Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy wbudowany switch PoE to osobny byt?

jimmy111 23 Sty 2017 11:05 729 16
  • #1 23 Sty 2017 11:05
    jimmy111
    Poziom 12  

Witam,

Mam na co dzień do czynienia z monitoringiem analogowym - w najlepszym wypadku HD-CVI.
    Teraz przyszedł czas na nowoczesność i dołożenie nowego systemu - ma być IP.

Wytypowałem wstępnie rejestrator BCS-NVR0801X5ME-P. Nurtują mnie jednak dwie kwestie:
    1. Czy switch PoE pracuje w innej sieci od "głównego" portu Ethernet? (dobrze by było)
    2. Czy do portu PoE mogę wpiąć następny switch? Chcę 3 kamery wpiąć bezpośrednio w rejestrator, ale 5 kolejnych będzie oddalonych o 70-80m.

Zamierzam zastosować kamery BCS-DMIP1200IR-E-III
    Próbowałem odnaleźć instrukcje obsługi, ale trafiałem tylko na jakieś starocie o ogólnej obsłudze rejestratorów BCS.

• #2 23 Sty 2017 13:25
    Rysiek2
    Poziom 32  

jimmy111 napisał:
    Czy switch PoE pracuje w innej sieci od "głównego" portu Ethernet? (dobrze by było)

Z punktu widzenia sieci to jest tylko przełącznik działający tak samo jak zwykły switch.

jimmy111 napisał:
    Czy do portu PoE mogę wpiąć następny switch?

Możesz wpiąć ale jeśli wpinany switch będzie zwykły to oczywiście jego porty nie dziedziczą cech i funkcjonalności PoE.
    Port switcha PoE do którego podepniesz kolejny switch będzie wtedy pracował bez PoE.

• #3 23 Sty 2017 15:16
    jimmy111
    Poziom 12  

Rysiek2 napisał:
    jimmy111 napisał:
    Czy switch PoE pracuje w innej sieci od "głównego" portu Ethernet? (dobrze by było)

Z punktu widzenia sieci to jest tylko przełącznik działający tak samo jak zwykły switch.

Hmmm... Może dokładniej napiszę o co mi chodzi w punkcie 1.
    Zakładałem, że port Ethernet (ten bez PoE) wykorzystam do zdalnego podglądu w sieci LAN. Adresację mam narzuconą przez admina, czyli: IP 10.10.1.xxx /24.
    Sądziłem, że to co będzie na switchu PoE będzie w odseparowanej podsieci. Czyli od admina biorę jeden adres dla rejestratora, a kamerom przydzielam adresy z własnej niezależnej puli.

Chciałbym przed zakupem wiedzieć, czy tak to właśnie działa.

• Pomocny post
    #4 23 Sty 2017 18:13
    Rysiek2
    Poziom 32  

jimmy111 napisał:
    Sądziłem, że to co będzie na switchu PoE będzie w odseparowanej podsieci. Czyli od admina biorę jeden adres dla rejestratora, a kamerom przydzielam adresy z własnej niezależnej puli.

Bardzo dobrze kombinujesz, tak właśnie ma być.

• #5 23 Sty 2017 19:02
    markovip
    Poziom 34  

jimmy111 napisał:

Jeżeli sieć jest publiczna, a taka widzę że jest, cały monitoring powinien zostać zrobiony na oddzielnej sieci VLAN.

Jeżeli chodzi o sprzęt, to 8 kanałowy rejestrator za taką cenę wydaje mi się za drogi. Klient już po fakcie zawszy przypomina sobie że potrzebuje więcej kamer. Jeżeli mogę coś zasugerować, to będzie to system od Ubiquiti: https://dl.ubnt.com/datasheets/unifi/UniFi_Video_G3_DS.pdf

Do tego, w dobie komputerów obsługa NVR pilotem lub samą myszką to trochę nie wypada. A sama idea rejestratora razem z switchem POE warunkuje położenie przewodów. Dużo lepszym rozwiązaniem jest ich separacja. Może zamiast tych 80m można zrobić 30...

• #6 24 Sty 2017 08:50
    jimmy111
    Poziom 12  

markovip napisał:
    cały monitoring powinien zostać zrobiony na oddzielnej sieci VLAN

Gdybym miał dostęp do wszystkich urządzeń sieciowych, to chętnie bym tak zrobił. Wszystkie switche w sieci są warstwy 3, więc mają spory potencjał.

markovip napisał:
    8 kanałowy rejestrator za taką cenę wydaje mi się za drogi

Rzeczywiście cena detaliczna (1757 zł) może odstraszać, ale mam poziom hurt i ten rejestrator kosztuje mniej niż 1100 zł brutto.

markovip napisał:
    obsługa NVR pilotem lub samą myszką to trochę nie wypada

Portier musi mieć monitor z podglądem na żywo.
    Tak, wiem - mógłbym mu do tego monitora dostawić jakiś mini komputer i wtedy rejestrator można postawić bliżej kamer. Pozostanę jednak przy opcji NVR w portierni + dodatkowy switch PoE.

Dziękuję za wyjaśnienia. Teraz czekam na akceptację kosztów i do dzieła!

• #7 24 Sty 2017 09:07
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

jimmy111 napisał:
    Tak, wiem - mógłbym mu do tego monitora dostawić jakiś mini komputer i wtedy rejestrator można postawić bliżej kamer. Pozostanę jednak przy opcji NVR w portierni + dodatkowy switch PoE.

Czy nie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z konwertera HDMI ?

• #8 24 Sty 2017 09:14
    jimmy111
    Poziom 12  

No dobrze, załóżmy że przeniosę rejestrator w okolice tych 5 kamer. Wtedy i tak pozostają te 3 sztuki w pobliżu portierni - wtedy z kolei tam trzeba switcha postawić. Kablowania tyle samo + sygnał na monitor, więc NVR jednak stanie w portierni.

• #9 24 Sty 2017 09:27
    suworow

jimmy111 napisał:
    No dobrze, załóżmy że przeniosę rejestrator w okolice tych 5 kamer. Wtedy i tak pozostają te 3 sztuki w pobliżu portiern

Ok, ale gdzie wcześniej kolega pisał o rozmieszczeniu kamer. Odnoszę wrażenie, że ta dyskusja ma dwa nurty.
    pozdrawiam
    ps. czytał kolega o atakach na rejestratory.

• #10 24 Sty 2017 09:53
    markovip
    Poziom 34  

jimmy111 napisał:
    markovip napisał:
    cały monitoring powinien zostać zrobiony na oddzielnej sieci VLAN

Gdybym miał dostęp do wszystkich urządzeń sieciowych, to chętnie bym tak zrobił. Wszystkie switche w sieci są warstwy 3, więc mają spory potencjał.

Nie musi mieć Kolega do niech dostępu, one będą przesyłać pakiety jak zawsze. VLAN konfiguruje się na poziomie kamer i NVR. Chociaż wątpię aby modele pokazane przez Kolege to potrafiły..

jimmy111 napisał:
    ten rejestrator kosztuje mniej niż 1100 zł brutto.

UniFi NVR kosztuje detalicznie 1200zł, do tego ma możliwość nagrywania 20 kamer w FullHD i 50 HD. A klienci bardzo lubią aplikację mobilną.
    Na domiar tego, te rejestratory padają jak muchy... https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3288694.html

suworow napisał:
    ps. czytał kolega o atakach na rejestratory.

I to jest właśnie dla mnie punk dyskwalifikujący wszystkie NVR - nie aktualizują się a jeżeli tak to jest to karkołomna praca. System podany prze zemnie aktualizuje się sam, lub na dystans można klientowi aktualizować.

Jeżeli chodzi o portiernie, nie wiem jak ważny jest monitoring w miejscu gdzie Kolega to instaluje, ale moim zdaniem to zły pomysł. Taka portiernia jest kolejnym przystankiem złodziei aby ukraść NVR. Były sytuacje że sam portier wyłączał wtyczkę aby coś zwinąć lub o zgrozo, przespać się...

NVR powinien być w bezpiecznym miejscu ze sporym UPS, a w portierni można dać komputer All-in-one który to będzie wyświetlał.

Pozdrawiam

• #11 24 Sty 2017 10:46
    jimmy111
    Poziom 12  

Tak, czytałem o atakach na NVR. Mój będzie udostępniony tylko w LAN (jeśli zajdzie potrzeba wyjścia na zewnątrz, to tylko poprzez VPN).
    Obsługuję aktualnie 6 różnych DVR i CVR marki BCS - mają co najmniej 4 lata i śmigają . Jeden od pięciu lat na nieogrzewanym, nieocieplonym strychu - wszystkie mrozy i upały przetrwał.

Dziękuję również za sugestie dotyczące lokalizacji rejestratora.

Przyglądnąłem się (pobieżnie) systemowi Ubiquiti.
    - według załączonej instrukcji, ten rejestrator ma powyłączane/nieużyte wszystkie porty oprócz Ethernet - strona 3 i 4 instrukcji.
    - ma tylko 500GB dysku i zapewne nie można sobie ot tak tego dysku wymienić na większy - pewnie przewidziano zapis na dodatkowej macierzy lub FTP.
    - nie znalazłem na stronie supportu żadnego firmware: https://www.ubnt.com/download/unifi-video/unifi-nvr/uvc-nvr oraz tu https://help.ubnt.com/hc/en-us/categories/200320774-UniFi-Video - czyli update bez Internetu niemożliwe???

• #12 24 Sty 2017 12:16
    markovip
    Poziom 34  

jimmy111 napisał:

- według załączonej instrukcji, ten rejestrator ma powyłączane/nieużyte wszystkie porty oprócz Ethernet - strona 3 i 4 instrukcji.

Tak, użyty jest tutaj gotowy komputer. Co prawda można nawet zainstalować system operacyjny z UI, ale to strata zasobów sprzętowych.
    Zapomniałem dodać, ze nawet zwykły Chromecast za 29$ za telewizorem/monitorem wystarczy do oglądania monitoringu.
    jimmy111 napisał:
    - ma tylko 500GB

Tak wychodzi z fabryki. 500GB powinno wystarczyć dla 8 kamer na jeden miesiąc.
    Jeżeli nie, to można zmienić dysk wewnętrzny na większy, NFS (NAS), iSCSI albo wygodnie dysk zewnętrzny na USB 3.0.
    jimmy111 napisał:
    - nie znalazłem na stronie supportu żadnego firmware:

Bo to jest serwer z systemem operacyjnym. Aktualizuje się sam albo przez konsole SHH z zewnątrz, trzema komendami jak każdego Linuksa (apt-get update ; apt-get upgrade -y ;[...])

Pozdrawiam

• #13 24 Sty 2017 13:38
    jimmy111
    Poziom 12  

Według tego kalkulatora:
    https://www.fortec.pl/content/11-kalkulator-d...ia-wymaganej-pojemnosci-dysku-w-rejestratorze
    i ustawieniach: H.264, 2 MPix, jakość wysoka, 25FPS, 8 kamer, 6 godzin na dobę, 30 dni - wynik: 8TB Przy 15FPS - wynik: 4,8TB.
    Założyłem 6 godzin, bo z detekcji na niektórych kamerach będzie nawet 12h a na innych maks. 2h na dobę.

Piszesz dysk USB 3.0, a przecież potwierdziłeś wcześniej, że USB jest wyłączone!
    Piszesz również, że wykorzystali gotowy komputer. Czyli dysk pewnie siedzi zwykły, a nie dedykowany do monitoringu.
    Nie namówisz mnie na Ubiquiti,

• #14 24 Sty 2017 14:09
    suworow

markovip napisał:
    Tak wychodzi z fabryki. 500GB powinno wystarczyć dla 8 kamer na jeden miesiąc.

Ale chyba nie 2MPix ?
    Być może kolega autor nieco przesadził z tymi 25 kl/s, ale dzieląc to na pół to wyjdzie 4TB a nie 1TB
    pozdrawiam

• #15 24 Sty 2017 18:25
    markovip
    Poziom 34  

Ja Kolegę do niczego nie namawiam, porównuję tylko dwa produkty.

Mając 1080p nie potrzeba Koledze 25 ani 15fps. To nie transmisja na żywo. 6 klatek/s w zupełności wystarczy.

Mając tak potężny software do wykrywania ruchu i wyznaczania stref nie potrzeba nagrywać 24h/dobę. Z doświadczenia wynika że kamery nie będą nawet nagrywać 2g dziennie.
    Zakładając nawet że będą to 2g dziennie wychodzi 648GB, czyli mniej więcej tyle ile powiedziałem.

jimmy111 napisał:
    Piszesz dysk USB 3.0, a przecież potwierdziłeś wcześniej, że USB jest wyłączone!

Wyłączony nie znaczy niedostępny...
    https://help.ubnt.com/hc/en-us/articles/20494...d-an-External-Hard-Drive-to-the-NVR-Appliance
    Tutaj proszę artykuł jak przez USB 3.0 skonfigurować zewnętrzny dysk jako magazyn. Może być to nawet RAID1 na WD Purple...

Mając NFS (Network File Sharing) i iSCSI możliwości są nieskończone...

Pozdrawiam

• #16 25 Sty 2017 08:24
    jimmy111
    Poziom 12  

Do wad Ubiquiti dodam jeszcze:
    - zasilanie kamer przez passive PoE, czyli poza standardami
    - producent zaleca kamery UniFi, ale nie wspomina o kompatybilności z innymi markami

Uważam, że moje wątpliwości zostały wyjaśnione już wiele postów temu. Zamykam.

• #17 25 Sty 2017 10:36
    markovip
    Poziom 34  

Te "wady" to raczej brak doinformowania się.

Wszystkie modele kamer na zewnątrz wspierają standard 802.3af PoE.

Jeżeli dostaje się za darmo bardzo dobry software (a raczej system operacyjny) to nie można oczekiwać że będzie on jeszcze kompatybilny z innymi markami.

Pozdrawiam

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo