Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawieszenie, resety komputera

25 Sty 2017 13:23 498 13
  • Poziom 4  
    Witam, mam problem z komputerem już od dłuższego czasu. W ciągu dnia resetuje lub zacina się wiele razy, nie ma znaczenia czy przeglądam strony, gram czy używam innych programów, aktualizuje coś. Zacina się nagle lub resetuje od razu. Pierwszy zasilacz miałem jakiś chiński Tracer nazwy nie pamietam (niestety taki dostałem więc nie miałem nic do gadania chociaż wiedziałem, że to syf), następnie kupiłem nowy zasilacz bequit Be quiet 600W ale problem nadal ten sam.
    Napięcia na wejściach są bardzo niskie: (sprawdzałem programem / nie mam miernika).

HWMONITOR > pokazuje : +3,3V mam +1.8V / +5V jest +3,3V / +12V jest +8,8V natomiast na -5V jest -10,800V. wgl sie dziwie, że działa komputer. Temperatury procesora są normalne 21 stopni w tym momencie jak pisze tego posta.
    Na początku myślałem, że przez RAM'y mam problemy, wyciągałem na zmianę, efekt ten sam. Później karta graficzna, efekt ten sam.
    Wydaje mi się, że stary zasilacz uszkodził płytę główną ale nie zauważyłem na kondensatorach nic szczególnego.
    Bardzo często zacina się jak np: włączę aktualizację jakiejś gry, programu. (daje max do 10min i reset/zawieszenie). Możliwe, że też dysk, sprawdzałem kiedyś programem i wszystko niby było okey.

Mój sprzęt : procesor AMD FX-6300
    karta graficzna NVIDIA Geforce GTX 650
    płyta główna : Asus M5A 78L-M LE
    8gb GB RAM Kingston (nie pamiętam pełnej nazwy)
    zasilacz bequit Be quiet 600W (nie pamiętam pełnej nazwy, nie mogę pudełka znaleźć)

Nie wiem co już mam sprawdzić, co wymienić, co może być przyczyną?
  • Poziom 2  
    Na początek jeszcze raz sprawdź ram RAM programem Memtest86. Potem uruchom gpu-z GPU-Z i niech cały czas ci monitoruje do pliku prace grafiki. I zobacz potem później w logu, czy przed wyłączeniem cos dziwnego się nie dzieje.
  • Poziom 20  
    Warto sprawdzić S.M.A.R.T dysku.
    Co do napięć to jedyną rozsądną opcją jest sprawdzenie ich poprzez użycie miernika, programy często przekłamują wyniki.
    Sprawdzałeś temperatury w trakcie obciążenia komputera ?
  • Poziom 4  
    Svik napisał:
    Warto sprawdzić S.M.A.R.T dysku.
    Co do napięć to jedyną rozsądną opcją jest sprawdzenie ich poprzez użycie miernika, programy często przekłamują wyniki.
    Sprawdzałeś temperatury w trakcie obciążenia komputera ?

Temperatury sprawdzałem(dawno temu), były normalne ale w tym momencie nawet nie mam jak sprawdzić. Nie da rady włączyć gier bo nie moge aktualizować bo zaraz się zawiesza... A co do miernika wystarczy jakiś zwykły czy jakiś profesjonalny?
  • Poziom 43  
    Do odczytów programowych użyj HWiNFO i pokaż temp. w spoczynku.
    Do pomiaru napięć starczy taki marketowy multimer za 20PLN. Jak ma nową baterie mierzy praktycznie równie dobrze jak profesjonalny. Do takich zadań starczy - a jak kupić jakiś lepszy to w zasadzie lepsze to są dopiero powyżej 200PLN więc bez sensu dla amatorskich zadań.
  • Poziom 4  
    310artur napisał:
    Do odczytów programowych użyj HWiNFO i pokaż temp. w spoczynku.
    Do pomiaru napięć starczy taki marketowy multimer za 20PLN. Jak ma nową baterie mierzy praktycznie równie dobrze jak profesjonalny. Do takich zadań starczy - a jak kupić jakiś lepszy to w zasadzie lepsze to są dopiero powyżej 200PLN więc bez sensu dla amatorskich zadań.

Zrobiłem screena wszystkiego bo nie ogarniam go końca. Są nawet inne napięcia jeszcze pokazane na wejściach, miernik postaram sie kupić dzisiaj lub pożyczyć od kogoś.
  • Poziom 20  
    Rozumiem, że są to temperatury podczas spoczynku, ponieważ nie miałeś jak obciążyć komputera?
    A jak wygląda temperatura grafiki?
    Nie zwracaj uwagi na napięcia, które pokazuje program.
  • Poziom 4  
    Svik napisał:
    Rozumiem, że są to temperatury podczas spoczynku, ponieważ nie miałeś jak obciążyć komputera?
    A jak wygląda temperatura grafiki?
    Nie zwracaj uwagi na napięcia, które pokazuje program.

Bez obciążenia pomiary
  • Poziom 20  
    Zostaw działające w tle hwinfo, odpal OCCT power supply na 15 minut i wklej wyniki tego testu.
  • Poziom 4  
    Svik napisał:
    Zostaw działające w tle hwinfo, odpal OCCT power supply na 15 minut i wklej wyniki tego testu.

Tutaj jest obciążenie grafiki przez 15min
  • Poziom 20  
    A jak wyglądała temperatura reszty podzespołów?
    Po wykonanym teście OCCT powinieneś mieć zapisany folder z wynikami w "moich dokumentach".
  • Poziom 43  
    Za każdym razem dajesz wszystkie odczyty z HWiNFO... To że ty ich nie rozumiesz to zdaje się powód dla którego piszesz na forum.
    Zdobadź ten miernik. Komputer raczej nie powinien się włączyć przy 10,5V na linii 12V ale kto to wie jaka jest prawna. Trzeba to pomierzyć żeby cokolwiek sprawdzić.
    Tak jak zrobiłeś te screeny to nic warte nie są. Wszystko o wszystko. Ważne że wszystko na raz. Wszystko w idle wszystko po teście - chodzi o to że minimalne i maksymalne wartości wszystkich odczytów składają się na jakiś stan komputera. A tak ze strzępów informacji to już tylko wróżyć można.
  • Poziom 4  
    310artur napisał:
    Za każdym razem dajesz wszystkie odczyty z HWiNFO... To że ty ich nie rozumiesz to zdaje się powód dla którego piszesz na forum.
    Zdobadź ten miernik. Komputer raczej nie powinien się włączyć przy 10,5V na linii 12V ale kto to wie jaka jest prawna. Trzeba to pomierzyć żeby cokolwiek sprawdzić.
    Tak jak zrobiłeś te screeny to nic warte nie są. Wszystko o wszystko. Ważne że wszystko na raz. Wszystko w idle wszystko po teście - chodzi o to że minimalne i maksymalne wartości wszystkich odczytów składają się na jakiś stan komputera. A tak ze strzępów informacji to już tylko wróżyć można.

Masz całkowitą racje co do odczytów, wszystkie na raz powinienem dodać.
    Dodaje teraz scr po obciążeniu karty graficznej na 10min / programem OCCT (wszystkie pomiary są)
    Zawieszenie, resety komputera Zawieszenie, resety komputera Zawieszenie, resety komputera
  • Poziom 43  
    Tu nie ma się czego przyczepić.
    Dlatego proponuje najpierw miernik żeby rozwiać wątpliwości co do zasilacza - choć jestem niemal pewien że miernik pokaże dobre wartości.
    Dla testu jeszcze puść 10 minut testu power supply w OCCT. Po tym teście też pokaż screen całości z HWiNFO. Zobaczymy jak rozgrzewa się CPU i płyta.
    Kolejna rzecz to jaką masz wersje BIOSu? Może warto update zrobić. Ale to koniecznie po pomiarze zasilacza - jeśli faktycznie jest z nim tak źle jak to program sugeruje to update jest zbyt ryzykowny.
    Pokaż też screeny z CPU-Z zakładka 1,3 i 4 (4 dla każdej kości ram)