Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ADSL2 Neostrada - Pogorszona synchronizacja po wymianie kabla

22 Sty 2017 18:26 669 8
  • Poziom 11  
    Witam,
    piszę ten temat bo siedzę, patrzę jak głupi w ekran i już nic nie rozumiem... Mam neostradę w opcji do 10mbit z następującymi parametrami:
    Tłumienie: 21dB
    SNR: 15/8dB (down/up)
    i chęć na opcję do 20mbit. Postanowiłem więc wymienić swoją domową instalację wykonaną z kabli niewiadomego pochodzenia na nowy, porządny kabel skręcany. Instalacja była naprawdę fatalna - kabel nieekranowany, przebiegający koło kabli 230V, na pewnym odcinku skręcany zaś na innym nie. Długość instalacji domowej około 30 metrów (linia montowana w latach 90, gdy nikomu się nie śniło o ADSL i ciągle przedłużana w celu zmiany lokalizacji telefonu).

Zakupiłem więc kabel skrętkę FTP cat 5e i z przyjacielem elektronikiem zmieniłem całkowicie przebieg, skracając instalację domową o około 15 metrów. Wykorzystaliśmy parę niebieską łącząc ją z jednej strony z gniazdkiem (nowego typu, z RJ11), z drugiej zaś z kablem dochodzącym do skrzynki na domu za pomocą złączek 3M UY2.

Liczyłem, że tłumienie spadnie o 3, może 5dB (bo instalacja w domu to prawdziwy śmietnik) a tu szok:
    Tłumienie: 24dB
    SNR: 11/7dB

Jak to możliwe? Gdzie mogliśmy popełnić błąd, że na nowym, ekranowanym kablu tłumienie wzrosło aż o 4 decybele? Proszę o pomoc, bo aż mi się w to wierzyć nie chce...
  • Poziom 29  
    Może najpierw sprawdź na minimalnej długości kabla jakie będą tłumienia - będziesz wiedział czego się spodziewać.
    Wyniki zależą nie tylko od instalacji domowej, ale od warunków panujących w danej chwili na całej długości linii telefonicznej.
  • Poziom 11  
    Po podpięciu modemu bezpośrednio do skrzynki natynkowej kilkumetrowym, płaskim kablem telefonicznym parametry są znośniejsze - 20dB tłumienia i 15dB SNR. Czyli stary, sztukowany, prawie 30 metrowy kabel YTKSY przebiegający momentami tuż przy instalacji 230V dodaje od siebie 1dB tłumienia a FTP cat 5e aż 4dB? Czy to możliwe?

Linia jest o długości około 1400m, z czego 1350m jest podziemne, 15 metrów od domu stopi słupek TP (wewnątrz jest łączówka Krone LSA-PLUS 2/10, podpiętych klientów sztuk jeden - ja :D ), od niego odchodzi kabel do słupa i ze słupa do skrzynki na domu, dalej moją skrętką FTP do routera. Kiedyś linia była napowietrzna (stąd ten słup), ale przy remoncie ulicy wybudowano kanalizację teletechniczną i linię przełożono pod ziemię, ale słup został... Może wpiąć się się w tę łączówkę i tam sprawdzić? Kolega ma narzędzie Krone, więc nic nie zniszczę :)

Tym niemniej chyba FTP nie powinien być gorszy od łączonego w kilku miejscach, prawie 20 letniego YTKSY.

Aaaa i byłbym zapomniał! YTKSY jest miedziany, a FTP okazał się być miedziowany...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    PIKeR napisał:

Aaaa i byłbym zapomniał! YTKSY jest miedziany, a FTP okazał się być miedziowany...

I w tym pewnie cały problem.

Z jakiego powodu kupiłeś FTP ?
  • Poziom 11  
    Bo kabel przebiega kilka metrów wzdłuż instalacji 230V i nie ma możliwości poprowadzenia go inaczej, toteż kupiłem ekranowany (a raczej foliowany). To był chyba błąd. Swoją drogą, zmierzyłem grubość żyły tego FTP suwmiarką i wychodzi 0,35mm, natomiast zastosowane złączki (sprawdziłem raz jeszcze) to ETON UY K-1 który łączy żyły o grubości minmum 0,4mm. Ale to chyba bez znaczenia.

I teraz pytanie - co zrobić, by powrócić do poprzednich parametrów a może je polepszyć? Wymienić FTP na YTKSY 2x2x0,5 (lub 0,8) czy może lepiej YTKSYekw 2x2x0,8? Bo słyszałem ostatnio, że nieuziemiony ekran może zaszkodzić a nie polepszyć i teraz nie wiem co robić... Proszę o jakąś poradę :)
  • Specjalista Sieci, Internet
    Albo możesz użyć skrętki UTP 4 parowej, miedzianej.
    średnica żyły minimum 0,5
  • Poziom 11  
    Załatwiłem modem pokazujący trochę bardziej szczegółowe dane, bo do tej pory posługiwałem się modemem Sagem Fast 800 (G.dmt) gdyż routery od Orange nie podają nawet tłumienia... No i wyszło coś takiego:

Nie za bardzo wiem co niektóre dane oznaczają, ale tłumienie 31dB jest przerażające jak na linię o długości 1,4 kilometra (prawie w całości podziemną, do tego prawdopodobnie jedyna usługa szerokopasmowa na całej dziesiątce), na której Livebox 2 (jak jeszcze nie usunęli prawie wszystkich danych z panelu) pokazywał 25dB, a Livebox 1 - 24,5dB. Wychodzi na to, że mój kabel FTP dołożył 6dB tłumienia zamiast je odjąć...?
    Dodam, że ekran kabla nie jest niestety połączony z ekranem kabla ze słupa (XzTKMXpwN 2x2x0,8) bo nie ma już rezerwy by go dociąć, a monterzy niestety nie zostawili... :(
  • Specjalista Sieci, Internet
    Powiem ci że ekranów linek (cienkich kabli przyłączeniowych) się nie łączy, bo z reguły nie mają długich odległości.
    Kabel do instalacji powinieneś mieć miedziany 100%. Orange na instalacje Neostrady daję kabel UTP 2x2,
    taka skrętka jak komputerowa tylko, że posiada 2 pary.

Skąd wiesz że 1,4 km to długość kabla? Może linia przebiega inną dłuższą drogą do DSLAMu.

Parametry obecne są, dobre dla usługi do 10 i taką prędkość powinieneś mieć.
  • Poziom 11  
    No to jest niestety kabel miedziowany :( Sam się nabrałem, bo skrętki komputerowej przerobiłem w życiu kiometry i pierwszy raz widzę miedziowaną. Za to kable współosiowe od wielu lat głównie miedziowane. Fakt, że sygnał w.cz. leci głównie po obwodzie przewodu ale przy instalacjach tvsat też to bruździ...

Skąd wiem że linia ma 1,4km? No cóż, pamiętam jak ją budowano :) Nie ma możliwości żeby inaczej przebiegała, biegnie wzdłuż ulicy i z jednej strony las, z drugiej płynie Wisła. 10Mb/s działa i nigdy problemu nie było, synchronizacja czasami trwa po pół roku no ale ludzie na liniach o tej długości mają VDSLe, a mi Orange nie chce dać 20Mb/s w ADSL2+ i dlatego próbuję poprawić linię. Jak kolega pożyczy mi nóż kronowski to podejdę z laptopem do słupka i tam spróbuję, ale póki co muszę się wstrzymać ;)

BTW Livebox 1 (Sagem Fast 3202) zapinał się na pełne 12446/1320Kb/s, Livebox 2 od początku zaniża synchro uploadu do około 1083 Kb/s...

EDIT: Wpięliśmy się z kumplem w słupek telefoniczny przy domu i wyszło coś takiego:
    Tłumienie niższe o 4dB, SNR wyższy o około 2dB... Nie wiem czy warto coś przy tym kombinować, bo pewnie i tak na NEO do 20Mb/s dadzą BMT. Z drugiej jednak strony, już te 14-16Mb/s byłoby zbawieniem przy dwóch osobach oglądających coś na YouTube...

Inna sprawa, że linia zauważalnie pogorszyła parametry w ciągu ostatnich dwóch lat... Było 25/17dB (att/snr), a teraz na słupku jest 27/15dB... :(