Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

8 kamer IP z rejestratorem do domu

25 Sty 2017 13:49 2379 28
  • Poziom 6  
    Chciałbym założyć monitoring w domu na bazie kamer IP. Wiem że tematów jest pełno ale mam sprecyzowane wymagania. Czytając informacje o atakach na kamery i inne możliwe problemy szukałem czegoś z stajni BCS lub innych znanych producentów ale postanowiłem zasięgnąć opinii u osób dla których temat jest znany.
    -- KAMERY--
    Jest położonych 8 przewodów UTP kat 5e, praktycznie w każdym rogu domu. Będą przykręcone do podbitki dlatego też kamera kopułowa a kolor obudowy najlepiej jakby był czarny. Nie chce aby za bardzo rzucały się w oczy.
    Rozdzielczość najlepiej 1080p / 25kl/s.
    Odległość od kamery do ogrodzenia to od 8 do 13 metrów.
    Obraz rejestrowany w nocy musi być na tyle wyraźny aby móc odczytać nr tablic bądź twarz osoby.

-- REJESTRATOR--
    Rejestrator na 8 kamer - mam szafę RACK ale nie koniecznie musi być to rejestrator RACK.
    Z wbudowanym switchem ?
    Płynny obraz tzn 25kl/s przy rozdzielczości 1080p ze wszystkich kamer jednocześnie.
    Możliwość zaznaczenia na obrazie który obszar po naruszeniu ma zapisywać. Ciekawą opcją byłaby możliwość zdefiniowania drugiego obszaru po którego naruszeniu dodatkowo obraz byłby wysyłany np na dropboxa lub ftp albo chociaż robione zdjęcie i wysyłane np na maila.
    Przyszłościowo lecz nie koniecznie - możliwość rejestracji obrazu z wideodomofonu przy furtce.

-PODGLĄD-
    podgląd z kamer chciałbym mieć oczywiście z komputera w sieci, telefonu z androidem) i najlepiej telewizji (Samsung Smart TV) bądź jakiś modulator DVB-T.

Budżet jest nieokreślony - wydać możliwie jak najmniej ale w dobrej jakości.
  • OptexOptex
  • Poziom 16  
    Przedmówca mnie uprzedził, Hikvision gorąco polecam, sam posiadam ten sprzęt dwie kamery ip + 10 CCTV. Naprawa sprzęt godny polecenia.
  • OptexOptex

• Poziom 11  
    user_wiktor napisał:
    Obraz rejestrowany w nocy musi być na tyle wyraźny aby móc odczytać nr tablic bądź twarz osoby.

Co do odczytu numerów tablic rejestracyjnych w nocy to wydaje mi się że może być ciężko zwykłą kamerą z diodami IR, tablice będą bardzo prześwietlone przez diody IR. Tutaj proponował bym szukać dedykowanej kamery do odczytu tablic rejestracyjnych.

Natomiast jeśli ma być to tanie rozwiązanie, proponował bym kamery AHD a rejestrator i tak posiada możliwość udostępnienia obrazu na telefon.

Do podłączenia obrazu z rejestratora do TV wykorzystał bym HDMI w zależności jakie są odległości miedzy szafą a TV. Jeśli jest tam np. przewód UTP to można wykorzystać, transmiter HDMI po przewodzie UTP.
  • Poziom 38  
    mrosiak17 napisał:
    Co do odczytu numerów tablic rejestracyjnych w nocy to wydaje mi się że może być ciężko zwykłą kamerą z diodami IR

Bez przesady, ciężko to było kilkanaście lat temu.
    Kupując kamerę 2Mpx nie powinno być z tym problemu, poniżej tej wartości bym nie schodził. Jeśli budżet pozwala to kup kamery 3Mpx.

• Poziom 11  
    szymon122 napisał:
    Bez przesady, ciężko to było kilkanaście lat temu.

Tylko nie mam na myśli rozdzielczości, a silnie odblaskowej tablicy która jest prześwietlona, i co prawda pod niektórym kątem widzenia można odczytać tablicę rejestracyjną lub z droższych kamer może być łatwiej, ale większość kamer widzi tablice rejestracyjne w nocy w ten sposób:
  • Poziom 6  
    Co myślicie o tym rejestratorze: HIKVISION DS-7608NI-E2/8P/A Rejestrator IP 8-kanałowy cena 928zł - cena jest do przełknięcia, ma wbudowany switch poe 8 portowy i dwa dyski po 4TB każdy.

HIKVISION ma w ofercie tylko białe obudowy kamer. model DS-2CD2120F-I w cenie 410 zł

• Poziom 43  
    Dobre rejestratory, sam montuje różne modele u Klientów, sprawdź tylko dokładnie - niektóre(tańsze modele) pozwalają na zapis w 12kl/s, droższe w 25, dyski nie są wliczone w cenie - z dedykowanych np.WD Purple.
    user_wiktor napisał:
    HIKVISION ma w ofercie tylko białe obudowy kamer.

Nie spotkałem się u nich do tej pory(może dla tego że nie było potrzeby) z czarnymi.
    Dodatkowo - zdalny podgląd za pomocą ezviz działa rewelacyjnie, nawet na internecie mobilnym(bez konieczności wykupowania usługi publicznego IP).
  • Poziom 38  
    sosarek napisał:
    Nie spotkałem się u nich do tej pory(może dla tego że nie było potrzeby) z czarnymi.

Ostatnio na szkoleniu z ciekawości spytałem dlaczego praktycznie wszystkie kamery są białe, dowiedziałem się, że taki kolor najlepiej się sprzedawał i wycofali inne kolory. Można zamówić bezpośrednio dowolny kolor i co mnie zdziwiło - można pomalować obudowę i z tego powodu nie straci się gwarancji. Powiedzieli, że jeśli chce się mieć kamery w kolorze np podbitki (chyba tak się to nazywa) pod dachem to można do nich napisać i bez problemu zrobią taki kolor ale jak to przebiega i jaka jest cena to niestety nie wiem.

mrosiak17 napisał:
    Tylko nie mam na myśli rozdzielczości, a silnie odblaskowej tablicy która jest prześwietlona

Kamery IP hika (nie wiem czy wszystkie serie) mają "korygowanie" takiego efektu.
    (Tutaj dwie kamery, hik i konkurencja, obie o tej samej rozdzielczości)

A takie coś nam ostatnio pokazali na targach :D :
    (zamówiona taka a nie pomalowana ręcznie).

• Poziom 43  
    szymon122 napisał:
    Kamery IP hika (nie wiem czy wszystkie serie) mają "korygowanie" takiego efektu.

Nie tylko IP, nowsze serie(wyższe modele) TurboHD także w miarę sobie z tym radzą, i co zaobserwowałem w ciągu ostatniego roku(jeśli chodzi o TurboHD) - jakość obrazu w nocy, nawet przy praktycznie zerowym oświetleniu - scena naprawdę dobrze doświetlona, obraz ostry i wyraźny, nie gubi ostrości w narożnikach(jak ma to np.miejsce w przypadku tanich Apti).
  • Poziom 6  
    Nasunęło mi się jeszcze pytanie o halogeny w podbitce co ok 1,2m. Czy nie będą wprowadzały w błąd kamery tzn czy czujnik zmierzchowy nie będzie glupial?
  • Poziom 16  
    Moim skromnym zdaniem może głupiec ponieważ kamera może dostawać dość światła i może łapać w kolorze co zniekształci Ci obraz. Ale niech się wypowiedzą osoby które uczestniczą w szkoleniach.

PS. gdzie takie szkolenia można odbyć?

• Poziom 43  
    szymon122 napisał:
    Niektóre mogą "regulować" gdzie wysyłać tą podczerwień, jeśli jakiś fragment z jakiegoś powodu jest prześwietlony to tam świecą mniej. Jak to działa - nie wiem ale bawiłem się na szkoleniu i działa.

To kwestia softu w kamerach z tego co się dowiedziałem kiedyś - jest jakiś opatentowany algorytm przetwarzania obrazu i nie doprowadza do prześwietlenia go(więcej naprawdę nie powiem bo nie wiem), ale jak zauważyłeś - działa i to całkiem sensownie, choć jak wspomniałem wcześniej lepiej w przypadku TurboHD(niw wiem dlaczego).
    user_wiktor napisał:
    Nasunęło mi się jeszcze pytanie o halogeny w podbitce co ok 1,2m. Czy nie będą wprowadzały w błąd kamery tzn czy czujnik zmierzchowy nie będzie glupial?

Kamera może potrzebować 1-2sek do adaptacji światła i przełączenia się w tryb kolorowy, tylko że można np.ustawić by w trybie nocnym działała tylko w trybie czarno-białym, wtedy na ekranie(jeśli halogen będzie naprawdę blisko kamery) zobaczysz rozbłysk światła trwający sekundę/dwie.
    Rafq25 napisał:
    niech się wypowiedzą osoby które uczestniczą w szkoleniach.

A co mają wspólnego uczestniczenie w szkoleniach a wieloletnie doświadczenie w branży?
    Rafq25 napisał:
    PS. gdzie takie szkolenia można odbyć?

Każda większa hurtownia co jakiś czas stara się organizować szkolenia dla Instalatorów, prócz tego zawsze możesz skontaktować się z generalnym dystrybutorem i zapytać czy organizuje takie szkolenia(wtedy rzecz jasna jest to z reguły odpłatne), nie mniej nie zastąpi to w żaden sposób zdobytej przez lata praktyki - dla nas szkolenia odbywają się na zasadzie prezzntacji nowych rozwiązań które dopiero wchodzą na rynek, a nie uczą podstaw.
  • Poziom 38  
    user_wiktor napisał:

Wystarczy dać kamerę 10cm do przodu (od linii halogenów) i nie powinno być problemu. Większość kamer hika ma sprzętowy lub cyfrowy WDR, wtedy takim halogenem można świecić bezpośrednio w kamerę, ona go "przyciemni" aby nie oślepiał jej.
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
  • Poziom 6  
    Szanuję moich rozmówców, tamten temat dotyczył okablowania jakie zastosować ponadto jest z ponad roku. Teraz szukam konkretnego sprzętu jaki zastosować.
  • Poziom 20  
    user_wiktor napisał:

Jeśli chodzi o rozpoznanie tablicy to mówimy o rozpoznawaniu statycznym (pojazd stoi w miejscu) czy dynamicznym (pojazd w ruchu)? Jeśli dynamiczne - to jaka max. prędkość?

pozdrawiam
    Wojtek
  • Poziom 6  
    Nie potrzebuje zaawansowanego systemu rozpoznawania tablic, chodziło mi bardziej o dobrą jakość z kamery.
    @sosarek - zaproponowany przez Ciebie rejestrator ma tylko 2 wejścia dla kamer IP także zupełnie odpada.
    Coraz bardziej skłaniam się do zakupu rejestratora HIKVISION DS-7608NI-E2/8P/A. W opisach nie widzę ograniczenia wyświetlania / nagrywania ilości klatek. Czy macie jakąś inną propozycje ?
    Zastanawiam się też jeszcze nad kamerami. Do tej pory myślałem że 2mpx w zupełności mi wystarczy ale przeglądając obraz z kamery 3mpx na youtube zacząłem się zastanawiać :)

• Poziom 43  
    wotik napisał:
    Jeśli chodzi o rozpoznanie tablicy to mówimy o rozpoznawaniu statycznym (pojazd stoi w miejscu) czy dynamicznym (pojazd w ruchu)? Jeśli dynamiczne - to jaka max. prędkość?

Jak jedzie wolniej jest łatwiej rzecz jasna, przy wyższych prędkościach auta także da się odczytać, wystarczy analizować materiał źródłowy.
  • Poziom 38  
    wotik napisał:
    eśli chodzi o rozpoznanie tablicy to mówimy o rozpoznawaniu statycznym (pojazd stoi w miejscu) czy dynamicznym (pojazd w ruchu)? Jeśli dynamiczne - to jaka max. prędkość?

Jeśli mówimy o kamerach hika to taką funkcję musi mieć już sama kamera (po aktualizacji chyba nawet najbardziej budżetowa seria to obsługuje ale jakoś w prost nie usłyszałem tego), wtedy o ile się nie mylę to max prędkość to 80km/h albo 130km/h ale nie wiem czy ta większa prędkość była tylko planami czy nowy algorytm już obsługuje taką prędkość. Trzeba doczytać, polecam napisać do centrali Hikvision w Warszawie.
  • Poziom 20  
    user_wiktor napisał:
    Nie potrzebuje zaawansowanego systemu rozpoznawania tablic, chodziło mi bardziej o dobrą jakość z kamery.

Nie mówię o systemie LPR. Na nic Ci się przyda klatka o rozdzielczości nawet 5mpx jak będziesz miał na niej "rozmazaną" tablicę auta w ruchu... ;-)

• Poziom 43  
    wotik napisał:
    Na nic Ci się przyda klatka o rozdzielczości nawet 5mpx jak będziesz miał na niej "rozmazaną" tablicę auta w ruchu... ;-)

Czy zapisuje tylko jedną klatkę? Pomyśl.
    szymon122 napisał:
    eśli mówimy o kamerach hika to taką funkcję musi mieć już sama kamera (po aktualizacji chyba nawet najbardziej budżetowa seria to obsługuje ale jakoś w prost nie usłyszałem tego), wtedy o ile się nie mylę to max prędkość to 80km/h albo 130km/h ale nie wiem czy ta większa prędkość była tylko planami czy nowy algorytm już obsługuje taką prędkość.
  • Poziom 20  
    sosarek napisał:
    Czy zapisuje tylko jedną klatkę? Pomyśl.

Nikt nie jest debilem i wiadomo, że nie będzie zapisywał 1fps - mówię o analizie pojedynczej klatki, niezaleznie czy robi to ludzkie oko czy soft. Możesz ich zarejestrować nawet 30 w jednej sekundzie i na każdej mieć rozmytą tablicę przy wyższych prędkościach, jeśli nie użyjesz odpowiedniego modelu lub nie dasz odpowiednich ustawień...

Dodano po 2 [minuty]:

szymon122 napisał:
    po aktualizacji chyba nawet najbardziej budżetowa seria to obsługuje ale jakoś w prost nie usłyszałem tego

Nie ma znaczenia czy tablicę rozpoznaje ludzkie oko, czy robi to zaszyty w kamerę soft, jeśli z analizy klatki nie będzie się dało tego odczytać (będzie nieczytelna tablica). Możliwość rozpoznania tablicy to nie sam soft, który można zaktualizować, to kwestia użytego przetwornika, migawki, natężenia oświetlenia...
  • Poziom 38  
    wotik napisał:
    na każdej mieć rozmytą tablicę przy wyższych prędkościach, jeśli nie użyjesz odpowiedniego modelu lub nie dasz odpowiednich ustawień...

No i właśnie odpowiadam, max prędkość gdzie sprawność wynosi 95% to albo 80 albo 130km/h, głowy za to uciąć nie dam bo jakieś pół roku minęło od prezentacji i nie wiem czy już wprowadzili tą wyższą prędkość czy dopiero zamierzają.
    W tym algorytmie większym problemem jest gdy samochód jedzie pod kątem do kamery, max "obrócenie" rejestracji to 5 stopni (np samochód najeżdża na kamerę z godziny 11 albo 1), wtedy sprawność drastycznie spada.
  • Poziom 6  
    sprzęt kupiony, użytkowany od ok 2 miesięcy i co nieco mogę napisać.
    rejestrator HIKVISION DS-7608NI-E2/8P/A - póki co stabilny. Niestety nie wyrabia z odtwarzaniem 6 kamer 4mpx i 1 2mpx jednocześnie przy 25kls/, wysokiej jakości i bitrate na nawet na poziomie 6kbps. Dopiero zmiana bitrate na 4096 pozwala na płynne odtwarzanie przy wykryciu ruchu z 3 kamer jednocześnie. Dobrze że obraz nagrywany jest stabilny i najwyższej jakości nawet podczas wykryciu ruchu z 3 kamer jednocześnie także w gruncie rzeczy jest ok.

kamery:
    DS-2CD3345-I 2.8mm i 4mm plusy to 4mpx i H265, do minusów mogę zaliczyć bardzo słabe widzenie w nocy, IR ledwo oświetla 10m2. Największy minus to mimo iż zostały kupione legalnie tzn od polskiej firmy na fv (użytkownik forum elektroda) to brak wsparcia w całej europie. Serwis Hik twierdzi że wprowadzenie ich do obrotu w PL jest karalne. Ktoś je kupił na aliexpress za 220 zł i sprzedaje z 100% marżą.
    DS-2CD2120F-I 2.8mm - 2mpx - dużo lepszy IR od poprzednich kamer, jako minus gorsza rozdzielczość i brak H265.
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    user_wiktor napisał:
    Niestety nie wyrabia z odtwarzaniem 6 kamer 4mpx i 1 2mpx jednocześnie przy 25kls/, wysokiej jakości i bitrate na nawet na poziomie 6kbps.

Wielokrotnie pisano na forum że monitoring nie służy do kręcenia filmów, tylko do pozyskania jak to możliwie najwyższej jakości materiału dowodowego. W większości wypadków nawet kilkanaście klatek na sekundę to już rozpusta. No ale cóż każdy widać musi przekonać się sam ;)
    Dziękuję za podsumowanie tematu, które może się przydać innym użytkownikom.
    pozdrawiam
  • Poziom 6  
    temat wyczerpany, zamykam :)