Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić, czy w piwnicy mam prąd przemienny?

Arkadiusz_16 23 Sty 2017 18:19 855 19
  • #1 23 Sty 2017 18:19
    Arkadiusz_16
    Poziom 2  

Witam,

w piwnicy mam 120V. Wyczytałem, że często administrator w sieć 230V wpina diodę i w ten sposób otrzymuje prąd zmienny o napięciu 120V. Czy używając zwykłego multimetru mogę sprawdzić, czy mam prąd przemienny 120V uzyskany poprzez zastosowanie transformatora, czy prąd zmienny poprzez użycie diody?

Chciałbym podłączyć w piwnicy zasilacz 12V, aby podłączyć taśmę led i zastanawiam się, czy będzie działał jeśli to napięcie uzyskany jest poprzez wpięcie do sieci diody?

Dziękuję za odpowiedzi.

0 19
  • Pomocny post
    #2 23 Sty 2017 18:25
    brofran
    Poziom 35  

Arkadiusz_16 napisał:
    Chciałbym podłączyć w piwnicy zasilacz 12V

Jeżeli jest to zasilacz impulsowy to będzie działał niezależnie czy w sieci będzie prąd stały, czy przemienny. Zasilacz transformatorowy w przypadku prądu stałego działać nie będzie.

0
  • Pomocny post
    #3 23 Sty 2017 18:31
    Łukasz.K
    Poziom 19  

Żeby to sprawdzić możesz włączyć szeregowo z żarówką 60W 230V kondensator (ale nie elektrolityczny !!!) o pojemności 6.8uF albo większej na napięcie minimum 250V. Jeżeli żarówka będzie świecić nie ma diody, jeżeli nie będzie jest dioda. Kolega powyżej napisał też z czym się zgadzam że zasilacz impulsowy jak jest dioda raczej powinien działać w miarę poprawnie przy niezbyt dużych obciążeniach względem jego mocy maksymalnej (50%), zwykły transformatorowy raczej nie będzie działać prawidłowo o ile w ogóle.

1
  • Pomocny post
    #4 23 Sty 2017 18:45
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Jeśli do sieci włączyć szeregowo z obciążeniem diodę, to częstotliwość zapalenia żarówki zmaleje do 2 razy . Taki sposób można wykorzystać tylko dla żarówek oświetlenia starego typu ( przy czym będzie zauważalny migot żarówek, które ma negatywny wpływ na oczy ). Lodówki, pralki i wszystkie wyroby z silnikami i transformatorami otrzymają uszkodzenie.Prąd diody powinien być niemniej sumarycznego prądu wszystkich konsumentów.

Moderowany przez Madrik:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

0
  • #5 23 Sty 2017 18:53
    Arkadiusz_16
    Poziom 2  

Zanim zejdę do piwnicy napiszę, co jeszcze sprawdziłem. Mały zasilacz impulsowy pokazał 12V, ale nie sprawdzałem jak zachowa się pod obciążeniem. Żarówki tradycyjne na 110V nie wydaje się, by migały. Działa też bez problemu żarówka LED na 110V.

0
  • Pomocny post
    #6 23 Sty 2017 18:57
    aksakal

Jak sprawdzić, czy w piwnicy mam prąd przemienny?

1
  • #8 23 Sty 2017 19:05
    Arkadiusz_16
    Poziom 2  

Freddy napisał:
    Najlepiej wziąć miernik i sprawdzić.
    Zasilacze impulsowe i lepsze "żarówki" LED będą działać, bo przeważnie są 90-250V.

Mirnikiem sprawdzałem, ustawiłem na prąd przemienny i miernik pokazał 120V. Tylko nie wiem, czy to jest jednoznaczny dowód na to, że mam prąd przemienny 120V, czy równie dobrze miernik mógł wskazać taką wartość po wpięciu diody do instalacji 230V

0
  • #10 23 Sty 2017 19:25
    Łukasz.K
    Poziom 19  

Zależy jaki masz miernik. Nie polecam tego typu diagnoz przy pomocy prostego miernika.

0
  • #12 23 Sty 2017 19:40
    aksakal

Kolegi, jeśli jest ustalona dioda,to miernik pokaże zaniżone znaczenie napięcia jak na przemiennym tak i na prądzie stałym.

0
  • #13 23 Sty 2017 20:12
    Łukasz.K
    Poziom 19  

Pokaże zaniżone ale skąd wiadomo czy są zaniżone skoro nie wiadomo czy jest przez transformator czy przez diodę? Prosty miernik to znaczy taki bez true RMS, ale nawet taki może nie pokazać prawidłowej wartości napięcia.

0
  • #14 23 Sty 2017 20:32
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

Łukasz.K napisał:
    Żeby to sprawdzić możesz włączyć szeregowo z żarówką 60W 230V kondensator (ale nie elektrolityczny !!!) o pojemności 6.8uF/250V.
    Albo diodę i sprawdzić ,,w obie strony". Następnie użyć zasilacza impulsowego do zasilania przetwornicy 12VDC na 220VAC ( koniecznie z ,,czystym sinusem" ) do przywrócenia właściwych parametrów sieci ... :D :D :D

0
  • #16 23 Sty 2017 22:17
    Arkadiusz_16
    Poziom 2  

Super, dziękuję. Wychodzi na to, że zastosowano transformator, co mnie dziwi, bo to raczej drogie rozwiązanie. Dla wyjaśnienia - nie zamierzam kraść prądu. Po prostu mam dość "tlących" się żaróweki chcę sobie porządnie doświetlić piwnicę:)

0
  • #18 25 Sty 2017 01:48
    janekpc
    Poziom 16  

aksakal napisał:
    Jeśli do sieci włączyć szeregowo z obciążeniem diodę, to częstotliwość obniży się do 25Hz.

Częstotliwość się napięcia się nie obniży bo wytnie się tylko dolną połówkę sinusoidy, a częstotliwość pozostanie 50 Hz. Inna sprawa, że częstotliwość załączania żarówki ze 100 razy na sekundę spadnie do 50 razy na sekundę tym samym jej moc spadnie o połowę.

0
  • #19 25 Sty 2017 02:53
    aksakal

Kolega , janekpc! Dziękuje, że poprawił, mój błąd ! Akurat miałem na myśli że częstotliwość zapalenia żarówki zmaleje do 2 razy .

0
  • #20 26 Sty 2017 07:29
    Artur k.
    Admin grupy audio

Arkadiusz_16 napisał:
    Wychodzi na to, że zastosowano transformator, co mnie dziwi, bo to raczej drogie rozwiązanie.

Myślę że ta wypowiedź kończy temat.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo