Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Candy PVI 644 B-Po wybraniu pola grzejnego blokowanie możliwości wyłączenia

viktor_69 24 Sty 2017 15:19 1209 0
  • #1 24 Sty 2017 15:19
    viktor_69
    Poziom 7  

Płyta indukcyjna PVI 644 B Candy
    220 240V

PMAX 6800W
    CODE: 33800580-0731 1706
    Opis usterki:
    Po 8 latach użytkowania tej płyty indukcyjnej zaczęły się problemy z użytkowaniem tej płyty. Usterkę usunąłem, a płyta indukcyjna oraz wszystkie pola grzejne wspólnie lub osobno pracują poprawnie. Być może ten opis poniżej komuś się przyda. Naprawiona płyta pracuje poprawnie od 5 miesięcy.

Testy w celu stwierdzenia niepoprawności w działaniu płyty indukcyjnej (opcja z garnkami).
    1.Panel sterujący włączenie/wyłączenie płyty indukcyjnej - tak.
    2. Po naciśnięciu WŁ/WYŁ na panelu sterującym płyty indukcyjnej następnie włączenie pola grzejnego prawe dolne pojawia się symbol 5 i zablokowanie możliwości dokonania zmian na panelu sterującym oraz możliwości wyłączenia.
    3. Brak możliwości wyłączenia WŁ/WYŁ płyty z panelu sterującego. Aby odblokować taki stan - wyłączenie głównego zasilania płyty indukcyjnej.
    4. Po naciśnięciu WŁ/WYŁ na panelu sterującym płyty indukcyjnej następnie włączenie pola grzejnego prawe górne pojawia się symbol 5 i zablokowanie możliwości dokonania zmian na panelu sterującym oraz możliwości wyłączenia. W obu przypadkach usterki nie słychać pracy wentylatora.
    5. Brak możliwości wyłączenia płyty z panelu sterującego. Aby odblokować taki stan - wyłączenie głównego zasilania płyty indukcyjnej.
    6. Po naciśnięciu WŁ/WYŁ na panelu sterującym płyty indukcyjnej następnie włączenie pola grzejnego lewe dolne pojawia się symbol 0 oraz możliwości dokonania zmian na panelu sterującym.
    7. Po naciśnięciu WŁ/WYŁ na panelu sterującym płyty indukcyjnej następnie włączenie pola grzejnego lewe górne pojawia się symbol 0 oraz możliwości dokonania zmian na panelu sterującym.
    8. Przy próbach uruchomienia naprzemiennie dowolnych pól grzejnych t/j dolne lewe górne prawe następuje zablokowanie możliwości dokonania zmian na panelu sterującym. Aby odblokować taki stan - wyłączenie głównego zasilania płyty indukcyjnej.

Prace związane z usunięciem usterki płyty indukcyjnej (moduł prawy z dwoma polami grzejnymi.

1. Wyłączenie głównego zasilania płyty indukcyjnej.
    2. Odkręcenie 11szt. metalowych wkrętów dokoła obudowy płyty.
    3. Delikatnie podniesienie płyty ceramicznej najpierw od strony panela sterującego (aby nie uszkodzić gumek przewodzących pod płytą) potem wyrównanie poziomu podnoszenia. Odłożenie płyty ceramicznej na równą powierzchnię (np. :stół). Sprawdzenie multimetrem metodą pomiarową brak obecności zasilania płyty indukcyjnej.
    4. Odkręcenie 4szt. śrub mocujących pola grzejne modułu prawego (pole grzejne prawe dolne oraz górne). Pod lewą górną śrubą podłączona masa.
    5. Podniesienie prawej strony ostrożnie pod kątem do góry metalowej płyty modułu prawego.

Zabezpieczenie materiałem izolacyjnym położenie ukośne płyty modułu prawego.
    Uwaga: Ostrzeżenie Dalsze prace wykonywane bardzo niebezpieczne wykonywane na własne ryzyko oraz narażenie na niebezpieczeństwo. Osoby bez odpowiednich uprawień oraz doświadczenia nie powinny tego wykonywać.
    Bardziej bezpieczna metoda wyprowadzić z oznaczonych punktów zasilania metodą końcówek chwytaków (lub lutowania poszczególne różne kolorowe kabelki z (Masa) (+ 5 VDC) oraz (+ 12 VDC). Zapięcie krokodylków nie polecam w przypadku odpięcia lub zwarcia dokonamy jeszcze większych szkód.

Delikatne położenie z powrotem płyty prawego modułu pól grzejnych i umocowanie metalowej płyty pól grzejnych wkrętami.
    Sprawdzenie metodą pomiarową (omomierz) na brak zwarć MASA + 5 VDC oraz MASA + 12 VDC.

Włączenie głównego zasilania płyty indukcyjnej.
    Po uruchomieniu Napięcie MASA - +5 VDC U = +5 VDC stan poprawny. Napięcie MASA +12 VDC U = wynosi + 9,5 VDC i spada do +7 VDC.
    Wyłączenie głównego zasilania płyty indukcyjnej. Sprawdzenie multimetrem metodą pomiarową brak obecności zasilania płyty indukcyjnej.
    Ponowne odkręcenie 4szt. śrub mocujących płyty pola grzejne modułu prawego (pole prawe dolne oraz górne). Pod lewą górną śrubą podłączona masa.
    6.Odłączenie wtyczki złącza od gniazda FUSE na płycie elektroniki (kolor kabli biały).
    7. Odłączenie wtyczki złącza od gniazda RTM 201 na płycie elektroniki(kolor kabli czarny).
    8. Odłączenie wtyczki złącza od gniazda RTM 101 na płycie elektroniki(kolor kabli czarny).
    9. Odłączenie wtyczki złącza od gniazda FAN od wentylatora na płycie elektroniki(kolor kabli czerwono czarny).
    10. Odłączenie od zacisków na płycie elektroniki modułu prawego dwóch kabli od dolnego pola grzejnego B 2 i A (kolor kabli niebieski)
    11. Odłączenie od zacisków na płycie elektroniki modułu prawego dwóch kabli od górnego pola grzejnego A 1 B (kolor kabli czarny)
    12. Odłączenie zasilania od zacisku na płycie elektroniki modułu prawego kabla (PG) kolor kabla żółtozielony.
    13. Odłączenie zasilania od zacisku na płycie elektroniki modułu prawego kabla (L) kolor kabla czarny.
    14. Odłączenie zasilania od zacisku na płycie elektroniki modułu prawego kabla (N) kolor kabla niebieski.
    15. Odłączenie złącza wiele - stykowego na płycie elektroniki modułu prawego kabel taśma gniazdo CN1 kabel taśma do panelu sterującego.
    16. Odkręcenie śrub 5 szt. płyty elektroniki krótszych oraz 3.szt dłuższe na radiatorze.
    17. Zdjęcie na radiatorze płaskiej osłony plastykowej.
    18. Wyjęcie samej płyty elektroniki z obudowy prawego modułu.
    19. Sprawdzenie wszystkich diod od symboli D6 do 124 oraz mostka RS3506M.
    20. Sprawdzenie kondensatorów elektrolitycznych 470µF/25V, 100µF/25V, 10µF/50V, 10µF/450V, 100µF/25V, 2,2µF/50V, 1µF/50V.
    21. Przy okazji w/w elektrolity firmy ZHN co to za firma? Niektóre elektrolity już lecą z pojemnością w dół, a jeden utracił 50% pojemności z 470µF/25V. Wymieniłem z 470µF/25V wszystkie to jest 7szt. Wymieniłem też 10µF/450V 2szt.

Kondensatory elektrolityczne wymieniłem na (Samwha) Długa żywotność (~5000 h /105°C) Niestety pojawił się problem z umiejscowieniem oraz z rastrem tych kondensatorów elektrolitycznych. Modyfikacją ukształtowania wyprowadzeń nóżek. Jeden ze względu na ograniczenia musiałem podnieś wyżej aby nie stał na samych wyprowadzeniach podłożyłem ze starego elektrolitu gumkę z otworami pomiędzy wyprowadzenia. Po wymianie kondensatorów elektrolitycznych U = + 12VDC stabilne poprawne.

Wymieniłem też wentylator Dongguano CO LTD DC BRUSHLESS FAN DATE: 0707076 Model YHWF- 9733 DC 12 V - 0,19A od tego modułu. Wymieniłem go dlatego, że po 2 latach (wydawał dźwięki jak sieczkarnia) była już reanimacja rozebranie wyczyszczenie nasmarowanie tulei i złożenie. Tak reanimacja była już w przeciągu 8 lat dwa razy. Jednak sam koszt zakupu wentylatora to aż 150zł z przesyłką. Przy okazji wymieniłem też pastę termo przewodzącą bo poprzednia straciła lepkość na zbrylenie. Pastę jaką zastosowałem Pasta silikonowa H termoprzewodząca. Pasta ta jest umiejscowiona na stożkowej podkładce gumowej pośrodku pola grzejnego, a w niej zabezpieczenia RTM oraz czujnik. Pasta ta przekazuje temperaturę z płyty ceramicznej pola grzejnego na czujnik który pośrednio przekazuje info na panel sterujący informacją po wyłączeniu pola o temperaturze wskaźnik symbol H.

Docelowo też trzeba będzie wymienić inne kondensatory w lewym module i dokończyć w prawym. Usterkę usunąłem płyta indukcyjna oraz wszystkie pola grzejne wspólnie lub osobno pracują poprawnie.

Uwaga: montaż płyty z powrotem wykonujemy w odwrotnej kolejności. Podane kolory kabli należy traktować poglądowo bo producenci maja prawo do zmian i może być to być w innej płycie indukcyjnej różnie.

0 0
  • TermoPasty.pl