Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacje schematu zasilacza z eletronic-lab - sprawdzenie.

24 Sty 2017 15:11 612 7
 • Użytkownik usunął konto  
 • IGE-XAO
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Stosując wzmacniacze operacyjne (w skrócie WO) zasilane ±15V które mogą dać na wyjściu ±12V i wtórnik źródłowy z MOSFETa o Ugs(Id=2A)=4V ograniczasz maksymalne napięcie wyjściowe do +8V niezależnie od V+.
  TL431 ma w dokumentacji charakterystykę "Figure 16. Stability Boundary Conditions for All TL431 and TL431A Devices" podłączenie do niego 100nF to proszenie się o kłopoty, 100x większe i mniejsze pojemności nie szkodzą.

  Jeśli V+ będzie wieksze od 15V to IC16 sie nasyci, a jeśli będzie mniejsze to zadziała ale jego wyjście zależy nie tylko od prądu ale i od napięcia V+
  Zrobiłeś dodatnie sprzężenie zwrotne - im mniejszy prąd tym wyższe napięcie na wyjściu IC16 i tym mniejsze napięcie wyjściowe, aż spadnie do zera i tam zostanie.

  W części ujemnej zastosowałeś ten sam NMOSFET ale teraz pracuje on w układzie wspólnego źródła, więc odwraca, zrobiłeś dodatnie sprzężenie zwrotne, wzrost napięcia wyjściowego powoduje wzrost napięcia wyjściowego.
  Ograniczenie prądowe w części ujemnej, też jest źle, ale nie da się w dwóch słowach opisać.

  Podsumowując - temat projektowania zasilaczy bywa trudny, bo w zasilaczach wzmacniacze o ograniczonych napięciach wyjściowych i wejściowych muszą współpracować z układami o szerokim zakresie zmian napięcia, w zasilaczach spotyka się napięcia dla których masa nie jest potencjałem odniesienia (pomiar prądu) a rozwiązywanie problemów przez nadmierne rozbudowanie układu odbija się na parametrach dynamicznych.

  Jeśli cię nie zniechęciłem i nadal chcesz coś zaprojektować, to zacznij narysowania prostego stabilizatora napięcia, 1 napięcia odniesienia, 1 WO, 1 tranzystor, 2 źródła zasilania dla wzmacniacza i mocy.

  Przemyśl jak to wszystko połączyć, jakie będzie miało właściwości, jakie maksymalne napięcie, co jeśli tranzystor będzie N a co jeśli P.
  Prześledź przebieg sygnału - czy wzrost napięcia na wyjściu po przejściu przez wszystkie elementy powoduje akcję w przeciwną stronę spadek - tzn. mamy ujemne sprzężenie zwrotne.

  Ja od takich projektów zaczynałem, można się sporo nauczyć, zasilacz niby prosta rzecz, w dziale DIY wręcz pogardzana, a wymaga logicznego myślenia przy projektowaniu.
  Zobacz ile w dziale DIY jest samodzielnie od początku do końca zaprojektowanych zasilaczy, ja kojarzę jeden, dlatego uważam że prawdziwych samodzielnych elektroników konstruktorów na elektrodzie jest bardzo mało - kilku może kilkunastu reszta to "elektronicy" którzy umieją zrobić tylko wtedy jeśli google zna odpowiedź, a z tym bywa ciężko bo ktoś musi być pierwszy.

  A jeśli o google chodzi - poszukaj schematów zasilaczy laboratoryjnych porównaj, trzeba dobrze umieć szukać żeby coś sensownego znaleźć.

  Jeśli nie chcesz sie uczyć projektowania to mogę ci podać gotowy wzór do naśladowania w którym napięcia wyjściowe i zasilanie wzmacniaczy nie ograniczają sie nawzajem.

  W internecie jest do znalezienia cykl artykułów z EdW "Taki zwyczajny zasilacz" o projektowaniu gdzie autor Piotr Górecki weryfikował liczył dobierał i testował róźne rozwiązania jakie przychodziły mu do głowy.
 • IGE-XAO
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista elektronik
  Oj nie posłuchałeś rad Kolegi jarek_lnx. W ogóle analizowałeś ten układ ?
  Np. zadaj sobie pytanie jak zareaguje twój (głownie IC13 i IC17) układ co będzie jeśli z jakiegoś powodu (brak obciążenia) wzrośnie napięcie na wyjściu?
  Co bezie gdy V+ i V- będzie wyższe od tych 15V np. 20V a TL082 da na wyjście max np. 13.5V?
  No i zabezpieczenie prądowe w cześć ujemnej nie będzie działało tak jak tego sobie życzysz.

  I może zainteresuje się taką znaną od lat konfiguracją zasilacza gdzie Vcc i Vee nie muszą być wyższe od Vin
  Modyfikacje schematu zasilacza z eletronic-lab - sprawdzenie.
  I taki właśnie schemat ma większość chińskich zasilaczy jak i stary ale jary Polski ZT-980. Choć chyba to inżynierowie z HP "wynaleźli" tą "pływającą" konfiguracje.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista elektronik
  Ganzz napisał:
  Wersja z wzmacniaczami różnicowymi nie zadziała czy jak? Bo dalej tego nie rozumiem. To wersja na sztywno, ale przecież zadziała, chyba że dzieje się coś o czym jeszcze nie wiem.

  Ale u ciebie nawet część napięciowa nie będzie działać. Odpowiedź sobie na pytanie w którą stronę zmieni się napięcie na wyjściu WO (IC13) gdy Uwy wzrośnie?
  Już nie wspomnie że BUZ171 (P - MOSFET) jest źle włączony (źródło do plusa).
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista elektronik
  Część dodatnie ma szanse działać ale cześć ujemne w tej postaci co teraz nie zabezpiecza niczego. Zauważ dioda D19 wraz z IC14 może tylko "ściągnąć " w stronę napięć ujemnych napięcie odniesienia w "sekcji napięciowej". A to oznacza "wzrost" napięcia w części ujemnej. Czy może ja to źle analizuje?