Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Huawei Honor 7 Lite - Nieaktywne WiFi i BT po zalaniu telefonu

24 Sty 2017 23:20 4878 8
  • Poziom 10  
    Panowie i może Panie doradźcie czy jeszcze jestem w stanie coś zrobić z telefonem znajomego, czy mu go już muszę oddać w stanie takim, do jakiego udało mi się go obecnie doprowadzić. Cała sytuacja opisana poniżej.

Telefon Honor7 Lite (nówka z salonu) w drugim tygodniu użytkowania wpadł znajomemu do kibla. Włożył do kieszeni na piersi i schylał się by podnieść deskę. Kieszeni niestety nie zasunął. Zanim go wyłowił telefon poleżał w wodzie z pół minuty.

Z tego co wiem to około 2-3 dni suszył go i z uporem maniaka próbował włączyć (niestety podstawowy błąd).

Gdy się dowiedziałem o tym telefonie to doradziłem mu żeby od razu słał go bezpośrednio do CCS do Piaseczna, bo albo jest szansa, że nie odbarwiły markery i go zrobią, albo wystawią jakąś znośną kwotę za naprawę . W końcu telefon był na gwarancji i szkoda było go od razu rozbierać samemu. Niestety po otwarciu w serwisie od razu stwierdzili zalanie i nieopłacalność naprawy.

Tak więc telefon trafił do mnie jako i tak potencjalny trup.
    Na dzień dobry nie działał czytnik odcisku palca, ładowanie kończyło się na 2% i dalej nie mogło pociągnąć i wyświetlacz się wyłączał podczas pracy i miał problemy z ponownym włączeniem po kliknięciu przycisku power.
    Po otwarciu zobaczyłem korozję i inne naloty na około 8-9 złączach i elementach. Czyściłem wszystko około 3-4 razy w różnych kombinacjach, używając preparatów Kontakt (61, WL, S,U) , izopropanol, woda destylowana+pędzelek. Udało mi się po wszystkich tych zabiegach pozbyć całej widocznej (pościągałem ekrany) korozji i przywróciłem do życia wszystko co nie działało poprzednio. Świadom jestem, że korozja może z czasem wrócić, ale o tym został właściciel słuchawki uprzedzony.

Przy testowaniu czy wszystko na pewno jest sprawne okazało się, że nie działa WiFi i BT (gsm działa prawidłowo, nie sprawdzałem jeszcze GPS).
    Ikonki WiFi i BT są tak jakby nieaktywne. Niby jedno i drugie można kliknąć, ale wszystko pozostaje nieaktywne. Cały czas szare.

Czytałem na forum o uszkodzeniach tego modułu, ale chciałbym na razie wykluczyć inne rzeczy. Nie wrzucałem na razie płyty do myjki ultradzwiękowej. Boję się o mikrofony, chociaż też już tu czytałem jak je zabezpieczyć. Jest sens wykąpać go jeszcze w IPA w ultradźwiękach?
    Czy może raczej trzeba coś wygrzać? Jaki element na płycie odpowiada za wifi bt w telefonch Huawei . Serwisówki do Honor7 Lite (europejski odpowiednik Honor 5c) nie znalazłem, ale przypuszczam, że w większości Huawei może to być taki sam element.

Serwisantem żadnym nie jestem, po prostu często wymieniam znajomym z pracy wyświetlacze lub inne podzespoły w drobnej elektronice po kosztach materiału, w ramach hobby a nie zarobku, ale o tym to już tu kiedyś pisałem.
  • Poziom 10  
    Tylko czy po tylu kąpielach/płukaniach nie powinien ten moduł już chociaż na chwilę ożyć? Pytam, bo na chwilę obecną wszystko w telefonie działa poza WiFi i BT (GPS sprawdzę za chwilę) i na dobrą sprawę zastanawia mnie czy ryzykować obecną funkcjonalność na rzecz niepewnego powodzenia mycia w ultradźwiękach, a i jeszcze całkiem prawdopodobnego uszkodzenia mikrofonów.

Nie pisałem, że zabezpieczam mikrofony, tylko że o tym tu na forum czytałem. Nie wiem czy to działa, ale ludzie pisali o zaklejaniu otworu mikrofonu folią i zalewaniu całości (aż po płytę) klejem (glue gun), lub parafiną. Ponoć działa, a może po prostu mieli szczęście.
    ...............
    Edit
    ............
    Sprawdziłem właśnie GPS. Działa.
    Finalnie sprawa wygląda tak, że wszystkie ikonki na panelu (poza WiFi i BT) są aktywne i kliknięcie w nie powoduje jakąś akcję (otwarcie kolejnego okna z opcjami, lub aktywację "usługi"). W przypadku tych 2 pozostałych klikanie w nie nic nie daje (nawet się nie podświetlają) a jedynie dłuższe przytrzymanie na nich palca pozwala wejść w ich opcje, ale one również są nieaktywne.
    Czy to możliwe żeby uszkodzenie mechaniczne (zalanie) spowodowało objawy jak przy bugu w sofcie? Aha, reset do ustawień fabrycznych już robiłem i oczywiście bez zmian.
    Myślę jeszcze o wgraniu softu na nowo, ale nie wiem czy coś to może dać.
    Podstawowe pytanie, czy zalanie może dac takie objawy? Czy uszkodzenie modułu WiFi/BT może dać taki efekt w menu jak u mnie?
    ................
    Edit
    .....................
    Zrobiłem aktualizację do najnowszej wersji oprogramowania. Niestety nadal te dwie ikony nieaktywne. Adres MAC karty WiFi jest widoczny w informacjach o telefonie.

Warto ryzykować kąpiel w ultradźwiękach, czy raczej podlać coś i wygrzać? Czy może podmienić jakiś element?
    Bardzo proszę o jakieś sugestie.
  • Poziom 10  
    Proszę o wskazanie elementu odpowiedzialnego za WiFi i BT.

Huawei Honor 7 Lite - Nieaktywne WiFi i BT po zalaniu telefonu
    Huawei Honor 7 Lite - Nieaktywne WiFi i BT po zalaniu telefonu
  • Poziom 11  
    Cześć!

Udało Ci się ożywić WiFi i BT? Niestety mojej żonie wpadł do miski z detergentem Huawei P9 Lite. Szybko rozłożony i wysuszony. Nie myłem w wanience, bo nie wyglądało na to by była tak potrzeba (telefon był w ciasnym etui ochronnym, a w środku wydawał się praktycznie suchy). Niestety objawy są takie same jak u Ciebie. Działa wszystko oprócz BT i WiFi (pewnie ten sam układ i antenna). Nie udało mi się zlokalizować anteny na pcb, więc nie wiem gdzie szukać tego modułu. Do płyty głównej jest podpięty jeden kabel koncentryczny, ale to pewnie antena GSM.
    Jestem zainteresowany czy Tobie udało się coś zdziałać w tej sprawie?
  • Poziom 10  
    Niestety, ale oddałem znajomemu telefon z niedziałającymi tymi funkcjami. Potem jeszcze okazalo się, że GPS też nie działa (podświetla się tylko ikona) . Na szczęście to dual sim, więc tani internet ma z Aero2 a nie przez WiFi.
    Cały czas przeszukuję zdjęcia i schematy w internecie żeby znaleźć ten układ. W Chinach jeden taki (podobno) do Honor 7) znalazłem, ale nic takiego na płycie nie zlokalizowałem.
    Teraz jeszcze dostałem LG k10 wykąpany w wannie. Ale o tym założę osobny wątek.
  • Poziom 11  
    Udało mi się znaleźć chińskie instrukcje serwisowe do dwóch wariantów Huawei G9 (jeden na Kirinie i drugi na Snapdragonie). W tej drugiej jest schemat od qualcomma i wychodzi na to, że jedno AFE obsługuje GPS, BT, WiFi i FM Radio. Podejrzewam, że w wersji z Kirnem jest to rozwiązane tak samo. Sprawdziłem i w moim P9 Lite leży to wszystko.
    Antena GSM jest na PCB, bo po odłączeniu kabla współosiowego sygnał jest tak samo mocny jak z kablem. Podejrzewam, że antena do WiFi i BT jest albo na płytce z gniazdem USB albo na tym plastiku z głośnikiem. Mam nadzieję, że jeśli coś się zwarło to w tej okolicy, bo jeśli spaliło się AFE to nie ma szansy go dostać (Hisilicon Hi1102). AFE do P8 jest u chińczyków na pęczki, a tego nigdzie nie znalazłem.
  • Poziom 10  
    Kupiłem na OLX rozbitka z działającymi bebechami i złożyłem z dwóch jeden sprawny.