Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czasofader-inator... Coś dla zapominalskich

SylwekK 30 Sty 2017 22:52 12930 40
 • #31
  mkpl
  Poziom 37  
  O fajnie zrobiona instalacja:D Jak się nazywają te "izolatory" które wklejałeś na połączenia? oraz tak z ciekawości jak przykryłeś to korytko przy wykańczaniu ?

  Brawo za prosty fajny układ! Robiłem softstart do silników (do 2kW) i wyszedł dużo bardziej skomplikowany mimo podobnej struktury.

  Dla jakiego najniższego napięcia sieci masz jeszcze stabilizację diodą zenera? Jak dobrze widzę masz jeden rezystor 0805 (1Meg) dla synchronizacji. Zobacz sobie w karcie katalogowej jakie maksymalne napięcie jest gwarantowane dla tego rezystora. Jak będzie 250V to będzie bdb. Pamiętaj, że na sieci pojawiają się szpilki sięgające 2kV, które bez trudu przebiją rezystor i upalą układ. Brakuje też kilku innych zabezpieczeń EMC ale to już nie na warunki domowe (i tak nie miał byś jak sprawdzić).
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • #32
  SylwekK
  Poziom 29  
  Te "izolatory" to zostały ojcu jeszcze z czasów jak silniki przewijał :)
  Nie pamiętam czym przykrywam korytka, bo tu jeszcze ogrzewanie podłogowe było układane, styropian no i warstwa betonu.
  Rezystor jest 1206, ale jak się szpilka tak duża pojawi o jakiej piszesz to pewnie i tak cały układ szlak trafi :-)
 • #33
  xSzwagier
  Poziom 22  
  Fajne to i przydatne :)
  BTW, wywalilbym myslnik z nazwy... :P
 • #34
  jaszczur1111
  Poziom 33  
  Jeszcze w kwestii stabilności częstotliwości sieci. Obecnie jest bardzo dokładna np. 50,01Hz ewentualnie 49,98-99 to częsty wynik pomiaru. Zmienia się wraz z obciążeniem sieci a najbardziej przy masowych wyłączeniach z powodu np. burz lub wiatru ale to nic w porównaniu z latami 80' gdzie zegar stabilizowany siecią potrafił spóźnić się kilka minut na dobę.

  Przy tym układzie kompletnie bez znaczenia nawet gdyby było 25Hz :D

  Jak z poziomem zakłóceń i czy dobrze działa na różnych "żarówkach" ?
 • #35
  SylwekK
  Poziom 29  
  Zakłócenia w moim przypadku pomijane. Układ w trybie fadera pracuje tylko ze zwykłymi wolframowymi żarówkami. Led i świetlówki się nie nadają do takiej regulacji.
 • #36
  Atreyu Makiavel
  Poziom 34  
  jaszczur1111 napisał:
  czy dobrze działa na różnych "żarówkach" ?

  To przecież logiczne, że nadaje się tylko do odbiorników rezystywnych.
 • #37
  hoools
  Poziom 2  
  Cześć, sorki z odkopanie tematu SylweKK, ale mam problem ze zrozumieniem jednej linii kodu (line:42).
  Code:
  OCR0A=104;            //10khz przy 9,6Mhz /8   (20ms/200kroków=10kHz)

  Z czego wynikają te obliczenia? Wiem, jest komentarz, ale nie za bardzo go kumam.
  Mógłby ktoś wyjaśnić?
 • #38
  krisRaba
  Poziom 27  
  Nie patrząc w kod strzelam, że zegar systemowy to 9,6MHz, używa albo fusebita CKDIV8 albo w timerze preskalera /8, więc timer chodzi na 1,2MHz.
  Pewnie jest używany w trybie CTC, czyli resetuje się po osiągnięciu zadanej wartości, tutaj 104. Co prawda 1,2MHz/(104+1) to nieco ponad 11kHz, ale blisko wspomnianych 10kHz...
 • #39
  hoools
  Poziom 2  
  Do tych 11kHz z groszami, doszedłem tokiem myślowym, dokładnie takim samym jak Ty, ale czemu akurat 11kHz? OCR0A przeciez mozna ustawic na 119 i wtedy faktycznie byloby 10kHz. Ma ktoś jakiś pomysł? Czy to po prostu pomyłka?
 • #40
  krisRaba
  Poziom 27  
  Heh, może to błąd w obliczeniach i stąd..
  SylwekK napisał:
  Wracając do dokładności odliczania jestem nieco rozczarowany, bo na ustawioną jedną godzinę układ wyłączył się 12s wcześniej. W sumie to i tak lepiej niż żmudne kalibrowanie zegara.

  ;) ;) ;)

  Dodano po 35 [minuty]:

  Ok, zerknąłem w kod, wzbogaciłem autora o kilka punktów i już chyba mogę Ci powiedzieć ;)
  To jest używane tylko dla FADERa, nie do odmierzania czasu jako takiego. Może niższa wartość to korekta związania z obsługą ISR, żeby nie wyjść poza czas półokresu. Choć i tak trochę dziwnie, że do obliczenia kroku jest brany czas okresu 20ms, a nie czas półokresu 10ms. Chyba że autor wykrywa detektorem całe okresy, a nie półokresy.. nie chce mi się sprawdzać ;)
  Zauważ, że każde ISR od PCINT0 zeruje TCNT0 i odliczany jest czas, po którym ma być odpalony triak.. i każde okienko czasowe sprawdzane jest w ISR ;) Trochę słabo, choć jak MCU nic innego nie robi... Choć mnie to i tak boli, bo detektor może robić zerowanie, a sygnał do triaka można ogarnąć jako sprzętowe wyjście PWM. ZC (który występuje minimalnie przed faktycznym zerem sieci) robiłby OC0A=0, po czym odliczenie ustalonej liczby w OCR0A sprzętowo wystawia 0C0A=1 na wyjściu. Jak ma być FADER, to np. w przerwaniu od ZC można liczyć sobie nową moc. No ale dobra, jest jak jest ;)
 • #41
  SylwekK
  Poziom 29  
  hoools napisał:
  Cześć, sorki z odkopanie tematu SylweKK, ale mam problem ze zrozumieniem jednej linii kodu (line:42).
  Code:
  OCR0A=104;            //10khz przy 9,6Mhz /8   (20ms/200kroków=10kHz)

  Z czego wynikają te obliczenia? Wiem, jest komentarz, ale nie za bardzo go kumam.
  Mógłby ktoś wyjaśnić?


  Wreszcie przy kompie jestem i mogę coś napisać...
  To było tak dawno, że sam już nie pamiętam o co chodziło z tym 104 :)
  Prawdopodobnie przy testowaniu jakiegoś algorytmu i jego kalibracji zostały po nim takie kwiatki. Przepraszam za zamieszanie. Ogólnie jak już kolega wyżej wspomniał timer służy tylko do odliczania czasu dla mocy ściemniacza i wartość nie jest krytyczna.
  Co do interwału 20ms to jest tak dlatego, że wykrywam tylko zbocze narastające (właściwie nie zbocze, a stan wysoki). W układzie badam przejście przez zero bezpośrednio za pomocą pinu procka i stąd taka wartość. Gdyby był transoptor wykrywane było by każe przejście. Tu teoretycznie też można by to zrobić podobnie tylko w zależności od połówki raz byłby impuls tuż przed zerem, a raz za zerem. Nie była by to może wielka rozbieżność, ale zrobiłem jak zrobiłem, bo było mi wygodniej i tyle :)