Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renault Clio II ph 2 - Nie reaguje na przekręcenie kluczyka w stacyjce

23 Sty 2017 22:26 6948 19
  • Poziom 18  
    Witam, w moim Clio II 2001 r 75KM 16V benzyna od kilku dni jest problem. Po przekręceniu kluczyka w stacyjce na pozycję, w której ma kręcić
    rozrusznik jest cisza, słychać tylko charakterystyczne "cyknięcie", nic się nie dzieje, tylko lampki kontrolne świecą jak gdyby nigdy nic. Auto jeszcze przy ostatnich mrozach -20 stopni odpalało bez problemu. Jest to o tyle dziwna sprawa, bo za kolejnym przekręceniem kluczyka nawet zakręci, ale nie odpali, a jeszcze za kolejnym jest zapłon i wszystko jest ok, później już przy kolejnych próbach problem nie występuje, zazwyczaj na początku (przed wyjazdem do pracy, albo przy powrocie do domu), to jest loteria. Akumulator jest sprawny, po tych mrozach był ładowany. W lecie rozrusznik był przeze mnie czyszczony, jedna szczotka była w średnim stanie. Gdzie szukać problemu? Stacyjka? Kabelki zaśniedziałe? Rozrusznik? Z góry dziękuję za pomoc.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 40  
    Szczotki w rozruszniku do wymiany.
  • Poziom 18  
    Dzięki. Tak myślałem. Generalnie zrobiłbym to sam bez udziału warsztatu,tylko nie mogę nigdzie znaleźć ich do kupienia. Jakiś sklep online?

Dodano po 5 [godziny] 15 [minuty]:

a czy jest ktoś mi w stanie powiedzieć jaki tam jest rozrusznik? jaki numer, model? tak żeby dobrać szczotki, szczotkotrzymacz? albo zakupić nowy?
  • Poziom 31  
    zbyszek100 napisał:
    słychać tylko charakterystyczne "cyknięcie"

A to cyknięcie jest w rozruszniku czy w skrzynce bezpieczników pod deską ???
  • Poziom 18  
    Słychać to bardzo czysto, niczym odgłos z kierunkowskazów. Wydaje mi się, że odgłos pochodzi z bezpieczników
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 18  
    Do tego wszystkiego pojawia się teraz kontrolka usterki elektrycznej, symbol spirali. Błąd P0790 i odcina moc silnika, jak przepale auto moc wraca.
  • Poziom 31  
    zbyszek100 napisał:
    Słychać to bardzo czysto, niczym odgłos z kierunkowskazów. Wydaje mi się, że odgłos pochodzi z bezpieczników
    zbyszek100 napisał:
    Po przekręceniu kluczyka w stacyjce na pozycję, w której ma kręcić
    rozrusznik jest cisza, słychać tylko charakterystyczne "cyknięcie", nic się nie dzieje, tylko lampki kontrolne świecą jak gdyby nigdy nic
    zbyszek100 napisał:
    za kolejnym przekręceniem kluczyka nawet zakręci, ale nie odpali, a jeszcze za kolejnym jest zapłon i wszystko jest ok

Stawiam na problem z immo lub samym UCH. W tych samochodach rozrusznikiem steruje UCH. Jeśli nie ma zgody na rozruch np. problem z immo to nie zezwoli na pracę rozrusznika, lub zezwoli na kilka sekund i go wyłączy
    Co to jest błąd P0790 ?
  • Poziom 18  
    genek1000 napisał:

Co to jest błąd P0790 ?

Taki numer błędu odczytuje mi z tej usterki elektrycznej (spirala) po podłączeniu do kabla (amatorski interfejs).
    P0790 - Przełącznik praca - normalna/osiągi - usterka

Dziś dodatkowo pojawił się błąd:
    P0120 - Przepustnica/czujnik położenia pedału/przełącznik A - usterka

Dotyczy to braku mocy w pedale. Nie reaguje na wciśniecie. Czasami wystarczy wciśnąć i odcisnąć i moc wraca, a czasami tylko pomaga przepalenie całkowicie silnika. Nie wiem czy to wszystko ma jeszcze coś wspólnego z usterką z rozrusznikiem? czy to już całkiem coś nowego.
  • Poziom 18  
    Bunny82 napisał:
    Połącz się z uch i zobacz w parametrach czy sterownik odblokowany??

Rozumiem, że potrzebny mi jakiś konkretny program, żeby to zrobić, może ddt2000? Używam zwykłą aplikację na smartfona.

Już kiedyś tak miałem, ale w lecie. Bardzo dokładnie to wyczyściłem przekaźniki i bezpieczniki pod maską i był z tym spokój... do teraz ;/ tylko wtedy nie występował problem z zapalaniem przez kluczyk.
  • Poziom 16  
    sorry że tak późno ale grypa bierze górę, sprawdź główne bezpieczniki wysoko prądowe one są chyba ukryte na podszybiu albo przy aku .Miałem kiedyś tak że silnik nie chciał odpalić wystarczy że ruszyłem tą skrzynkę a bezpieczniki się wysypały z tej skrzynki (całe ścieżki prądowe zgniete.
  • Poziom 18  
    Powrotu do zdrowia.

Błąd się znowu powtórzył, przyszły mrozy, więc ma coś wspólnego z tym. Jak były plusowe temp to rozrusznik działał, ale występowała spirala - Kontrolka i odcinalo obroty do minimum.

Dodano po 2 [godziny] 35 [minuty]:

Bunny82 napisał:
    (całe ścieżki prądowe zgniete.

Renault Clio II ph 2 - Nie reaguje na przekręcenie kluczyka w stacyjce

jeżeli o to chodzi to wyczyściłem to już dokładnie na tyle ile pozwolil mi dostęp sprayem do kontaktu.

Dodano po 5 [godziny] 10 [minuty]:

Dodam, że mam tak od czasu kiedy wyciągnąłem akumulator do ładowania, co były te mrozy - 20. Od tego czasu mam te usterki elektryczne. Może coś się rozkodowalo, lub coś podobnego? Klemy są dobrze przykrecone. Może to mieć coś wspólnego?
  • Poziom 18  
    Teraz jak wracałem z pracy to znowu za pierwszym razem w ogolę nie zareagował na przekręcenie, ale przetrzymałem go w tej pozycji i zauważyłem, że dioda immo miga 2x szybciej niż jakby kluczyka w ogole nie było, za drugim razem już kręcił (dioda wtedy świeci się jednostajnie). Może to coś pomoże w diagnozie?
  • Poziom 31  
    Sprawdź co się dzieje na drugim kluczyku .
  • Poziom 18  
    Niestety brak drugiego.

Wyciągnąłem baterie z kluczyka i jest identyczna sytuacja jak na filmiku, czyli miga szybko Immo i cyka, ale już nie kręci, nawet za drugim, czy X razem bez baterii. Po włożeniu spowrotem baterii kręci i odpala. Wymieniłem baterię na nową.
  • Poziom 16  
    Sprawdź kontrolką 21W czy do rozrzusznika na elektromagnes dochodzi prąd. Dobrze oblukaj masy główne czy nie są pognite szczególnie te pod skrzynką w komorze silnika ,masa silnika.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    zbyszek100 napisał:
    Na początku miga immo szybciej i słychać tylko cykniecie

https://youtu.be/Wveky9TjF4k

Pozniej od razu kręci
    Immo nie może "dogadać się" z kluczykiem. Ale skoro masz tylko 1 kluczyk to decyzję co do samodzielnej w nim ingerencji pozostawiam Tobie! Gdyż ja w podobnej sytuacji najsampierw poprawiłem wszystkie punkty lutownicze w kluczyku (troszkę świeżej cyny z kalafonią / topnikiem).
    i naprawdę ostrożniej w okolicach cewki ;-)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2669663.html

Jeżeli po powyższym nie będzie poprawy, to antena / pierścień stacyjki do sprawdzenia.
  • Poziom 18  
    Najlepsze jest to, że gdy występuje ten problem i nie mogę x razy odpalić to włożenie interfejsu obd2 do portu pomaga i od razu odpala. Może to coś pomoże?
  • Poziom 18  
    jak immo miga szybciej w ogolę nie kreci,
    jak świeci stale to kreci ale nie odpala.

Dzisiaj znowu to miałem. Może mieć na to wpływ wiek akumulatora, że słabszy?
    Pewnie wytnę immo u jakiegoś elektryka. Znacie przybliżone koszty tej "operacji"?