Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer do gier. Jakie komponenty wymienić/kupić ?

chyzyn 23 Jan 2017 16:03 831 15
    chyzyn
    Level 7  
    Witam mam komputer który chcę przystosować bardziej do gier i chcę się was zapytać jakie komponenty mogę kupić i wymienić.
    Na początku nie był składany pod gry i miał następujące części:
    Procesor: Intel Core i7 6700 Quad Core 3.40Ghz
    Chłodzenie: Intel Original Heatsink & Fan
    Pamięć: 8GB DDR4 2133Mhz (8GBx1)
    Płyta Główna: Asus H110M-K with DDR4 & USB 3.0 Support
    Dysk SSD: SSD 120GB ULTRA FAST SOLID STATE 6GB SATA DRIVE
    Dysk: 2 Terabyte 3.5" Sata Hard Disk
    Napęd optyczny: Samsung 24X DVD Rewriter
    Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX960 2GB
    Karta dżwiękowa: ALC887-VD2 8-Channel High Definition Audio
    Zasilacz: 500 Watt A/PFC 80+ Certified
    System: Windows 7 Professional Edition
    Monitor: BENQ VW2430H 24 WIDE VA MONITOR WHITE
    Obudowa: CiT Spectre Gaming

Jak na razie wymieniłem kartę graficzną na ASUS DUAL GEFORCE GTX 1070 8GB DDR5
    pamięć ram na 2x8GB Crucial CT8G4DFD824A.C16FBD1 2400 (1200MHz) DDR4
    Zasilacz na CORSAIR AX760 W
    dt1
    Admin of Computers group
    Witaj. Wygląda to jak opis gotowca z jakiegoś słabego marketu. Do czego ten komputer ma być i ile chcesz na to wydać? W zestawie kilka części jest bez nazw (co to za model ULTRA FAST SOLID STATE DRIVE, czy co to za zasilacz 500W A/PFC 80+ Certified?) - takie coś śmierdzi marketem albo aukcją na kilometr.

Najlepiej byłoby dobrać WSZYSTKIE części samodzielnie. Oczywiście znając budżet i zastosowanie może być to łatwiejsze.

chyzyn wrote:
    Zasilacz na CORSAIR AX760 W

Ile komputerów chcesz tym zasilaczem zasilać? Jak jakieś 2-3 jednocześnie to będzie on OK, w przeciwnym wypadku, jeśli chcesz zasilać tylko jeden komputer, to taki nadmiar mocy jest wydatkiem zupełnie bez sensu.
    chyzyn
    Level 7  
    Zasilacz taki bo w przyszłości zamierzam rozbudowywać komputer i dodać ew karty graficzne.
    Pomińmy dysk. Co byście zmienili w reszcie komponentów?
    Głównie do gier, na razie zostawmy karte graficzną i procesor i pod to wymieńmy resztę < co do ceny to ciężko mi się określić dobrze by było jakby ktoś podał po 2 opcje np. płyta główna taka (droższa) lub taka (tańsza), ale tak, żeby to ładnie współgrało i dawało wysokie osiągi w grach typu ark survival evolved na najwyższych jak i również w grach VR
    dt1
    Admin of Computers group
    Historia pokazuje, że "w przyszłości" wymiana karty graficznej jest zwykle bardziej opłacalna niż dokładanie drugiej. Przy okazji płyta, którą Kolega wybrał nie obsługuje SLI, więc z tym dokładaniem drugiej karty może być pewien problem (pominę zupełnie, że płyta główna nie posiada nawet dwóch slotów na montaż karty, więc słabo widze montaż drugiej karty nvidia w przyszłości).

Biorąc pod uwagę istnienie już następnej generacji na pewno zmieniłbym płytę na B250M oraz procesor na I7-7700 (bądź też, w przypadku platformy do gier, może i na I5-7xxx).

Nieznany dysk SSD nieznanych parametrów wymieniłbym na przyzwoity dysk, do tego większy (240-275GB).

Nieznany dysk HDD wymieniłbym na jakiś rozpoznawalny dysk HDD (chociaż w przypadku posiadania SSD szybkość tego dysku ma mniejsze znaczenia, celowałbym w niższą awaryjność, chociaż w przypadku dysków talerzowych to i tak loteria).

Zasilacz wymieniłbym na adekwatny dla sprzętu, biorąc pod uwagę, że I7-6gen/7gen oraz gtx1070 potrzebują jakieś 300W pod obciążeniem, a z drugą kartą coś poniżej 500W, jak już Kolega zdecyduje się na sporo droższą płytę obsługującą SLI (czyli umożliwiającą połączenie dwóch kart nVidia) to wtedy porządny zasilacz 550-600W powinien starczyć, przy płycie, która obsłuży jedną grafikę to porządny zasilacz 450-500W będzie posiadał wystarczająco duży zapas.

Obudowy nie widziałem, nie znam firmy, ciężko mi się wypowiadać na temat jej jakości.

Wybrana pamięć RAM jest dość przeciętna, ale będzie działać wystarczająco dobrze. W przypadku systemu opartego o 6gen procesora DDR4-2133 wystarczy, przy 7 gen mamy obsługę DDR-2400, więc warto takiej szybkości pamięć kupić.
    chyzyn
    Level 7  
    Jakiej firmy płyta b250M? Pomińmy dyski. Możesz mi napisać jaka będzie różnica po wymianie procesora na jeden(i7-700) i na drugi(i5-7xxx)? Oraz podaj mi optymalny skład dla CorsairAX760W
    dt1
    Admin of Computers group
    Płyta dowolna, Asus, MSI, Gigabyte, Asrock, wybierz jaką lubisz (i taką, która ma potrzebne Tobie wyposażenie). Rożnica po wymianie procesora I7-7xxx na I5-7xxx będzie taka, że jeden procesor będzie miał 4 rdzenie/8 wątków, a drugi 4 rdzenie/4 wątki. Mogą się też różnić taktowaniem. Na Twoim miejscu poszukałbym testów tych procesorów w wybranych zastosowaniach (np w grach) i porównał, jakie będą różnice. Póki co takich testów jest jeszcze nie za wiele, ale się powoli pojawiają (ja znalazłem na szybkiego test, w którym między innymi były mierzone i5-7600, i7-7700 - http://www.tomshardware.com/reviews/intel-kab...e-i7-7700k-i7-7700-i5-7600k-i5-7600,4870.html - dla innych procesorów z tej serii trzeba wziąć pewne poprawki.

Jeszcze jedna rzecz, która mi umknęła. Jeśli chcesz korzystać z Windows 7 to procesory 7 generacji mogą stwarzać pewne problemy pod tym systemem. Microsoft straszy brakiem aktualizacji systemu w przypadku tych procesorów, intel niestety nie wypuszcza sterowników dla systemów starszych niż Windows 10 dla tej generacji. Weź to również pod uwagę.

Jeśli tam ma być Windows 7 to może i faktycznie 6 generacja, którą początkowo wybrałeś nie będzie najgorszym wyborem. I7-6700 (jeśli potrzebujesz i7), i5-6500/6600 jeśli Ci taki starczy, płyta główna oparta na H110 lub B150 (może być nawet taka, jak w pierwszym poście, alternatywnie MSI H110M PRO D/VD/VH, albo na przykład Asrock H110M HDV), jak się uprzesz na łączenie dwóch kart w przyszłości (co ma niewielki sens) to musisz poszukać płyty obsługującej technologię SLI (dla kart nVidia) lub Crossfire (dla kart AMD). Prawdopodobnie będzie to droższa płyta oparta na chipsecie Z170 lub Z270. Zamiast GTX960 możesz wybrać tańszą kartę porównywalnej wydajności GTX1050Ti, albo GTX1060, która jest już sporo szybsza.

Dobierz jakieś części (tylko wypisz dokładne oznaczenia podzespołów), to wtedy będzie można ocenić, czy taki zestaw jest OK.
    chyzyn
    Level 7  
    Co sądzisz o tym?:
    Procesor Intel Core i7-6700K
    2x Karta graficzna MSI GeForce GTX 1070 Gaming
    Pamięć G.Skill Ripjaws V DDR4, 4x8GB, 3200MHz, CL16
    Płyta główna MSI Z170A GAMING M5
    Dysk twardy Western Digital Caviar Blue 1TB Lub 2TB
    Dysk SSD Samsung 850 EVO 500GB
    Zasilacz Be Quiet! Straight Power 10 700W
    Napęd Asus 24F1MT
    Chłodzenie CPU Be Quiet! Dark Rock 3
    chyzyn
    Level 7  
    Fakt przesadzone. Ostatecznie zdecydowałem się na taki zestaw. Przedstaw mi proszę swoją opinię na jego temat.\
    Intel Core i7-7700K 4.2GHz 8MB Smart Cache Box
    ASUS Z170 PRO GAMING Intel Z170 LGA1151 ATX motherboard
    ASUS DUAL GEFORCE GTX 1070 8GB DDR5
    ASUS DRW-24D5MT Internal DVD Super Multi DL Black
    Western Digital Blue 2TB Serial ATA III
    Samsung 850 EVO Serial ATA III 250GB
    be quiet! Dark Rock 3 Processor Cooler
    be quiet! Straight Power 10 700W
    be quiet! Silent Base 800
    2x8GB Crucial CT8G4DFD824A.C16FBD1 2400 (1200MHz) DDR4
    dt1
    Admin of Computers group
    Powinien działac. Słabe pamięci na tle całej reszty. Bezsensownie mocny zasilacz, ale skoro się łudzisz, że dokładka drugiej 1070'tki będzie kiedyś opłacalna, to sobie taki weź ;) SSD średniak, ale ogólnie powinien spełniać swoje zadanie.
    dt1
    Admin of Computers group
    W takim razie dziwi mnie, że dopłacasz do I7 w wersji K (dedykowanego pod OC) jakieś 200zł i przepłacasz kolejne 350zł za płytę, której potencjału nie wykorzystasz (chociaż jeśli będziesz się upierał przy SLI w przyszłości to niestety musisz brać drogą płytę - chociaż przy siódmej generacji brałbym Z270, do tego najtańsze, jako że OC i tak nie będziesz raczej robił, więc nie ma co dopłacać do specjalnie rozbudowanej płyty).

Jeśli chcesz tak koniecznie mieć zasilacz pod dwie karty to rzeczywiście porządny zasilacz 600-700W będzie OK (a w zasadzie nawet porządna 500-tka dałaby radę). Jeśli zdecydujesz się na pojedynczą kartę to porządny zasilacz 450-500W będzie w zupełności wystarczający.
  • Helpful post
    r103
    Level 31  
    Autorze wątku. O ile ten wątek nie jest założony "dla jaj" tylko tak na poważnie - to jest taki wątek "polecane zestawy" https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2726546.html - wybierz sobie tam ten za 4200 + opcje lepsza karta graficzna, lepszy dysk SSD (jest gotowy koszyk w sklepie Morele) i tyle... Jak już nie wytrzymasz taniości to ten najdroższy za 6200...

Twoje projekty to nie są zdaje się zrobione w celu "żeby było dobrze", tylko "żeby było jak najdrożej" :-)
    chyzyn
    Level 7  
    Co do zasilacza uparłem się na niego bo takowy posiadam (wiem zapomniałem o tym wspomnieć :P) Dziękuję r103 za podrzucenie linku skorzystam z niego. Wielkie dzięki za to, że się ze mną męczyliście. Temat zamykam