Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik na 400V, zasilanie w domu 230V, jakie urządzenie podłączyć?

25 Sty 2017 14:58 2385 34
  • Poziom 10  
    Witam Szanownych Forumowiczów.
    Może ktoś podsunie pomysł na mój problem. Muszę do domowej instalacji podłączyć lampę 1000W, która wymaga zasilania 400V. W domu mam tylko napięcie 230V. Czy jest jakieś urządzenie zwiększające napięcie na 400V i oczywiście o odpowiedniej mocy.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 20  
    Jeżeli masz w domu instalację trójfazową, wtedy możesz użyć napięcia międzyfazowego ~380V. Co to dokładnie za lampa ?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 38  
    DLUGI_ napisał:
    Czy jest jakieś urządzenie zwiększające napięcie na 400V
    Transformator odpowiedni rozwiąże problem .
  • Poziom 10  
    lampa to HPS z zapłonem elektronicznym, a instalacji 3f w domu nie posiadam
  • Poziom 38  
    DLUGI_ napisał:
    W domu mam tylko napięcie 230V. Czy jest jakieś urządzenie zwiększające napięcie na 400V i oczywiście o odpowiedniej mocy.

Jak to jest możliwe, że w 21 wieku nie słyszał kolega o ........transformatorze.
  • Poziom 10  
    CYRUS2 napisał:
    DLUGI_ napisał:
    W domu mam tylko napięcie 230V. Czy jest jakieś urządzenie zwiększające napięcie na 400V i oczywiście o odpowiedniej mocy.
    Jak to jest możliwe, że w 21 wieku nie słyszał kolega o ........transformatorze.

O transformatorach oczywiście słyszałem, ale głównie o obniżających napięcie. Moją wiedzę elektryczną posiadłem w 20 wieku, od tego czasu wiele się zmieniło.
    Przeglądając internet, nie znalazłem nigdzie takiego trafo, może kolega ma jakieś linki do odpowiednich. Z góry dziękuję.
  • Poziom 38  
    Gdy "wtórne" podłączysz do 230V to na "pierwotnym" uzyskasz 400V

Napisałem w cudzysłowowy bo transformator działa w obie strony i nie ma znaczenia, które uzwojenie jest pierwotne a które wtórne.
  • Poziom 33  
    Transformatory działają w dwie strony .......
  • Poziom 10  
    Dzięki za pomoc, jednak prawdą jest, że człowiek całe życie się uczy. O odwrotnym działaniu trafo nie miałem pojęcia.
    A przy okazji, czy możecie wypowiedzieć się o ile wzrośnie zużycie energii przez podłączenie transformatora?
  • Poziom 33  
    Jak założysz że transformator ma z 90% sprawności to dodaj sobie to do tego co ciągnie lampa i już masz jakiś szacunek.
  • Poziom 24  
    Transformator 1 kVA do tej lampy jest za mały. Po pierwsze, żaden transformator nie ma 100% sprawności. Po drugie, występuje strata mocy w układzie zasilania lampy, co dla elektronicznych zasilaczy lamp HPS wynosi 5 - 10 % mocy lampy. Po trzecie, lampa podczas zapłonu pobiera wyższy prąd.
    Na miejscu Autora tematu zamieniłbym układ zasilania lampy i samą lampę na HPS-a 1000W z zasilaniem 230V.
  • Poziom 42  
    750kV napisał:
    Transformator 1 kVA do tej lampy jest za mały. Po pierwsze, żaden transformator nie ma 100% sprawności. Po drugie, występuje strata mocy w układzie zasilania lampy, co dla elektronicznych zasilaczy lamp HPS wynosi 5 - 10 % mocy lampy. Po trzecie, lampa podczas zapłonu pobiera wyższy prąd.

Po pierwsze transformatory projektowane sa z pewnym zapasem.
    Po drugie na lampie jest podawana moc pobierana z sieci.
    Po trzecie każdy transformator daje się krótkotrwale przeciążać bez szkody dla niego samego.
    Choć dla samego spokojnego snu ze 20 % zapasu można dać.
  • Poziom 38  
    DLUGI_ napisał:
    O transformatorach oczywiście słyszałem, ale głównie o obniżających napięcie.
    Więc lepiej do instalacji lampy zatrudnić elektryka.
    DLUGI_ napisał:
    Moją wiedzę elektryczną posiadłem w 20 wieku, od tego czasu wiele się zmieniło.
    Nic się nie zmieniło.
    Więc lepiej do instalacji lampy zatrudnić elektryka.
  • Poziom 43  
    DLUGI_ napisał:
    Muszę do domowej instalacji podłączyć lampę 1000W

Podaj dane lampy lub link.
  • Poziom 37  
    Wystarczy trafo 230/170 o mocy ok. 400W.
  • Poziom 33  
    Na początek to trzeba by wiedzieć jak długo ta lampa ma pracować, bo jeżeli potrzebna jest na miesiąc bądź dwa to lepiej dogadać się z sąsiadem który ma 3 fazy i od niego przyciągnąć kabel niż iść w transformatory.

• Poziom 26  
    Zbigniew 400 napisał:

Witam. Bardzo dokładnie Kolega to dopasował.
  • Poziom 43  
    Wymiana dławiła na odpowiedni będzie lepsza niż jakiekolwiek kombinacje z transformatorem.
    https://www.luxmarket.pl/stateczniki-metalohalogen/soda-mhi/hsi
    Zapłonik jest tani.

https://www.luxmarket.pl/zaplonnik-zx-1000
    Swoją drogą to sprawdź czy nie ma tam przełącznika który dostosowuje napięcie i moc lampy.

Z drugiej strony 1000W w domu?
    Trawkę w piwnicy będziesz hodować.
  • Poziom 10  
    Zbigniew 400 napisał:

Kolega chyba Waty z Voltami pomylił.

Dodano po 8 [minuty]:

Dzięki wielkie za takie zainteresowanie moim problemem.
    Wymiana zasilania na 230V nie wchodzi w grę, żarówka musi być zasilona 400V, jest to specjalna żarówka i wymaga zapłonnika elektronicznego.
    Rozwiązanie z trafo i odwrotne połączenie wydaje mi się najrozsądniejsze i w miarę tanie. Jak zakupię trafo i podłączę to dam znać jakie efekty to przyniosło.
  • Poziom 42  
    Zbigniew 400 napisał:

W konfiguracji autotrafo jak najbardziej. Jest to nawet lepszy sposób od zaproponowanego przeze mnie transformatora. Jednak:
    DLUGI_ napisał:
    O odwrotnym działaniu trafo nie miałem pojęcia.

Podstawy podstaw. Obawiam się że z taką wiedzą bardzo trudno będzie połączyć wszystko tak by działało i było bezpieczne...
  • Poziom 10  
    Zbigniew 400 napisał:
    Nic nie pomyliłem.

Skoro nie pomyliłeś, to wytłumacz mi jak mogę zasilić zapłonnik napięciem 170V i on ma zadziałać. Ten zapłonnik przy mniejszym napięciu niż 400V nie wystartuje, nie mówiąc już o żarówce, która też musi mieć 400V. Jeszcze pozostaje sprawa mocy, żarówka ma 1000W a według Twojej propozycji trafo ma 400W.
  • Poziom 37  
    Dodajesz do napięcia sieciowego napięcie wtórne transformatora.
    230 + 170 = 400
  • Poziom 43  
    Zbigniew 400 napisał:
    230 + 170 = 400

Zdecydowanie taniej i łatwiej kupić autotransformator o ww mocy.
  • Poziom 38  
    Zbigniew 400 napisał:
    230 + 170 = 400

I to trzeba było w poście #20 napisać , a nie " serwować " zagadki i kazać nam kombinować co miałeś na myśli . :D
  • Poziom 37  
    Myślałem źe to oczywiste.