Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmniejsz swoje płytki dzięki nowym, miniaturowym wzmacniaczom operacyjnym

ghost666 23 Sty 2017 21:36 3036 1
 • Zmniejsz swoje płytki dzięki nowym, miniaturowym wzmacniaczom operacyjnym
  Urządzenia takie jak smartfony, tablety czy elektronika noszona stają się coraz mniejsze a ilość funkcji w nie wbudowana rośnie. Aby możliwe było projektowanie tego rodzaju układów konieczne są coraz mniejsze układy scalone. Dobór układu w odpowiedniej obudowie może pomóc zredukować wymiar urządzenia itp. Weźmy jako przykład obudowę WCSP - zasadniczo jest to struktura krzemowa wyposażona w pola lutownicze. Obudowa taka pozwala na maksymalną miniaturyzację układu. Z kolei obudowy takie jak QFN i DFN doskonale sprawdzają się w aplikacjach audio, gdyż mimo swojego małego rozmiaru są w stanie odprowadzać sporo ciepła. Z kolei obudowy z rodziny SOT np. SOT553 dobrze przyjęte zostały w przemyśle itp.

  Najmniejsze możliwe układy to te, które mają wielkość samej struktury krzemowej, jak np. wspominana obudowa WCSP. Tego rodzaju obudowy i element są nowością bardzo pożądaną w wielu aplikacjach takich jak smartfony czy urządzenia medyczne. Przykładowo - wzmacniacz operacyjny OPA2376 w obudowie WCSP ma jedynie 1,11 mm x 2,15 mm x 0,625 mm.

  Czy taki element dorównuje jakościom do układów w dużych obudowach np. DIP? Audiofile i projektanci profesjonalnych systemów audio od dawna korzystają konserwatywnie z układów w obudowach przewlekanych. Niepotrzebne. Poniżej znaleźć możemy porównanie parametrów klasycznego op-ampa audio - OPA2134 znanej marki Burr Brown z układem OPA1652 w obudowie DFN (porównanie wielkości obu elementów na zdjęciu obok).

  Na rysunku poniżej znajduje się porównanie wartości całkowitych zniekształceń harmonicznych sygnału plus szum w zakresie sygnałów słyszalnych. Jak widać na poniższej krzywej mniejszy układ oferuje nie tylko możliwość projektowania bardziej kompaktowy układów, ale także urządzeń o wyższych parametrach pracy.

  Zmniejsz swoje płytki dzięki nowym, miniaturowym wzmacniaczom operacyjnym
  Porównanie THD+N dla układu o wzmocnieniu 100 V/V z układem OPA1652 (żółta linia) i OPA2134 (zielona linia).


  Mniejsza obudowa jest tylko jednym z czynników jakie zachęcić mogą do stosowania tych układów. W przypadku aplikacji takich jak systemy medyczne czy układy elektroniki noszonej, ważnym aspektem jest np. możliwość uśpienia układu w celu zredukowania zużycia mocy. Wiele układów w obudowie QFN, na przykład OPA2316S dostępny w obudowie X2QFN (1,5 mm x 2 mm x 0,4 mm) zasilany może być 1,8 V i pracuje z sygnałami do 10 MHz a jednocześnie może pracować bardzo oszczędnie co daje duży czas pracy na baterii.

  Źródło: http://e2e.ti.com/blogs_/b/precisionhub/archive/2017/01/20/achieve-big-board-size-reductions-with-tiny-precision-op-amps


  Fajne! Ranking DIY