Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

reinstalacja Win8/Win10 - brak klucza, choć system legalny

25 Jan 2017 17:18 3927 9
  • Level 14  
    Wpadł w ręce Fujitsu LIFEBOOK A532 z wywalonym systemem. Wniosek: reinstalka.

Laptop miał małą naklejkę "Windows 8 Pro", więc założyłem, że ktoś zapewne aktualizował do Windows 10. Sprawdzić tego nie mogłem, bo wstawiłem nowy dysk (stary grzechotał).

Niestety, instalator Win 10 prosi o klucz, a przy instalacji bez klucza - nie chce się aktywować. Wychodzi na to, że pewnie chodził na Win 8.

Spróbowałem zainstalować Win 8.1 (płyta z ISO o hashu zgodnym z tym ze strony MSDN). Identyczna sytuacja - chce klucz. Co teraz z tym zrobić? Komputer na 100% miał fabrycznie system.

Płyta z Win 10 też była sprawdzona - jest z ISO, zrobionego legalnym narzędziem Microsoftu, dostępnym w czasie gdy aktualizowali za darmo. Skutecznie reinstalowałem z niej wiele kompów, które średnio chodziły po aktualizacji z Win7 na 10 i nigdy nie musiałem wpisywać klucza.

Z góry dziękuję za podpowiedź jak teraz z tego wybrnąć...
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 43  
    xntxnt wrote:

Spróbowałem zainstalować Win 8.1 (płyta z ISO o hashu zgodnym z tym ze strony MSDN).

Z czym jest hash zgodny to Pan napisał, ale co było źródłem dla *.iso to już nie.
    Może wiec trzeba zacząć od tego i jeżeli obraz nie pochodził z https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows8 to go pobrać i sprawdzić reakcję BIOS-u (UEFI) na pracę instalatora.
  • Level 14  
    Hmm...
    Na stronie: https://msdn.microsoft.com/subscriptions/down...amp;PageSize=100&PageIndex=0&FileId=0
    ...jest, że np. plik ISO "pl_windows_8_x64_dvd_915436.iso" ma hash SHA1: 7194ABA4F066F749A863156893667B04966AC17B. Fakt, że nie ze strony MS (moje konto na MS nie umożliwia pobrania wszystkiego). Więc pobrałem skąd indziej, policzyłem hash i skoro zgodny, to uznałem że jedno i to samo.

Przed chwilą spróbowałem jeszcze z samym 8 Pro, a nie 8.1 Pro - też chce klucz. Chyba nie ma sensu próbować instalowania z kluczem "generic", bo potem raczej i tak się nie aktywuje, prawda? Próbowałem taki myk z 8.1 Pro - do instalacji wystarczyło, ale przy aktywowaniu trzeba klucz. Próbowałem po instalacji użyć w konsoli: slmg -upk. Klucz usunęło, ale nie wziął sobie innego klucza z UEFI BIOS. Chociaż przyznaję, że nie mam obcykanego tematu UEFI. Jeszcze nie umiem sprawdzić czy w BIOSie są jakieś klucze.

Ale Twój trop jest ciekawy. Do Win 10 miałem ISO właśnie z tego. Kończy mi się pobierać ISO z Media Creation Tool, które podałeś.

Dodano po 19 [minuty]:

No i też lipa. Przy instalacji trzeba klucz. Przycisk "Dalej" jest nieaktywny. Nie wiem co teraz zrobić.

Słyszałem o pomyśle by instalować Windows 10 w odmianie "dla niepełnosprawnych" (https://www.microsoft.com/pl-pl/accessibility/windows10upgrade) - ponoć idzie mimo, że się nie zdążyło z aktualizacją do 29 lipca 2016. Ale pewnie będzie wymagał aktywnego Windows 7/8/8.1

Albo o metodzie by wpisać do Windows 10 "jakiś" klucz od Windows 7. Ale żeby nie było jakiejś normalnej metody?
  • Level 43  
    Pański opis skłania mnie ku podejrzeniu, że system pierwotny to mógł być jakiś "with Bing". W takim wypadku problemem jest dotarcie do takiej wersji systemu.
    Jeśli moje "przeczucie" jest słuszne, to dużo szukania przed Panem.
  • Level 38  
    A próbowałeś na wersji językowej z kraju pochodzenia komputera - czy klucze są te same do wersji obcojęzycznej, od tych dla naszego języka ?
    Mam starego laptopa z XP, taki fajny zagraniczny :) angielski, no i polska wersja nie chce się aktywować, także z kluczem z mało czytelnej już nalepki.
    Coś w ten deseń, czy konfabuluję ?
  • Level 14  
    Matuzalem wrote:
    Pański opis skłania mnie ku podejrzeniu, że system pierwotny to mógł być jakiś "with Bing". W takim wypadku problemem jest dotarcie do takiej wersji systemu.
    Jeśli moje "przeczucie" jest słuszne, to dużo szukania przed Panem.
    Uuu, jeśli tak było, to faktycznie lipa, choć nie wiem czy wersja Pro (a taka jest nalepeczka) była w takiej odmianie.

g107r wrote:
    A próbowałeś na wersji językowej z kraju pochodzenia komputera - czy klucze są te same do wersji obcojęzycznej, od tych dla naszego języka ?
    Mam starego laptopa z XP, taki fajny zagraniczny :) angielski, no i polska wersja nie chce się aktywować, także z kluczem z mało czytelnej już nalepki.
    Coś w ten deseń, czy konfabuluję ?
    Laptop faktycznie wygląda na zagraniczny (krótki Shift, wysoki Enter). Przy starszych systemach, język jakoś nie przeszkadzał w instalacji. Najwyżej musiałem wziąć inną płytę (ale też PL) i szło. Może teraz, w czasach Win 8/8.1/10 oraz UEFI faktycznie jest inaczej, hmm...

No nic, trzeba będzie pokombinować z kluczem od jakiegoś zezłomowanego Win7 :/ , a w międzyczasie poczytać o UEFI.
  • Level 14  
    Spreparuj sobie taki nośnik instalacyjny, który nie potrzebuje klucza przy instalacji.

http://superuser.com/questions/498436/install-windows-8-without-a-product-key
    https://www.techmesto.com/install-windows-8-1-without-product-key/
    https://www.nextofwindows.com/how-to-skip-product-key-when-installing-windows-8

Jeśli na tym laptopie było utworzone konto użytkownika powiązane z kontem Microsoft, to możliwe jest automatyczne pobranie klucza z serwera Microsoft.
  • Level 14  
    Ok, ale to by było coś jak instalowanie Win8 na kluczu "generic", tym co nawet lata po forach MS. Potem, do aktywacji i tak trzeba wziąć skądś jakiś inny. Chyba, że właśnie o to chodzi żeby nic nie wpisywać, to przy aktywacji weźmie sobie z UEFI?

Co do konta MS, to nie jest to na tyle świadomy użytkownik, żeby wiedzieć takie rzeczy.

Na razie lapek zrobiony w sposób nieelegancki. Ale jak trafi mi się znowu taki przypadek (a pewnie trafi się), to sprawdzę sposób z płytką niewymagającą klucza przy instalacji.
  • Level 14  
    xntxnt wrote:
    Chyba, że właśnie o to chodzi żeby nic nie wpisywać, to przy aktywacji weźmie sobie z UEFI?

O to generalnie chodzi. Po instalacji taki system powinien się automatycznie aktywować. Pamiętaj tylko żeby było połączenie z Internetem.

Jeśli tak się nie stanie to sprawdź, czy w UEFI masz w ogóle jakieś klucze zapisane: https://itsolutionsblog.net/3-ways-to-extract-the-windows-8-product-key

Mogłoby być tak, że była to po prostu jakaś OEMowa wersja zainstalowana i już zaktywowana.

xntxnt wrote:
    Co do konta MS, to nie jest to na tyle świadomy użytkownik, żeby wiedzieć takie rzeczy.

Paradoksalnie, tacy "nicniewiedzący" użytkownicy najczęściej dają się wmanewrować w takie rzeczy, bo najczęściej robią to co im system każe i nie wiedzą, że można inaczej. :) Zapytaj się czy logował się za pomocą adresu email.

Jak masz jeszcze ten stary dysk i jest on w miarę na chodzie (da się odczytać dane) i niewykasowany, to możesz spróbować odczytać klucz z tej starej instalacji Windowsa za pomocą ProduKey.
  • Level 14  
    Próbowałem tymi programikami sprawdzać czy jest coś w UEFI, ale tak jakby nic nie było. W pierwszym nie było zakładki "MSDM". Pozostałe... już nie bardzo pamiętam co konkretnie pokazały, ale na pewno nic przypominającego klucz inny niż te, które sam wpisywałem (generic itp.). Pewnie masz rację, że był wrzucony od razu aktywny OEM-owiec.
    ProduKey znam i używam, ale dysk był uszkodzony głównie na partycji systemowej, więc nic nie szło.
    Ale ok, lapek jakoś zrobiony i oddany. Trafi się następny, to będę mądrzejszy o jakieś doświadczenia. Także dziękuję wszystkim za pomoc :) .