    Schemat blokowy będzie wygląda mniej więcej tak:
    Listwa LED z podłączeniem na akumulatorki i koszyk z ładowaniem.
  • Poziom 4  
    A czy istnieją jeszcze mniejsze gabarytowo akumulatorki, które by pasowały do 3LED?
  • Poziom 40  
    Istnieją. Są baterie pastylkowe o bardzo małych rozmiarach, jednak siłą rzeczy mają one mała pojemność. Żeby coś doradzić odpowiedz na pytanie - jaki gabaryt baterii Cię interesuje i jaki czas świecenia na jednym ładowaniu chcesz uzyskać?
  • Poziom 4  
    Interesowałaby mnie akumulatorki o maksymalnych wymiarach:
    5cm x 3cm x 0.5cm

A na jednym ładowaniu by led świecił minimum 8h.
  • Poziom 4  
    A mógłbyś podać jaki konkretny model akumulatorka będzie działać - jego numer.
    Akumulatorek podany przez @Xantix - Li-ion 18650 jest większy niż potrzebuję.

A np. bateria od telefonu - jest cienka i mógłbym poszukać dobrego rozmiaru - ale czy da się taką baterię podłączyć do listwy i będzie świecić minimum 8h na jednym naładowaniu?
  • Specjalista elektronik
    Orócz baterii od telefonu są jeszcze baterie do aparatów fotograficznych - najlepiej zapytać w sklepie, jakie mają (jest taki sklep na Słupeckiej w Warszawie). Pojemności około 800mAh, energia około 3J. Niewygoda jest taka, że bateria od telefonu daje 4.15V po naładowaniu (w miarę rozładowania napięcie maleje), więc potrzebna będzie przetwornica, aby uzyskać 12V.
  • Poziom 4  
    a taka przetwornica to jak gabarytowo wygląda?
    rozumiem, że baterie do aparatów fotograficznych tak samo jak baterie do telefonów potrzebują przetwornicy?

Jak będę w sklepie to o co dokładnie mam się spytać - czy jak powiem, że potrzebuję baterii o wymiarach max 5cm x 3cm x 0.5cm do zasilenia listwy 3LED z minimalnym świecenia 8h po pełnym naładowaniu to będą wiedzieć jaka bateria jest potrzebna czy wystarczy jak powiem, że potrzebuję baterii o wymiarach max 5cm x 3cm x 0.5cm posiadającą pojemność ok 800mAh i energii ok 3J?
  • Poziom 40  
    nigraS napisał:
    A na jednym ładowaniu by led świecił minimum 8h.

3 diody LED o podanych przez Ciebie parametrach pobierają 0,3 W mocy. Uwzględniając sprawność przetwornicy i pozostałych elementów układu zasilania (powiedzmy 80%) na 8 h świecenia potrzeba Ci około 3 Wh energii.
    nigraS napisał:
    że potrzebuję baterii o wymiarach max 5cm x 3cm x 0.5cm

Poszukaj baterii do starych telefonów komórkowych Nokii - np. takiej
    http://www.ebaterie.pl/bateria-telefonu-nokia-bl5cb-p-450847.html
    Ona ma wymiary mnie więcej odpowiadające twoim potrzebom.
    Możesz też sam poszukać - pojemność baterii w Wh liczysz mnożąc pojemność w Ah i napięcie w V. Potrzebujesz baterii minimum 3 Wh. Czyli np. 3,7 V i 800 mAh.
    _jta_ napisał:
    Pojemności około 800mAh, energia około 3J

Oj kolego chyba pomyłka. Nie 3 J tylko 3 Wh.
  • Specjalista elektronik
    Rzeczywiście, pomyliłem jednostki - 3J by starczyły na 10 sekund. ;) Wymiary ta bateria od Nokii ma niestety odrobiną większe, niż nigraS sobie życzył. Ale bateria od mojego aparatu też się nie mieści (ma coś koło 38x42x5.5, kosztuje kilkanaście zł). No cóż, trzeba przejrzeć wszystko, co jest dostępne, i wybrać coś pasującego.
  • Poziom 4  
    Dziękuję, przypuśćmy, że kupiłem baterię do telefonu - jak ją podłączyć z listwą led, przetwornicą i wejściem do ładowania baterii?
  • Poziom 40  
    Masz poglądowy schemat w poście #4.
  • Poziom 4  
    tak, ale chodzi mi o to jak podłączyć baterię od telefonu - bo one mają 3 blaszki.
  • Poziom 40  
    Blaszki masz oznaczone. Dwie z nich to plus i minus baterii. A trzecia to wejście na czujnik znajdujący się w obudowie baterii.
  • Poziom 4  
    ahaa, ok, czyli blaszka środkowa mnie nie interesuje.

A jest jakiś moduł czy coś - co pokaże naładowanie baterii - najlepiej aby tanio to kosztowało.
  • Poziom 4  
    Czy mógłby ktoś podać mi jaką przetwornicę powinienem kupić?