Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Cieknący kaloryfer przy stożku, sezon grzewczy w bloku.

24 Sty 2017 14:49 2898 16
  • Poziom 7  
    Witam.

Mam problem z cieknącym grzejnikiem. Cieknie przy stożku przy wyłączonym termostacie, gdy jest rozkręcony wtedy nic nie cieknie. Obecnie mam sezon grzewczy w bloku, więc nie wiem czy coś z tym mogę zrobić. Z góry dziękuje za podpowiedź ;)
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Jeśli masz trochę wprawy to można spróbować delikatnie dokrecic. Ale jest ryzyko że coś puści całkiem i będzie gorący basen w mieszkaniu. Druga opcja to wezwać konserwatora z adm
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    paka1285 napisał:
    nie wiem czy coś z tym mogę zrobić.
    Dokręć z wyczuciem te 2 nakrętki płaskim kluczem ( chyba 24 mm ) .
  • Poziom 7  
    Dokręcić się nie da, jest maksymalnie przykręcone. Może ta uszczelka korka grzejnika jest do wymiany ?
  • Poziom 29  
    Z reguły daje się trochę dokręcić bo to mosiądz i się wgniata. Ale gdy rzeczywiście już
    paka1285 napisał:
    Dokręcić się nie da, jest maksymalnie przykręcone.

to grozi to pęknięciem i znacznym problemem.
    Trzeba wejść w kontakt z administracją i zrobić wymianę.
    A tak po za tym to zaznacz na zdjęciu strzałką miejsce przeciekania.
  • Poziom 14  
    Czasami wycieki są spowodowane przeciągnięciem za bardzo na siłe półśrubunku, można coś przyłożyć z jednej strony i postukać z przeciwległej żeby odpuścić naprężenia. Czasem pomaga choć nie zawsze.
  • Poziom 7  
    Miejsce przecieku jest w czerwonym kółku. - Cieknący kaloryfer przy stożku, sezon grzewczy w bloku.
  • Poziom 38  
    No to należałoby poluzować prawą mosiężną nakrętkę , następnie dokręcić nakrętkę białą i z powrotem dokręcić mosiężną . Operacja " delikatna " i ryzykowna .
  • Poziom 24  
    Zaznaczyłeś zbyt duży obszar, leci w polu żółtym (śrubunek) czy na uszczelce w polu niebieskim ?.
    - Cieknący kaloryfer przy stożku, sezon grzewczy w bloku.
  • Poziom 7  
    Cieknie w polu niebieskim na uszczelce.

Dodano po 1 [minuty]:

Przy wyłączonym termostacie, przy włączonym nic nie leci
  • Poziom 19  
    A na dole grzejnika jest może zawór odcinający?
    Jeśli tak to wystarczy zakręcić zawór powrotny, ustawić głowicę w pozycji 0 lub * i wtedy bez większych stresów można poluzować śrubunek od zaworu termostatycznego, dokręcić korek grzejnikowy (uwaga z tej strony jest chyba LEWY gwint) i skręcić śrubunek.
  • Poziom 7  
    Tak, jest zawór powrotny. Spróbuję tak jak mówisz i zobaczymy.
  • Poziom 23  
    Tak, tam jest lewy gwint. A ponadto przecieki w tych grzejnikach i w tych miejscach to prawie norma.
  • Poziom 35  
    To nie jest łatwa sprawa. Trzeba zakręcić zawór odcinający (zasilanie i powrót!!!). Korek grzejnikowy wykręcić (sprawdzić, jaki jest kierunek gwintu - dawniej było tak - w żeliwnych -że korki ślepe były lewe, korki od strony zasilania - prawe), oczyścić dokładnie kołnierz korka ze śmieci i rdzy (musi być gładki i czysty), oczyścić kołnierz grzejnika. Wymienić uszczelkę na nową (obowiązkowo) oraz dodatkowo posmarować ją jakimś uszczelniaczem (np. uszczelka w płynie - rodzaj silikonu). Mocno dokręcić (ale nie zerwać gwintu, gdyż to jest grzejnik aluminiowy a nie żeliwny). Dalej gwint na nyplu śrubunka zaworu oczyścić, nanieść pastę do gwintów, pakuły i na pakuły znów pastę i wkręcić ten nypel w korek grzejnikowy (dokładnie, do końca). Dopiero potem przykręcić nakrętkę śrubunka zaworu. Uwaga. Dobrze oczyścić stożek z brudu. Nie może być obity (dlatego nie można go rzucać na betonową podłogę czy uderzać weń stalowymi czy żeliwnymi przedmiotami), ponieważ jest uszczelniony wyłącznie "na szlif", czyli jedna część jest dopasowana (docierana, polerowana) do drugiej i gdy stożek jest uszkodzony, szczelne dokręcenie jest prawie niemożliwe (tam nie ma uszczelki).
  • Poziom 19  
    Zbigniew Rusek napisał:
    To nie jest łatwa sprawa. Trzeba zakręcić zawór odcinający (zasilanie i powrót!!!). Korek grzejnikowy wykręcić (sprawdzić, jaki jest kierunek gwintu - dawniej było tak - w żeliwnych -że korki ślepe były lewe, korki od strony zasilania - prawe), oczyścić dokładnie kołnierz korka ze śmieci i rdzy (musi być gładki i czysty), oczyścić kołnierz grzejnika. Wymienić uszczelkę na nową (obowiązkowo) oraz dodatkowo posmarować ją jakimś uszczelniaczem (np. uszczelka w płynie - rodzaj silikonu). Mocno dokręcić (ale nie zerwać gwintu, gdyż to jest grzejnik aluminiowy a nie żeliwny). Dalej gwint na nyplu śrubunka zaworu oczyścić, nanieść pastę do gwintów, pakuły i na pakuły znów pastę i wkręcić ten nypel w korek grzejnikowy (dokładnie, do końca). Dopiero potem przykręcić nakrętkę śrubunka zaworu. Uwaga. Dobrze oczyścić stożek z brudu. Nie może być obity (dlatego nie można go rzucać na betonową podłogę czy uderzać weń stalowymi czy żeliwnymi przedmiotami), ponieważ jest uszczelniony wyłącznie "na szlif", czyli jedna część jest dopasowana (docierana, polerowana) do drugiej i gdy stożek jest uszkodzony, szczelne dokręcenie jest prawie niemożliwe (tam nie ma uszczelki).

Patrząc na wyciek to śmiem twierdzić, że korek nie był mocno dokręcony a w trakcie wkręcania śrubunku się poluzował i montujący tego nie zauważył. Fachman zrobi to w 30-60 min tak jak książka pisze.
    Na szybko to można ten przeciek usunąć w 5 min, więcej czasu zejdzie z włażeniem po schodach do mieszkania :D.

Edit:Kolega chce usunąć to najtaniej, to tak jak pisałem wyżej nie ma co wyolbrzymiać problemu.
  • Poziom 26  
    Jak najtaniej. W bloku. Ogólnie instalacja Centralnego Ogrzewania jak sama nazwa wskazuje jest częścią wspólną bloku. Czyli zajmuje się tym tzw. - zarząd, administracja czy tam kto - i wszelkie naprawy to sprawa tychże władz.

Właściciel/najemca mieszkania to se może pogrzebać wicie gdzie.
  • Poziom 7  
    Uporałem się z tym. Zamknąłem zawór powrotny i termostat ustawiłem na 0, odkręciłem grzejnik, spuściłem wodę i zdjąłem grzejnik. Potem dokręciłem na spokojnie korek, założyłem z powrotem grzejnik dokręciłem co należy i wszystko gra :D