Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

listwa zerująca - listwa z podłączanym zerem ?

mkoplus 25 Jan 2017 07:30 2118 22
    mkoplus
    Level 9  
    Witam.

Często podłączam sprzęt w różnych miejscach i nie zawsze jest tam uziemienie, pomyślałem nad zrobieniem listwy z podłączanym zerem i zastanawiam się, czy zerowanie w listwie przyniesie taki sam skutek jak zerowanie gniazdka ?

Oczywiście nigdy nie wiadomo jak zostało podłączone gniazdko i w której dziurce gniazdka jest faza a w której zero, a bolec uziemienia w gniazdku nie pozwoli na obracanie wtyczki tak aby na uziemieniu listwy było zero a nie faza, dlatego wymyśliłem, że zamontuję przełącznik trójpozycyjny w listwie, w położeniu środkowym przełącznika bolec będzie wolny, w położeniach roboczych do bolca będzie podłączana faza lub zero. Żeby się nie pomylić do bolca w listwie podłączę neonówkę z wyprowadzonym na listwę metalowym końcem którego się dotyka. Wtedy będę wiedział w której pozycji przełącznika na bolcu mam zero a w której fazę, może nawet podłączę cały mechanizm fazera 777 do bolca i po prostu będzie mnie ostrzegał brzęczeniem o złym położeniu przełącznika, a może jest jakiś prosty układ elektroniczny który przepuszcza zawsze tylko zero gdy ma podłączone oba przewody z sieci ? Wtedy listwa zerowałaby się automatycznie i wystarczyłby przełącznik dwupozycyjny do zerowania i miałbym spokój z pilnowaniem listwy żeby mi ktoś na bolec nie wrzucił fazy :))

Moje pytanie, czy zerowanie listwy zamiast gniazdka to dobry pomysł, i czy jest jakiś układ elektroniczny który przepuszcza zawsze zero niezależnie od polaryzacji podłączonego napięcia z sieci ?

dzx za odpowiedzi, pozdrawiam.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    mkoplus
    Level 9  
    Mam rozumieć, że w pewnych okolicznościach nawet wyzerowanie gniazdka jest niewskazane? Czy o co chodzi? Przełącznik pozwoli mi na wszystkie możliwe opcje łącznie z naturalną zwykłą. Teraz pozostaje kwestia tego, żeby się dowiedzieć w jakich sytuacjach mogę zerować gniazdko a w jakich nie, coś pewnie z tym różnicowym bezpiecznikiem? Samo podłączanie też zacznę pustą listwą bez sprzętu, wiec nawet jeśli na bolec puszczę fazę to nic się nie stanie.
    Chciałbym się dowiedzieć dlaczego taka listwa jest niewskazana? W najgorszej sytuacji podłączę najpierw jakiś drobny sprzęcik i wywalę ten wyłącznik róznicowo-prądowy i będę wiedział że nie można. Fazy na bolec nie wrzucę z cała pewnością bo będę wiedział które to położenie przełącznika. W czym jest problem?
    CYRUS2
    Level 42  
    mkoplus wrote:
    mam rozumieć, że w pewnych okolicznościach nawet wyzerowanie gniazdka jest niewskazane ? czy o co chodzi?
    Niczego się nie dowiesz.
    Nie wolno – tylko tyle.
    mkoplus
    Level 9  
    To raczej ja mam wrażenie z tego co piszecie, że nie macie bladego pojęcia co chcę zrobić. To jakieś forum prawników? Ja szukam majsterkowiczów elektroników.
    kozi966
    Moderator of Electricians group
    Kolego, czy stwierdzenie, że w torze ochronnym nie wolno umieszczać łączników lub zabezpieczeń jest dla ciebie zbyt trudne?
    Twoim "przełącznikiem" możesz rozłączyć tor ochronny (jakim jest przewód zerowy).
    Dodatkowo, twój przełącznik pozwala na podanie napięcia na styk ochronny.
    O ile jesteś świadomy zagrożenia to będziesz pamiętał do czasu o swoim położeniu przełącznika, ale możesz zwyczajnie o nim zapomnieć lub się pomylić.

Co więcej takie mostkowanie wykonuje się w gniazdach podłączonych do starej, nie sklasyfikowanej instalacji elektrycznej z zerowaniem ochronnym. Dla układu TT już nie wolno tego zrobić.
    Więc za każdym razem będziesz szukał umowy z ZE lub do nich dzwonił upewnić się, że twoje przełączenie będzie w układzie TN?
    mkoplus wrote:
    często podłączam sprzęt w różnych miejscach i nie zawsze jest tam uziemienie, pomyślałem nad zrobieniem listwy z podłączanym zerem i zastanawiam się, czy zerowanie w listwie przyniesie taki sam skutek jak zerowanie gnniazdka ?

Więc odpowiedź brzmi: NIE.

Wszyscy wyżej ci to napisali, więc o co masz pretensje?
    CYRUS2
    Level 42  
    mkoplus wrote:
    to raczej ja mam wrażenie z tego co piszecie, że nie macie bladego pojęcia co chcę zrobić, to jakieś forum prawników ?
    Mamy lepsze pojęcie niż sobie wyobrażasz.
    Chcesz udowodnić, że można stosować zasady bezpieczęństwa według własnego uznania.
    Ogromna ilość kierowców po alkoholu nie powoduje wypadków.
    Z tego wynika,że można jeździć po kieliszku ?

Takie zasady chcesz zastosować.
    Nie wolno - bo stwarzasz zagrożenie - wbij sobie to do głowy.
    Tym bardziej, że jesteś kompletnie bez wiedzy w elektryce. Co wynika z zadanych pytań.
    mkoplus wrote:
    mam rozumieć, że w pewnych okolicznościach nawet wyzerowanie gniazdka jest niewskazane ? czy o co chodzi?
    mkoplus
    Level 9  
    Dobra, niby nie dostałem odpowiedzi, ale zacząłem szukać tu na forum i już wiem, że polecają tu ludzie zerowanie tylko w sytuacjach gdy nie ma uziemienia i wyłącznika różnicowego.
    Chodzi mi właśnie o takie sytuacje, bo będąc u kogoś nikt mi nie pozwoli rozkręcać i zerować gniazdka, będę wtedy mógł spokojnie sam sobie je wyzerować w listwie. Nie wiem skąd te krzyki. W listwie po prostu podam zero na bolec, tak jak to się robi w gniazdku. Skąd te Wasze "nie wolno ci tego robić" to ja nie mam pojęcia, sprawa załatwiona, a podłączenie jednego bieguna neonówki do bolca też nie nazwałbym grzebaniem...
    Ciekawy jestem tylko tej elektroniki do przepuszczania samego zera, mam wiedzę elektroniczną czysto ogólnikową, ale skoro istnieje coś takiego jak mostek z diod do napięcia stałego, to może istnieje prosty układ do zatrzymania fazy i przepuszczenia zera, ale chyba sam go sobie poszukam, dzięki za lęki :) nie czuje jak rymuje, pozdrawiam.

kozi966 jeżeli na położenie środkowe podam przewód uziemiajacy to będę miał także normalne tradycyjne uziemienie do wyboru, wiec nie ma problemu. Przełącznika nie mam zamiaru dawać gównianego na 12v ale solidny na 360 albo więcej, nie wiem skąd te lęki, wszystko zaizoluję odpowiednimi dostępnymi na rynku środkami. Przecież nie zrobię tego na skrętkę, gadacie w taki sposób że teraz się boje włączyć zwykłego kontaktu i będę siedział chyba po ciemku, wyluzujcie trochę.

Cyrus2 przykład o pijanych za kierownicą też poza klimatem grozy nie wnosi nic mądrego, skoro jestem zmuszany z korzystania z linii bez uziemienia, to mój pomysł może jedynie pomóc i ewentualnie nie zadziałać, czyli zwiększam swoja szansę na powodzenie zabezpieczenia a nie zmniejszam, może trochę się lepiej zastanowić zamiast gadać w pusto jakieś dyrdymały, co to za forum jest?
    CYRUS2
    Level 42  
    mkoplus wrote:
    dobra, niby nie dostałem odpowiedzi, ale zacząłem szukać tu na forum i już wiem, że polecają tu ludzie zerowanie tylko w sytuacjach gdy nie ma uziemienia i wyłącznika różnicowego
    Wcale nie polecają.
    A wyłącznik różnicowy nie zastępuje przewodu ochronnego.(bolca w gniazdku)
    mkoplus wrote:
    chodzi mi właśnie o takie sytuacje, bo będąc u kogoś nikt mi nie pozwoli rozkręcać i zerować gniazdka, będę wtedy mógł spokojnie sam sobie je wyzerować w listwie
    Taka opcja jest niedopuszczalna.
    mkoplus wrote:
    w listwie po prostu podam zero na bolec, tak jak to się robi w gniazdku, skąd te Wasze "nie wolno ci tego robić".
    Każdy jadący po kieliszku tak mówi.
    Stwarzasz zagrożenie.
    Nie będziesz oceniał jakie Od tego są inżynierowie.
    mkoplus wrote:
    kozi966 jeżeli na położenie środkowe podam przewód uziemiajacy to będę miał także normalne tradycyjne uziemienie do wyboru, wiec nie ma problemu, a przełącznika nie mam zamiaru dawać gównianego na 12v ale solidny na 360 albo więcej, nie wiem skąd te lęki
    Z tekstu widać że nawet na tym się nie kompletnie nie znasz.
    Ten wyłącznik powinien wytrzymać min. 300- 400A AC. Masz taki ?
    Taki prąd przez ten wyłącznik może popłynąć.
    mkoplus
    Level 9  
    Ale mam tu pod górkę... dobra.
    1. Czy zerowanie w gniazdku jest w ogóle jakąś metodą czy nie jest, bo ja tu wyszukałem temat o uziemieniu i ludzie pisali, że skoro nie ma innej możliwości uziemienia, to pozostaje zerowanie. Właśnie stąd powstał mój pomysł, teraz jeżeli zerowania się nie stosuje, to nie ma sensu dalej ciągnąć tematu skoro nie jest mi to potrzebne, wiec jak to z tym w końcu jest?

2. Jeżeli jednak zerowanie się stosuje, to mogę przygotować specjalną oddzielną listwę z wyzerowanym/przykręconym na stałe biegunem zero do listewki z bolcami, wyeliminuję w ten sposób przełącznik który jest prawdopodobnie powodem Waszych obaw. Teraz już chyba nikt się nie przyczepi, co za różnica czy ja wyzeruję w gniazdku, czy tuz za wejściem przewodów do listwy? Chyba żadna? Nie będzie żadnych lutów i przełączników. Skręcę to w kostkach tak jak w gniazdku, przygotuje sobie dwie takie listwy które zerują oba przewody z gniazdka, wydrapie sobie na listwie który jest który i po sprawdzeniu fazy w gniazdku próbnikiem zastosuję odpowiednią listwę. Pasuje? Wstawię też grubszy przewód do listwy jeśli potrzeba. Czy ktoś rozumie, że nie mam możliwości rozkręcić gniazdka? Co za problem wyzerować za gniazdkiem?

3. I tak pewnie zrobię z przełącznikiem, bo to jest wygodne, to ma mi służyć do sprzętu komputerowego a nie do snopowiązałki Bizon Turbo. Nie wiem skąd tyle tych amperów naliczyliście, ale spoko temat obadam i może się poddam w kwestii przełącznika. Dzięki za ostrzeżenia, chociaż nadal nie rozumiem zagrożeń, Jeżeli przełącznik ma się spalić to po prostu sytuacja wróci do stanu wyjściowego, czyli sytuacji w której korzystam z gniazdka bez uziemienia, bo Bozia tak chciała. Jaki tu jest jeszcze problem niby?

dzieki, pozdr
  • Helpful post
    kozi966
    Moderator of Electricians group
    mkoplus wrote:
    wiec jak to z tym w końcu jest ?

Stary układ z zerowaniem (dwa przewody w gniazdku) dla zasilania z układu TN - zeruje się.
    Stary układ bez zerowania (dwa przewody w gniazdku) dla zasilania z układu TT - nie wolno zerować.
    Nowy układ TN-S lub TT w instalacji (trzy przewody w gniazdku) - nic nie trzeba zerować.
    Dwa przewodu w nowym układzie to błąd i dalej tam się nic nie da zerować.
    mkoplus wrote:
    wstawię też grubszy przewód do listwy jeśli potrzeba, czy ktoś rozumie, że nie mam możliwości rozkręcić gniazdka, co za problem wyzerować za gniazdkiem ??

Dla Ciebie żaden. Masz do nas pretensje, sądząc po wypowiedziach, że nie zalecamy takiego rozwiązania. Kolego, rób jak chcesz, tylko nie oczekuj od nas akceptacji tego pomysłu.
    mkoplus wrote:
    chociaż nadal nie rozumiem zagrożeń

I to jest twój największy problem. Ten przełącznik jest elementem który nie tyle może się spalić, co może już nie przełączyć.
    Wtedy twoja obudowa komputera otrzyma 230V i dowiesz się o tym, gdy będzie lub może być za późno.
    mkoplus
    Level 9  
    Ok dzięki, szansa na praktyczne zastosowania zerowania jest tak niewielka, że chyba to sobie daruję :) dzięki za udział w temacie, pozdr.
    kkas12
    Level 43  
    Kolego pomysł by urządzenia zasilać dwużyłowym przewodem zakończonym wtyczką i zerować je wewnątrz odbiornika światło dzienne ujrzał bodajże na początku lat sześćdziesiątych. Dzięki Bogu byli wtedy również normalni elektrycy świadomi zagrożenia jakie te kretyńskie rozwiązanie niesie.
    Twoja listwa jest odbiornikiem i nie wolno pod żadnym pozorem gniazd weń umieszczonych zerować. Nie wolno i nigdy nie było wolno wykonywać zerowania wewnątrz urządzeń zasilanych przewodem zakończonym wtyczką. Takie urządzenie (I klasa ochronności) musi być zasilone przewodem zawierającym oddzielną żyłę ochronną, czyli przewód ten musi posiadać trzy żyły.
    Koniec i kropka.

Więc nie stawiaj siebie w jednym szeregu z oszołamami z ubiegłego wieku.
    Poszukaj opracowania dr Musiała o tym kuriozalnym pomyśle.
    Robin23
    Level 11  
    A ja mam troszkę inne pytanie.
    Mam kupiony przenośnik ślimakowy z silnikiem 3 fazowym 1,5 kW jest on zasilany przewodem 4 żyłowym (L1, L2, L3, PE).
    Na budynku gospodarczym i reszcie budynków z którego będzie brane zasilanie jest nowa instalacja z podziałem PEN na PE i N w rozdzielnicy jest wyłącznik różnicowo-prądowy, nadprądowy z instalacją nie ma problemów podpięte w warsztacie są spawarki, kompresor itp, ale nie w tym problem.
    Przenośnik będzie używany w stodole w odległości około 50 m od tych budynków gospodarczych i zasilanie będzie poprowadzone (przedłużaczem) przewodem ow 4x4 mm2 bo akurat taki posiadam i nie było by problemu gdybym w stodole od czasu do czasu nie potrzebował oświetlenia podczas załadunku/rozładunku, a do światła wiadomo potrzebne jest N...
    I tu moje pytanko czy tym przedłużaczem mogę puścić L1, L2, L3 i N zamiast PE ? Czy istnieje możliwość żeby we wtyczce od zasilania przenośnika przewód PE idący od obudowy silnika czyli całego przenośnika podpiąć do N tak, aby przenośnik był zabezpieczony w razie jakiegoś przebicia ?
    kkas12
    Level 43