Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wstawienie diod prostowniczych w prostowniku. pomocy

ebugno 25 Sty 2017 10:29 780 24
  • #1 25 Sty 2017 10:29
    ebugno
    Poziom 5  

Witam

Krótko wytłumaczę o co chodzi z moim problemem. Otóż prostownik jak na zdjęciu:
    Wstawienie diod prostowniczych w prostowniku. pomocyIMG_201701...000053.jpg Download (1.69 MB)

Uległ uszkodzeniu. Po rozebraniu go wszystkie diody prostownicze były popękane.
    Stare diody to były 6A 600V MIC - nowe zakułem 6A 1000V MIC wiec chyba tutaj nie ma błędów.
    Tylko teraz przy takim mostku diod jak je podłączyć poprawnie bo nie mam zielonego pojęcia. Ja podłączyłem tak ale pewnie jest źle.
    Wstawienie diod prostowniczych w prostowniku. pomocyIMG_201701...000140.jpg Download (1.4 MB)

Efekt jest taki, że jak podłączę do prądu na chwilę to prostownik buczy.
    A jak podłączę to akumulatora to diody strzelają a na wyświetlaczu wskazówka osiąga max amperarzu.
    Jestem laikiem w tej kwestii, proszę o pomoc.

• #3 25 Sty 2017 10:46
    sanfran
    Poziom 33  

A dlaczego tam jest osiem diód a nie cztery?
    Poza tym mostek to raczej nie jest.

• #4 25 Sty 2017 10:51
    ebugno
    Poziom 5  

Diodę rzeczywiście wstawiłem jedną źle (nie popatrzyłem na nie uważnie)
    Oryginalnie było tam 8 diod tylko nie wiem jak je teraz wstawić. Prostownik ma opcję rozruchu jeśli to ułatwi identyfikację problemu.

• #6 25 Sty 2017 11:09
    ebugno
    Poziom 5  

haderach napisał:
    Diody równolegle dla zwiększenia obciążalności prądowej?
    Układ jak na rysunku.

Czyli na schemacie dioda o oznaczeniu D1 oznacza 4 moje diody a D2 następne 4 diody ?
    A oznaczenie Ro co oznacza.
    Sorki jestem laikiem więc uczę się tego i jestem do tego jak widać zmuszony.

• Pomocny post
    #7 25 Sty 2017 11:14
    mariuszp19
    Poziom 30  

ebugno napisał:
    A oznaczenie Ro co oznacza.

Rezystancję odbiornika.

• #8 25 Sty 2017 11:22
    ebugno
    Poziom 5  

haderach napisał:
    Diody równolegle dla zwiększenia obciążalności prądowej?
    Układ jak na rysunku.

Czyli mam podłączyć diody w takiej konfiguracji jak poniżej ?

• #9 25 Sty 2017 11:31
    KrzysztofS
    Poziom 18  

Raczej nie słaba fotka ale ze środka trafa wychodzi chyba plus. Więc odwrotnie te diody. Ale dokładnie nie widac. Lepiej sie upewnij.

• #10 25 Sty 2017 11:44
    ebugno
    Poziom 5  

KrzysztofS napisał:
    Raczej nie słaba fotka ale ze środka trafa wychodzi chyba plus. Więc odwrotnie te diody. Ale dokładnie nie widac. Lepiej sie upewnij.

Na samej górze posta masz zdjęcie w dużej rozdzielczości . Przewód czerwony wychodzący do dołu to (+) na klemie , a czarny to (- ) i oba są dołączane do akumulatora

• #11 25 Sty 2017 11:58
    KrzysztofS
    Poziom 18  

Tak wiem a w prostowniku ?? Bo plus idzie na druty z trafo, chyba bo dokładnie nie widać. A minus na bezpiecznik potem pomiar i dalej wcale nie widać, w tym sensie słaba fotka ... Jak z pomiaru idzie na diody (środek) to powinny być wstawione odwrotnie jak narysowałeś ...

• #12 25 Sty 2017 12:06
    ebugno
    Poziom 5  

KrzysztofS napisał:
    Tak wiem a w prostowniku ?? Bo plus idzie na druty z trafo, chyba bo dokładnie nie widać. A minus na bezpiecznik potem pomiar i dalej wcale nie widać, w tym sensie słaba fotka ...

A wiem o co chodzi kabel minusowy przechodzi przez wyłącznik (stycznik 1-0) następnie przechodzi przez pomiar (amperomierz) i wchodzi do 4 diod prostowniczych w miejscu oznaczonym czerwonym wykrzyknikiem na zdjęciu:

• Pomocny post
    #13 25 Sty 2017 12:32
    KrzysztofS
    Poziom 18  

To odwrotnie wstaw te diody bo tam ma być - a nie +.

• #14 25 Sty 2017 12:40
    ebugno
    Poziom 5  

Diody są zatem poprawnie oprócz jednej. Jak zajadę do domu to zmienię tą jedna i zobaczymy ....

• Pomocny post
    #15 25 Sty 2017 12:48
    KrzysztofS
    Poziom 18  

Jak poprawnie ? Ta jedna jest tylko OK Trzeba teraz wszystkie sprawdzić bo jak podłączyłeś to pod akumulator to prawdopodobnie sie wiele z nich skończyło :-|

• #16 25 Sty 2017 12:52
    ebugno
    Poziom 5  

KrzysztofS napisał:
    Jak poprawnie ? Ta jedna jest tylko OK Trzeba teraz wszystkie sprawdzić bo jak podłączyłeś to pod akumulator to prawdopodobnie sie wiele z nich skończyło :-|

Podłączę i zobaczę co się będzie działo.

• Pomocny post
    #17 25 Sty 2017 12:57
    KrzysztofS
    Poziom 18  

Ta to podłączaj hehehe Twoja sprawa. Będzie plus na minusie a minus na plusie :-] Jak zapodasz to pod akumulator co sie stanie ?? KaBuuum hehe

• #18 25 Sty 2017 13:12
    rafbid
    Poziom 31  

ebugno napisał:
    Diody połączone równolegle w przeciwnych kierunkach powodują zwarcie na uzwojeniu wtórnym transformatora.
    ebugno napisał:
    A jak podłączę to akumulatora to diody strzelają a na wyświetlaczu wskazówka osiąga max amperarzu.
    Powiedział bym ze prostownik jest przebiegunowany ale wtedy skala chciała by się odchylić na minus... A w jakim stanie jest akumulator?

• #19 25 Sty 2017 13:39
    ebugno
    Poziom 5  

KrzysztofS napisał:
    Ta to podłączaj hehehe Twoja sprawa. Będzie plus na minusie a minus na plusie :-] Jak zapodasz to pod akumulator co sie stanie ?? KaBuuum hehe

Nie no zgadzam się z tobą. Zmienię tak jak pisałeś.

Dodano po 4 [minuty]:

rafbid napisał:
    ebugno napisał:
    Diody połączone równolegle w przeciwnych kierunkach powodują zwarcie na uzwojeniu wtórnym transformatora.
    ebugno napisał:
    Powiedział bym ze prostownik jest przebiegunowany ale wtedy skala chciała by się odchylić na minus... A w jakim stanie jest akumulator?

Akumulator jest naładowany innym prostownikiem i jest sprawny bo zmierzyłem testerem do akumulatorów. Jak podłączam do akumulatora klemy ze zepsutego prostownika w takim ułożeniu jak na zdjęciach (ale jedną klemę tylko dotykam do plusa na pół sekundy parę razy) to z klemy idą iskry, następnie po rozebraniu diody prostownicze są ciepłe a uzwojenie wtórne jest ciepłe.

Kupię dzisiaj nowe diody po drodze i podłącze jak mi zalecił Krzysztof powyżej i spróbuję podłączać prostownik do zasilania i akumulatora.

• #20 25 Sty 2017 21:24
    GRZECHU111
    Poziom 11  

Kilka dni temu naprawiałem identyczny prostownik na warsztacie z tym, że miałem akurat diody 10A i 6 sztuk więc założyłem po 3 -mają być skierowane paskiem do środka tzn do przewodu idącego do amperomierza i będzie działać

• #21 25 Sty 2017 21:45
    KrzysztofS
    Poziom 18  

Tu amperomierz jest w minusie. Przemyśl to co napisałeś ..... W układzie pasek do środka na czarnym przewodzie będzie plus.

• #22 25 Sty 2017 23:05
    ebugno
    Poziom 5  

Witam

Dzisiaj co prawda nie zakupiłem nowych diod ale sprawdziłem baterią 6V czy nie przepuszcza prądu w obie strony. Wszystkie były dobre.
    Zmieniłem diody w układzie o jakim mi mówił Pan KrzysztofS :) czyli tak:
    Wstawienie diod prostowniczych w prostowniku. pomocyIMG_201701...213352.jpg Download (1.61 MB)
    I wszystko działa :)
    Podpiąłem do prądu i do akumulatora i ładuje.
    Dzięki wielkie za rozwiązanie problemu a miałem go już wyrzucać do śmieci.
    Koszty naprawy to 10 zł za diody :)

A tak nawiasem kończąc ten temat to w zwykłym prostowniku jest trafo z 4 diodami a dlaczego tutaj jest 8 diod lub 6 jak kolega pisał ?

• Pomocny post
    #23 25 Sty 2017 23:46
    tzok
    Moderator Samochody

Tu diody są 2 ale z uwagi na "optymalizację kosztów" połączono po 3 lub 4 diody równolegle, by uzyskać wymaganą obciążalność prądową (4 diody 6A są tańsze od jednej 30A). Nie jest to jednak dobre rozwiązania, bo diody nie są sprzężone termicznie i mogą mieć nieco różne parametry, co w efekcie będzie prowadzić do ich nierównomiernego obciążenia.

• Pomocny post
    #24 26 Sty 2017 04:13
    Łukasz.K
    Poziom 19  

Zgodnie ze schematami we wszelkiej literaturze 7 diod jest błędnie a jedna poprawnie - jak napisał jeden z kolegów. Prawidłowo w środku między grupami 4 diod jest minus a nie plus. Plusy są na wyjściach z grup po 4 diody i powinny być połączone razem. Można zamienić jedną z diod zamiast zmieniać siedem co da plus w środku, i wówczas ten plus powinien być podłączony do plusa akumulatora.

• #25 26 Sty 2017 08:43
    ebugno
    Poziom 5  

tzok napisał:
    Tu diody są 2 ale z uwagi na "optymalizację kosztów" połączono po 3 lub 4 diody równolegle, by uzyskać wymaganą obciążalność prądową (4 diody 6A są tańsze od jednej 30A). Nie jest to jednak dobre rozwiązania, bo diody nie są sprzężone termicznie i mogą mieć nieco różne parametry, co w efekcie będzie prowadzić do ich nierównomiernego obciążenia.
    +

I zapewne dlatego po rozebraniu obudowy były one popękane dlatego, że padła jedna po drugiej w odstępie czasu. Dziękuję za informacje.

Dodano po 3 [minuty]:

Łukasz.K napisał:
    Zgodnie ze schematami we wszelkiej literaturze 7 diod jest błędnie a jedna poprawnie - jak napisał jeden z kolegów. Prawidłowo w środku między grupami 4 diod jest minus a nie plus. Plusy są na wyjściach z grup po 4 diody i powinny być połączone razem. Można zamienić jedną z diod zamiast zmieniać siedem co da plus w środku, i wówczas ten plus powinien być podłączony do plusa akumulatora.

Jak najbardziej również masz rację. Ale chyba na początku tak zrobiłem ale tym nie widziałem bo czerwony kabel był wtedy na minusie a ja podpinałem do do akumulatora na plus i były iskry :) Wolałem jednak zachować już kolor kabli i oznaczenia plus/minus na klemach bo jeśli by ktoś o tym nie wiedział to źle podepnie kable do akumulatora.

Dodano po 1 [minuty]:

Temat uważam za całkowicie rozwiązany i wytłumaczony.
    Dziękuje wszystkim za pomoc i informacje.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME