Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chiński miniwzmacniacz upgrade

czarek189 24 Sty 2017 14:24 492 17
  • #1 24 Sty 2017 14:24
    czarek189
    Poziom 9  

Witam,
    Nie wiem czy w dobrym miejscu pisze jak w złym to prosze admina o podpięcie w odpowiednie miejsce.
    Posiadam chiński wzmacniacz "Voice Kraft VK5500", który dostałem od znajomego.
    Niestety jestem fanem głośnego słuchania muzyki więc wzmacniacz nie zaspokaja moich potrzeb. Na lepszy wzmacniacz niestety mnie teraz nie stać więc chciałbym zwiększyć moc w tym co mam ale nie wiem jak się do tego zabrać.
    Od razu mówię że nie jestem elektronikiem. Potrafię tam cos wymienić czy przylutować ale specjalistycznych pojęć nie znam.
    Fabrycznie zamontowana końcówka mocy jest na układzie TDA7377.
    Wystarczy tylko ten układ wymienić np. na TDA7294 i dać większe zasilanie czy trzeba całą płytkę wymienić? A może w ogóle się nie da albo to jest nieopłacalne.
    Prosiłbym o wytłumaczenie jak chłopu na miedzy.
    Pozdrawiam

0 17
  • #2 24 Sty 2017 14:40
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Nie można wymienić od tak układu. Inny układ wyprowadzeń, na dodatek TDA7294 jak byś nie zauważył to końcówka jednokanałowa.... TDA7377 to końcówka czterokanałowa, zapewne pracuje w mostku w tym wzmacniaczu. Zasilanie też zupełnie inne - TDA7294 wymaga zasilania symetrycznego. Na "dobitkę" dodam, że zastosowany transformator (o ile tam nie ma przetwornicy) pewnie jest bardzo słaby. Moim zdaniem ulepszanie tego wynalazku jest nieopłacalne (jak i zresztą sam zakup).

0
  • #3 24 Sty 2017 15:04
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

czarek189 napisał:
    Wystarczy tylko ten układ wymienić np. na TDA7294 i dać większe zasilanie
    Nie.
    czarek189 napisał:
    Od razu mówię że nie jestem elektronikiem. Potrafię tam cos wymienić czy przylutować ale specjalistycznych pojęć nie znam.
    Tym bardziej nie.
    Co w takim razie zrobić? Bez dodatkowych kosztów nic nie zrobisz, a tym bardziej bez umiejętności.
    Zaciśnij pasa, przebolej jakiś czas słuchając na tym wzmacniaczu co masz, i jak zgromadzisz potrzebne fundusze kup coś porządnego.
    VK nie jest i nigdy nie był firmą robiącą dobrej jakości sprzęt. Więc nie szukaj niczego tego pokroju.
    Teoretycznie (nie biorąc pod uwagę Twojego braku wiedzy) można by pozostawić tylko obudowę, a całą elektronikę wymienić na coś porządnego (np. chociażby z kit'ów), ale śmiem wątpić czy udałoby się coś porządnego upchnąć do tej obudowy...

1
  • #4 24 Sty 2017 15:24
    kortyleski
    Poziom 41  

Można zrobić. Można... Ale zacznę od pytania jakie masz podłączone głośniki i gdzie to gra? W domu czy w aucie?

0
  • #5 24 Sty 2017 16:08
    czarek189
    Poziom 9  

Wzmacniacz dostałem a jak wiadomo darowanemu koniowi .....
    Wcześniej miałem UNITRE Merkury ale przypadkowo wylalem napoj i nie było co zbierać :/

Używam tego w domu do słuchania na co dzień ale też chciałbym mieć jakiś zapas mocy na domówki :D
    Obecnie mam kolumny 2x100W (przynajmniej tak jest napisane). Na lepszym wzmacniaczu grały zadowalajaco.

W opisie na allledrogo sprzedający podaje:
    "Przedmiotem aukcji jest bardzo popularna końcówka mocy wysokiej jakości TDA7294

Podstawowe parametry to Moc RMS=2x100W Vs=+/- 40V"
    dlatego podałem akurat taki model koncówki ale to był tylko przykład.
    Miałem cichą nadzieje ze ktoś mi podpowie którą dokładnie koncówke mocy wybrać

Znalazłem też cos takiego:
    http://sklep.neplus.pl/p58,ne022-wzmacniacz-tda7294-2x100-lub-1x200.html
    dałoby się coś takiego tam podłączyć? Miałem zamiar wbudować ten wzmacniacz do jednej z kolumn więc na samej obudowie mi nie zależy

Patrzyłem ile kosztuje lepszej jakości wzmacniacz i minimum 500 zł trzeba wyłożyć. Jakby w domu się dowiedzieli że tyle wydałem to moge się rozglądać za kartonem i miejscówką pod mostem.
    Nie chodziło mi o to aby ulepszyć bez dodatkowych kosztów tylko z niewielkimi kosztami (myslalem tak ze 100 dołożyć)

0
  • #6 24 Sty 2017 16:28
    Włodzimierz Wojtiuk
    Poziom 29  

czarek189 napisał:
    Patrzyłem ile kosztuje lepszej jakości wzmacniacz i minimum 500 zł trzeba wyłożyć.

i tu się mylisz
    http://archi.inosak.org/db/item6681717104_1.html
    tu najlepiej (podobno - tak powiadają) brzmiący wzmacniacz unitry
    też brzydki
    http://archi.inosak.org/db/item6693348944_1.html
    albo ten (ładny to idrogi będzie):
    http://archi.inosak.org/db/item6689126465_1.html

0
  • #7 24 Sty 2017 16:36
    czarek189
    Poziom 9  

Pierwsza unitra raz gra raz nie jak widac w opisie a cena 500 zl to za nowe.
    Jak juz kupowac to z gwarancją bo w erze downsizingu sprzęty nie mają prawa długo działać a jak juz mam wydawać takie pieniądze to chciałbym mieć to na dłużej

0
  • #8 24 Sty 2017 16:46
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

czarek189 napisał:
    chciałbym mieć to na dłużej
    czarek189 napisał:
    chciałbym mieć jakiś zapas mocy na domówki

Wiesz, że to są dwie sprzeczności?

0
  • #9 24 Sty 2017 16:57
    czarek189
    Poziom 9  

398216 Usunięty nie wiem jakie Ty robisz domówki ale ja staram się to robić w granicach rozsądku a nie żeby roznieść pół osiedla.

Stara Unitra wytrzymała ze mną sporo a nie wiem co przechodziła z poprzednimi właścicielami.
    Obecny nibywzmacniacz ledwo starcza do sluchania na co dzień ale na impreze sie nie nadaje

Mówiąc że chciałbym mieć coś na dłużej miałem na myśli 2-3 lata a z używką to nigdy nic nie wiadomo

0
  • #10 24 Sty 2017 16:58
    Włodzimierz Wojtiuk
    Poziom 29  

czarek189 napisał:
    Jak juz kupowac to z gwarancją bo w erze downsizingu sprzęty nie mają prawa długo działać a jak juz mam wydawać takie pieniądze to chciałbym mieć to na dłużej

Ja rozumiem że Kolega będzie sukcesywnie palił i wymieniał na nowe (tak jak mój znajomy tanie szlifierki).

Za dwie i pół stówy http://archi.inosak.org/db/item6629877294_1.html
    popatrz na parametry

0
  • #11 24 Sty 2017 17:08
    czarek189
    Poziom 9  

250 zł ze sprzęt używany przez 27 lat. Rozumiem że może to być porządne urządzenie ale wszystko kiedyś musi się popsuć.

Za rok może dwa uzbieram na porządny sprzęt ale do tego czasu chcę mieć coś co spełni moje podstawowe oczekiwania.
    Ten obecny nie spełnia więc pytam czy i jak można go upgradować

0
  • #12 24 Sty 2017 17:10
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Dobrze zadbany używany sprzęt może dłużej podziałać niż taka chińszczyzna.

czarek189 napisał:
    A może w ogóle się nie da albo to jest nieopłacalne.
    Moim zdaniem nie opłaca się.

0
  • #13 24 Sty 2017 17:16
    czarek189
    Poziom 9  

A jaką mam pewność że przez 27 lat ktoś dbał o to urządzenie? A może leżało w zawilgoconej komórce przez 26 lat i robiło za domek dla szczurów a teraz ktoś wytarł z kurzu i chce sprzedać.

Jak będę chciał wydać wiekszą gotówkę na sprzęt audio to wybiorę coś lepszego ale póki co chcę coś poprawić niewielkim nakładem finansowym

0
  • #14 24 Sty 2017 20:52
    Włodzimierz Wojtiuk
    Poziom 29  

czarek189 napisał:
    A może leżało w zawilgoconej komórce przez 26 lat i robiło za domek dla szczurów

U Niemca, większość sprzętu z wystawek w środku jest czysta (mają czysto w domach).
    Syf wszelki to standard w sprzęcie Unitry.
    Do początku lat 90-tych dbano o trwałość i niezawodność (na "zachodzie").

0
  • #15 25 Sty 2017 05:38
    kortyleski
    Poziom 41  

Nadal nie napisałeś jakich używasz kolumn, to że 100W to niewiele mówi. Marka, model.

0
  • #16 25 Sty 2017 16:24
    czarek189
    Poziom 9  

Atlanta tower cd 180W
    ale 2 glosniki (po 1 w kolumnie) byly wymienione i nie maja żadnych oznaczeń.
    Docelowo we wzmacniaczu intereje mnie miec ok 2x100W bo kolumny tez wypadaloby wymienic ale wszysto w swoim czasie

0
  • #17 25 Sty 2017 22:15
    pier
    Poziom 23  

No to te kolumny mają na pewno 100W na pewno....
    Coś się tak uparł na te 2x100W?
    Sam mam strusieńkiego NAD-a3020a plus KEF Q35. Chociaż wzmacniacz ma tylko 2x30W uwierz mi Zdziwił byś się jak gra. Co innego że kolumny mają 91dB efektywności.

0
  • #18 26 Sty 2017 05:42
    kortyleski
    Poziom 41  

Od wielkiej bidy można by próbować tego chinczyka potraktować jako przedwzmacniacz a końcówki wynieść na zewnątrz. Tylko czy się opłaca? 2 x tda w mostku plus transformator i reszta zasilacza, do tego obudowa. Ponad trzy stówki pęknie jak nic. A poza mocą szału nie będzie, to nadal tylko tda.

0