Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowarka Dewalt DCB105 zwarcie i pali bezpiecznik

adamp9 22 Jan 2017 20:59 6117 17
    adamp9
    Level 16  
    Jak w temacie mam problem z ładowarką Dewalt DCB105. Po rozkręceniu i wstępnych oględzinach widać spalony kawałek ścieżki który naprawiłem. Spalony był również bezpiecznik na wej. napięcia sieciowego. Po podłączeniu wielkie buuum i znowu spalony bezpiecznik. Pomierzyłem elementy, i wymieniłem 2 diody które były uszkodzone i dla pewności wymieniłem elektrolity. W miejsce bezpiecznika podłączyłem żarówkę 50W 230V . Żarówka świeci i słychać ciche brzęczenie transformatora.

Jeżeli dobrze zrozumiałem działanie żarówki zamiast bezpiecznika. To gdy ładowarka miała by być sprawna to żarówka powinna się nie zapalić. Jak zwarcie to żarówa świeci.
    bearq
    Level 38  
    Tak, świecącą się żarówka jest oznaką zwarcia. Wrzuć zdjęcie ładowarki, zacznij od pomiaru wszystkich półprzewodników, dużo ich tam nie ma. Ładowarkę zawsze uruchamiaj z żarówką w szeregu.
    adamp9
    Level 16  
    Zaznaczyłem uszkodzone diody, miały przebicie w obie strony.
    Zaznaczyłem uszkodzony i naprawiony kawałek ścieżki.
    bearq
    Level 38  
    Jak resztę tranzystorów w układzie?
    adamp9
    Level 16  
    Sprawdziłem wszystkie diody i tranzystory poza smd. Dwie diody prostownicze były uszkodzone o tym już pisałem w pierwszym poście .
    Element między dławikiem a transformatorem zamontowany na radiatorze jest to podwójna dioda.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    adamp9 wrote:
    Sprawdziłem wszystkie diody i tranzystory poza smd.

Więc pozostały elementy SMD ...
    kazikszach
    Level 36  
    Mam taką samą ładowarkę w naprawie.
    Uszkodzony Q2, R20 i smd:
    R16, R17, R18, R19, nie mogę odczytać ich wartości, może u ciebie da się odczytać.
    Jeśli będę miał te wartości, to spróbuję ją uruchomić i jak ruszy, to coś wtedy podpowiem.
    Na tranzystorze Q2 jest zrobiona przetwornica pomocnicza, te diody uszkodzone u ciebie prostują napięcie zasilające ją.
    adamp9
    Level 16  
    R16-393(39k) R17- 101(100r) R18-101(100r) R19-101(100r)
    kazikszach
    Level 36  
    adamp9 wrote:

Dziękuję.
    Mając te wartości w przyszłym tygodniu powalczę z nią i o efektach dam znać.
    Odizoluj tylko + mostka i włącz przez żarówkę do sieci, tak będziesz w stanie stwierdzić, która przetwornica robi zwarcie.
    adamp9
    Level 16  
    kazikszach wrote:
    adamp9 wrote:

Dziękuję.
    Mając te wartości w przyszłym tygodniu powalczę z nią i o efektach dam znać.
    Odizoluj tylko + mostka i włącz przez żarówkę do sieci, tak będziesz w stanie stwierdzić, która przetwornica robi zwarcie.

Przeciąłem ścieżkę plusa za mostkiem i podłączyłem ładowarkę przez żarówkę do sieci. Led w ładowarce zapaliła się i zgasła.

Co to za element oznaczony jako TH201 . Dioda, termistor ?

kazikszach
    Level 36  
    adamp9 wrote:
    Przeciąłem ścieżkę plusa za mostkiem i podłączyłem ładowarkę przez żarówkę do sieci. Led w ładowarce zapaliła się i zgasła.

Co to za element oznaczony jako TH201 . Dioda, termistor ?

Z tego wynika, że ta pomocnicza przetwornica działa prawidłowo.
    TH201-nie rozszyfrowałem co to jest.
    Po zamontowaniu uszkodzonych elementów i zastosowaniu żarówki zamiast bezpiecznika ładowarka próbowała ruszyć, cyklicznie zapalała się żarówka, gdy ruszała główna przetwornica, po zamontowaniu bezpiecznika zadziałała prawidłowo.
    U ciebie musi być jakiś problem z główną przetwornicą.
    Jako Q2 zastosowałem BUT18.
    Dziękuję za podanie wartości rezystorów.
    kazikszach
    Level 36  
    Przeoczyłem przy podawaniu wartości i zapomniałem zapisać, ale było to kilka omów.
    piotrekslup
    Level 10  
    Mam bardzo podobny problem tylko z ładowarką DCB107. Uszkodzeniu uległy dwie diody, bezpiecznik, rezystor r17 i tranzystor q1. Dioda podwójna za transformatorem jest dobra i reszta półprzewodników też. Co może być przyczyną?
    Po wymianie uszkodzonych elementów ładowarka martwa. Napięcie po kondensatorze 320V na tranzystor Q1 i transformator i dalej nic.
    kazikszach
    Level 36  
    piotrekslup wrote:
    Mam bardzo podobny problem tylko z ładowarką DCB107. Uszkodzeniu uległy dwie diody, bezpiecznik, rezystor r17 i tranzystor q1. Dioda podwójna za transformatorem jest dobra i reszta półprzewodników też. Co może być przyczyną?
    Po wymianie uszkodzonych elementów ładowarka martwa. Napięcie po kondensatorze 320V na tranzystor Q1 i transformator i dalej nic.

Dziś trafiła do naprawy identyczna ładowarka, też te elementy uszkodzone, ale według moich pomiarów uszkodzony jest sterownik IC1 opisany: 1710-01, ma małą rezystancję na zasilaniu.
    Gdzie dostać taki układ w rozsądnej cenie?
    gruby68
    Level 16  
    Odgrzewam temat. Potrzebuję wartości rezystorów R39, R40, R41, R31, R32. Odparowały i mam problem z odczytem. Ewentualnie czy ma ktoś schemat?
    Omino
    Level 8  
    Opisane tu kilka razy te resystorzy,
    powtarzam R39 104 (100kOhm), R40 121 (120Ohm), R41 222 (2k2), R31 69c(51,1kOhm) , R32 85b (7,5kOhm)