Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pierwszy wzmacniacz na ECL82

Viperus 19 Jul 2005 16:41 2446 3
    Viperus
    Level 13  
    Witam.
    Chciałbym rozpocząć przygodę z lampami i proszę was o pomoc. Ponieważ będzie to moja pierwsza konstrukcja i nie wiem co z tego wyjdzie chciałbym użyć części które mam pod reką. W rupieciach wygrzebałem: ecl82, trafo głośnikowe tg2-10-666 i trafo sieciowe ts40/5/6076. Jaki schemat byście polecili, który ew. można by później rozbudować o przedwzmacniacz na ecc83 i dodać wskaźnik wysterowania na el84?

Pozdrawiam,
    Grzesiek.
    _PREDATOR_

VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam
    Zerknija na to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1552578#1552578 lub schemat a adarteru Bambino.
    Lampa i trafo głośnikowe pasują do siebie, podłącz trafo sieciowe i podaj jakie masz napięcia na uzwojeniach wtórnych, danych tego trafa nie znalazłem.
    Wpisz w wyszukiwarkę ECL82 i masz masę dobrego materiału/informacji.
    Wskażnik wysterowania na EL84?, coś mi tu nie pasuje, to jest pentoda mocy wzmacniaczy m.cz.
    Viperus
    Level 13  
    Witam, dziękuję za szybką odpowiedź.
    Transformator ma na wyjściu 236V i 7,5 V żarzenia - mam nadzieję, że trochę spadnie pod obciążeniem, jeśli nie - czy podwyższone napięcie będzie miało negatywny wpływ na trwałość lampy?
    W wyszukiwarce owszem, szukałem i wyskoczyło mi całkiem sporo różnych konstrukcji. Jednak jak pisałem, dopiero zaczynam w lampach i nie jestem w stanie wybrać najlepszego układu - dlatego pytam o podpowiedź, jakiś prosty i sprawdzony układ.
    Z el84 to oczywiście mój błąd, chodziło o em84 lub podobne "magiczne oko".
    ecc83 lub podobna też niekoniecznie, bo trioda z ecl82 pewnie wystarczy do wysterowania wzmacniacza z jakiegoś CD.

Grzesiek.

PS. Jeszcze jedno pytanie. Schematy dla ecl86 spokojnie mogę zaadaptować do ecl82, czy konieczne są jeszcze jakieś zmiany poza innym układem wyprowadzeń?
    _PREDATOR_

VIP Meritorious for electroda.pl
    CD powinno chodzić na samej 1 lampie ECL82, nie kombinuj ze zmianami z ECL86, trafo masz pod ECL82, weż schemat sprawdzony z Bambino, o ile pamiętam, była tam też regulacja barwy tonu i dość fajnie to chodziło, choć miało małą moc :P