tomek5333 wrote:
uzywam diody bat 43 i tranzystorow 2n3904 bo innych nie mam , jednak po zamianie opornikow i zrobieniu ukladu jak jak krzysztof 723 niestety jest bez zmian w pierszym ukladzie a w drugim nie dziala fototranzystor, czy to moze byc wina tejze diody badz tranzystorow (uzylem npn)
Rzeczywiście układy nie działają poprawnie z diodą schottky, natomiast tranzystory 2N3904 n-p-n nie powinny mieć wpływu na złe działanie tych układów.
W układach zastosowałem tranzystory n-p-n BC547B.
W zamian za diodę schottky BAT43 zastosuj diodę 1N4001...1N4007, 1N4148.
Działanie układów należy sprawdzać w słabo oświetlonym pomieszczeniu z włączoną dodatkowo żarówką 100W (lub świetlówką 22W - około 100W) umieszczoną np. w lampie biurkowej.
Cały problem w nieprawidłowym działaniu układów jest związany z fototranzystorem, a przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego prawidłowe podłączenie.
Ja podczas uruchamiania tych układów miałem do dyspozycji trzy typy fototranzystorów starszego typu - BPYP22 , BPYP24, BPYP25, a reakcje obu układów z poszczególnymi fototranzystorami była taka:
- fototranzystor BPYP22 wyłączał diody przy zbliżeniu do żarówki 100W na odległość 10...15 cm,
- fototranzystor BPYP24 wyłączał diody przy zbliżeniu do tej samej żarówki na odległość 25...30 cm,
- fototranzystor BPYP25 wyłączał diody po zbliżeniu do żarówki na odległość 60...80 cm (zależało od egzemplarza).
Dlatego aby dokończyć swój interaktywny stolik, a przede wszystkim uruchomić te układy to musisz niestety zaopatrzyć się w jeszcze w inne, (nowsze) typy fototranzystorów n-p-n, z których wybierzesz ten odpowiedni .
Gdy już uda się Tobie uruchomić te proste układy to spróbujemy zwiększyć czułość któregoś z układów i zastosować źródło prądowe do zasilania diod LED.
Według mnie najlepiej działa układ z fototranzystorem podłączonym do rezystora 100 Ohm.
Jak zwykle decyzja należy do Ciebie i możesz jeszcze szukać innych rozwiązań z układami sterowanymi fototranzystorami...