Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mostek prostowniczy 50 A - Szukam mostka 50A dobrej jakości

szybki105 22 Jan 2017 22:42 1218 4
    szybki105
    Level 17  
    Witam, szukam dobrej jakości mostków prostowniczych z przeznaczeniem na naprawę ew. modernizację prostowników, ładowarek akumulatorów samochodowych. Prąd maksymalny wyprostowany 50A i dobrze żeby mostek faktycznie dawał sobie radę z takim prądem. Do tej pory miałem do czynienia z tanimi mostkami w metalowych obudowach ale te się nie sprawdzają. Problemem jak myślę jest budowa gdzie diody są zanurzone w jakiejś żywicy i ich słaby kontakt termiczny z obudową. Znacie może jakiegoś sprawdzonego producenta ?
    Na forum ktoś wspominał o mostkach Fagor , ja zastanawiam się jeszcze nad tym :
    http://www.tme.eu/pl/Document/816a58055f42f8b068403f28bc1cce8b/kbpc5000fw%20(1).pdf
    Warto się tym zainteresować, może ktoś testował ?
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    bearq
    Level 38  
    Chcesz przepuścić 50A przez kostkę 20mmx20mm ? Szukaj diod prostowniczych montowanych na śrubę i nakrętkę do radiatora o mocy nie mniejszej niż 25A. Złożenie mostka z 4 takich diod przełoży się na niezawodność prostownika a i potencjalne zwarcia nie zrobią dla niego wrażenia.
    szybki105
    Level 17  
    bearq wrote:
    Chcesz przepuścić 50A przez kostkę 20mmx20mm ? Szukaj diod prostowniczych montowanych na śrubę i nakrętkę do radiatora o mocy nie mniejszej niż 25A. Złożenie mostka z 4 takich diod przełoży się na niezawodność prostownika a i potencjalne zwarcia nie zrobią dla niego wrażenia.

Te 50A to bardziej na zapas, wiem że od tego może być gorąco.
    Rozumiem że najlepiej było by zastosować cztery oddzielne dobre diody zamiast jednego mostka, sam też tak robiłem, tyle że czasami przy mniejszych i słabszych prostownikach prościej było by zastosować jeden ale konkretny mostek i takiego szukam.
    Ale z tymi diodami 25A to faktycznie dobry pomysł, nie drogie i spory wybór.
    Dzięki
  • Helpful post
    bearq
    Level 38  
    Jeśli szukasz czegoś do zwykłych prostowników których prąd maksymalny nie przekracza 10A to taki scalony mostek możesz spokojnie zastosować, gorzej jak właściciel zechce odpalać na tym prostowniku samochód, albo ładować akumulatory od wózków widłowych. Do zwykłych zastosowań są wystarczające.
  • Helpful post
    krzysiek_krm
    Level 40  
    Witam,
    ponieważ prąd jest duży a napięcie raczej małe (akumulatory samochodowe) proponuję zainteresować się koncepcją pod tytułem "mosfet bridge rectifier". Współczesne mosfet'y na niskie napięcia mają dość nienormalnie małe rezystancje kanału (poniżej 1 mΩ), moc strat takiego prostownika może być dziesięciokrotnie mniejsza, albo i lepiej.
    Jeżeli mają to być koniecznie diody, można poszukać odpowiednich diod schottky'ego, mają mniejsze napięcie przewodzenia, również nieco większy prąd wsteczny (niestety), ale to zazwyczaj nie przeszkadza.

Pozdrawiam