Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Xeon E5472 Bluescreeny w BF1 -

23 Sty 2017 19:05 648 12
  • Poziom 3  
    Cześć. Mam problem z wywalaniem Battlefield 1 do pulpitu i bluescreenami. Żeby było zabawniej, mam dwa różne procesory, Core 2 Duo E8500 oraz Xeon E5472 działające na zmianę w płycie MSI Neo2 FR wraz z 8GB RAM DDR2 oraz kartą graficzną GTX 1050 2GB, zasilacz BeQuiet 400W, Windows 10. Granie w BF1 na E8500 mija się z celem, bo ledwie jest w stanie wykrzesać 20 FPS, natomiast Xeon daje sobie radę świetnie i pozwala na 45-70 FPS na wysokich detalach. Problem polega na tym, że gra wychodzi do pulpitu po kilku minutach lub wyrzuca BSOD (różne kody). Inne jakiekolwiek gry bądź aplikacje nie mają tego problemu. Próbowałem testować RAM narzędziem z Windows 10, CHKDSK na HDD, gdzie BF1 jest zainstalowany, stress test CPU, torture testy z prime95 i komputer pracuje stabilnie. Dodam, iż nic nie jest podkręcone i gra na C2D E8500 (nawet po OC @ 3.5 GHz) oprócz lipnych FPS jest stabilna. Temperatura E8500 do 50C, E5472 do 65C w BF1. Podczas stress testu było 72C i nic nie zwisło. Kończą mi się pomysły, co i jak mógłbym zweryfikować. Czy jest ktoś w stanie coś doradzić? Dodam, iż mam najnowszy BIOS na płycie głównej, który rozpoznaje Xeony. Dziękuję z góry za udzieloną pomoc.
  • Poziom 3  
    310artur napisał:
    Problemem jest pewnie ożenienie P35 i Xeona o FSB1600
    Pokombinuj z napięciami chipsetu i pamięci. Timingami i parformance level.

I to by się objawiało tylko w 1 grze i nigdzie indziej? Pokombinuje i wrzucę zrzuty z posta powyżej jak skończę robotę. Dzięki.
  • Poziom 43  
    To może wyjaśniać dlaczego testy samego CPU przechodzisz. Ewentualnie zrób test power supply w OCCT tak z 15 minut. W tle miej uruchomiony HWiNFO w trybie sensor only. Po teście pokaż screen z HW.

PS nie wiem po co ludzie kupują tego Xeona jak E5420 jest tańszy ;)
  • Red. Komputery FAQ
    Pewnie bo ma wyższe taktowanie bazowe ;) Co nie zmienia faktu, że jak ktoś chce mieć wydajnego i taniego Xeon'a to lepiej kupić e5420 lub np. o takim samym taktowaniu co e5472 - e5450 przy tych procesorach jest niemalże pewność że wszystko będzie działać stabilnie, na dodatek będzie duży zapas fsb do OC. W tym wypadku raczej niestabilny NB jest.
  • Poziom 3  
    Dziękuję wszystkim za dopisanie się do tematu. Udało mi się rozwiązać problem w dość nietypowy sposób. Mimo, iż wszelkie testy potwierdzały sprawność pamięci RAM i wszystko było OK przy użyciu E8500, postanowiłem zacząć kombinować z konfiguracją pamięci. Jak wyjąłem 1 kość, pozostawiając 6 GB i Xeona to wszystko działa w porządku ... Ma ktoś pomysł czemu tak się dzieje? Na szczęście gra straciła jedynie kilka FPS, ale na wysokich detalach nadal jest płynnie ~50 FPS z minimalnymi spadkami do 35 i mogę spokojnie grać.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    blood_dk napisał:
    Jak wyjąłem 1 kość, pozostawiając 6 GB i Xeona to wszystko działa w porządku ... Ma ktoś pomysł czemu tak się dzieje?

Tak. Zamieść screeny z programu CPU-Z -> zakładka RAM oraz SPD (dla tej dla wszystkich obsadzonych modułach). Także z tym, który wymontowałeś.

Screeny z zakładki CPU, Mainboard także zamieść.

310artur napisał:
    Problemem jest pewnie ożenienie P35 i Xeona o FSB1600

400MHz to P35 robi z palcem w ... - sprawdzałem już na sporej ilości płyt - nawet ta z podpisu robi 480FSB bez podnoszenia VCore - a to nie jest jakiś wypasiony model.

Oczywiście nie wiadomo jakie MOBO, co przeżyła i na co się trafiło ale 400FSB to robiłem nawet na słabych G31/G33/P41. Przy dobrej MOBO FSB500 dla P35 czy P45 (który mniej się grzeje) nie jest żadnym problemem.
  • Poziom 3  
    W załączeniu przesyłam zrzuty z CPU-Z. Płyta to MSI NEO2-FIR. Nigdy nic nie było podkręcane, moja od nowości od ~2008 roku, ostatnie kilka lat komputer był nieużywany i teraz od nowego roku go odświeżam, żeby pograć w BF1. Dostał Xeona, 2x2 GB pamięci ram w slotach 3 i 4 (pierwotnie były w dualu, naprzemiennie, aczkolwiek zmieniłem ułożenie, żeby sprawdzić czy to coś pomoże) i GTX 1050. Pamięć bez której działa BF1 znajduje się obecnie w slocie 4. Ze względu na zmęczenie tematem nie weryfikowałem, czy gra będzie działać równie poprawnie po wyjęciu jakiejkolwiek innej kości.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Pamięć Samsung wymaga ustawień 6-6-6-18 i 1,8V obecnie są 5-5-5-15 to może powodować problem. Sugeruję dla sprawdzenia zmienić ustawienia.
  • Poziom 3  
    Dra98 napisał:
    Pamięć Samsung wymaga ustawień 6-6-6-18 i 1,8V obecnie są 5-5-5-15 to może powodować problem. Sugeruję dla sprawdzenia zmienić ustawienia.

Ustawiłem wartości sugerowane przez CPU-Z, mianowicie 6-6-6-18, aczkolwiek komputer nie chciał się uruchomić, nawet z samym RAMem Samsunga. Zresetowałem ustawienia BIOSu, uruchomiłem system z samym RAMem Samsung i zegary automatycznie ustawiły się na 6-5-5-15-44. Zreplikowałem te ustawienia manualnie w BIOSie, dołożyłem OCZ i wszystko śmiga w konfiguracji dual channel. Właśnie testowałem i podczas 25 minutowej rozgrywki nie było żadnych problemów. Chciałbym wszystkim serdecznie podziękować za pomoc w rozwiązaniu problemu.

310artur napisał:
    PS nie wiem po co ludzie kupują tego Xeona jak E5420 jest tańszy ;)

Sprowadziłem ten procesor z Chin za 50 zł i jest od razu zmodyfikowany do pracy na LGA 775, nie trzeba piłować gniazda na płycie głównej. Różnica w cenie między E5420 a E5472 to jakieś 20 zł, pomijając 500 MHz więcej na korzyść tego drugiego. Na Allegro oczywiście musiałbym wydać 150 zł (50 w przypadku E5420) i jeszcze sam zrobić modyfikację.
  • Poziom 43  
    Różnica to 20 złotych w kieszeni jakbyś tego E5420 sprowadził z chin i ustawił mu FSB1600 (OC) miałbyś E5472. To takie same procesory tylko E5472 ma fabrycznie przetestowane i zapisane te ustawienia. Chińczycy są mądrzejsi od polaczków dlatego w chinach różnica między tymi CPU w cenie jest raczej niewielka a w Polsce jakaś absurdalna ;) Realnie droższy ma prawo być np. E5450 a są tacy co nadal twierdzą że E5472 jest lepszy bo ma wyższe FSB przy tym samym taktowaniu. Tylko że E5450 zrobi 3,6GHz z palcem w nosie a E5472 nie zrobi już niemal nic ponad to co robi.
  • Poziom 3  
    310artur napisał:
    Różnica to 20 złotych w kieszeni jakbyś tego E5420 sprowadził z chin i ustawił mu FSB1600 (OC) miałbyś E5472. To takie same procesory tylko E5472 ma fabrycznie przetestowane i zapisane te ustawienia. Chińczycy są mądrzejsi od polaczków dlatego w chinach różnica między tymi CPU w cenie jest raczej niewielka a w Polsce jakaś absurdalna ;) Realnie droższy ma prawo być np. E5450 a są tacy co nadal twierdzą że E5472 jest lepszy bo ma wyższe FSB przy tym samym taktowaniu. Tylko że E5450 zrobi 3,6GHz z palcem w nosie a E5472 nie zrobi już niemal nic ponad to co robi.

Ba, tyle że E5450 jest dwukrotnie droższy nawet u Chińczyka, natomiast ja chciałem opcję najbardziej budżetową cena/jakość i E5472 spełnia swoje zadanie dzięki uzyskanym tutaj poradom co do ustawienia pamięci RAM. Nawiasem mówiąc to zacząłem się zastanawiać nad złożeniem komputera z 64GB RAM (potrzebne do wirtualizacji) oparty na E5-2670, bądź E5-1650 bo czasami jednak w coś gram, ale jak zobaczyłem ceny płyt głównych z LGA2011, to mi się słabo zrobiło.