Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja Identyfikatorów SATEL Integra64 jak wpisać?

25 Sty 2017 18:33 2061 13
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych internautów.
    Bardzo proszę o podpowiedź poprawnej konfiguracji dla połączenia centrali Integra64 z programem DLOADx.
    Nadmienią że nie zajmuję się zawodowo montażem systemów alarmowych a obecna instalacja ma charakter prywatnej.Jest to moja pierwsza integra wcześniej jakieś 9 lat temu wykonałem instalację na bazie SATEL CA-6.
    Obecnie uruchomiłem Integrę64 z 8mioma czujkami BOSCH BPR2-W12 ,INT-KLCD-BL,SPL-5010.Jest posesja z garażami oraz pomieszczeniami gospodarczymi. Całość zaprogramowałem "z palca" gdyż nie posiadałem wcześniej kabla do połączenia,system funkcjonuje prawidłowo jest jednak problem z połączeniem DLOADx.Mam w planie dołożyć radiolinię oraz jeszcze jeden manipulator,chciałem jednak konfiguracji dokonać komputerem.
    W minionym tygodniu zakupiłem kabel SATEL USB-RS NA USB (oryginał satela 4 przewody z białego konwertera) jednak albo nie potrafię się połączyć z centralą albo coś jest niesprawne. Downloading w manipulatorze poprzez TS jest niezablokowany,port com prawidłowy i wciąż komunikat o braku połączenia z centralą integra.
    Przyznam że nie rozumiem do końca jak wpisać prawidłowo identyfikatory integry, w instrukcji którą wałkowałem kilkakrotnie jest nota że "identyfikatory komunikacji w programie i w centrali muszą być identyczne"

I tutaj chciałem zapytać :
    czy w konfiguracji komunikacji DLOADx wartości zostają jak na foto,czy powinno być
    Identyfikator INTEGRA: FED2FEDCB2
    Identyfikator DLOADX: FED2FEDCB2 (zamiast 0000000000 zer jak u mnie) ?
    Czy muszę coś zmienić w identyfikatorach poprzez TS z manipulatora.

Bardzo proszę o wyrozumiałość ,pewnie jest to błacha sprawa dla zawodowca,jednak ja się pogubiłem.

Na dzień dzisiejszy dysponuję innym komputerem z wbudowanym COMem oraz kabelkiem DB9F/RJ ,dodatkowo posiadam konwertery z usb-na rs dedykowane dla Integry.Obecnie grypsko mnie trzyma w domu (taka pogoda)ale zamierzam jutro udać się do centralki i spróbować połączyć sie bezpośrednio z RS232 do RJ w centrali.Gdyby ktoś mógł wyjaśnić mi kwestię wpisania identyfikatorów mógłbym wykluczyć konfigurację i pod lupę wziąć np. gniazdo RJ na płycie centrali.

Bardzo proszę o pomoc,pozdrawiam. Konfiguracja Identyfikatorów SATEL Integra64 jak wpisać? Konfiguracja Identyfikatorów SATEL Integra64 jak wpisać? Konfiguracja Identyfikatorów SATEL Integra64 jak wpisać?
  • OptexOptex
  • Poziom 10  
    Witam.
    Czytając " Downloading w manipulatorze poprzez TS jest niezablokowany" wnioskuję, że nie włączyłeś Downloadingu :D Musisz uruchomić opcję "START DWNL" w głównym menu admina znajdziesz

A dokładniej z tego co pamiętam [hasło] * [0]

Identyfikatory masz ok
  • OptexOptex
  • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    Przede wszystkim miej na uwadze to, że przy nowej centrali (dokładniej: przy centrali z ustawieniami fabrycznymi) nie ma potrzeby kombinować z identyfikatorami. Powinno połączyć się od razu bez żadnych kłopotów.

Kolejna sprawa to to, jakiej końcówki kabla używałeś? Czy był to RJ-12 z białym kablem? (poprawnie). Czy przypadkiem nie wpinałeś (choćby na chwilę) złączki PIN5 kabla do analogicznego złącza w centrali? Jeżeli tak, to mogło to doprowadzić do uszkodzenia kabla USB-RS.
    Swoją drogą, sprzęt zapewne kupiłeś w jakieś firmie. Co ta firma na to? Jeżeli kupiłeś w najniższej cenie na rynku, to zapomnij o sensowej pomocy technicznej. Jeżeli jednak kupiłeś u dobrego dystrybutora z własnym działem technicznym, to możesz liczyć na jego pomoc.
  • Poziom 9  
    Dziękuję "dawidon" za ekspresową reakcję.

Miałem na myśli ustawienia dostępne w TS poprzez manipulator:

Konfiguracja TS
    Hasło serwisowe
    Ident. INTEGRA
    Ident. DloadX
    Ident. GuardX
    Telefon DloadX
    Telefon GuardX
    Blokada TS .
    Blokada DWNL .
    Dźwięki TS

Czyli mam wyłączone blokady TS oraz DWNL (zaznaczone jako kropka ,nie "T")

Czy pominąłem włączenie/wyłączenie jeszcze jakiejś funkcji?
    Downloadingu nie włącza się w trybie serwisowym, tylko przed trybem serwisowym:
    Hasło serwisowe * -> Downloading (nie Tryb serwisowy) -> Start DWNL-RS
  • Poziom 10  
    tak jak kolega dariusz.bembenek napisał musisz włączyć Downloading. W trybie serwisowym możesz go zablokować ale włączasz go w głównym menu-> Downloading->Start DWNL-RS
  • Poziom 9  
    Dobry wieczór "Dariusz.bembenek" używałem wtyczki na białym kablu (jak się nie mylę to RJ-tka na kablu brązowym służyć ma m. inn. starszym modelom opartym na standardzie TTL rs232 tak ?)
    Zdecydowanie jestem świadom że pomyłka może być szkodliwa. Sprzęt zakupiłem na znanym portalu aukcyjnym "All...." użytkownik ma 100% czyste i obfite konto. Oferta to 99% alarmy-zabezpieczenia-monitoring. W opisie każdej aukcji widnieje dewiza firmy: "Pomagamy w doborze systemu jak i podczas montażu służymy pomocą" pewnie tak jest lecz sprzedawca obecnie ma zaplanowany urlop stąd cisza w kontakcie.
    michalvera napisał:
    jak się nie mylę to RJ-tka na kablu brązowym służyć ma m. inn. starszym modelom opartym na standardzie TTL rs232 tak ?

Integra nigdy nie wymagała kabelka z konwerterem TTL (tzn. układ konwersji napięć ma na płycie). Brązowy kabelek, a więc właśnie TTL, służy do programowania urządzeń m.in.:
    - CA-5, CA-6, VERSA, ACCO, moduły GPRS, MICRA i kilka innych

Białe kable służą natomiast do urządzeń:
    - INTEGRA, CA-10, moduły LT-1, LT-2, GSM-4, GSM-5, CSP i kilka innych

Jeżeli nie włączałeś downloadingu (tego o czym pisaliśmy wyżej z kolegą @dawidon), to to będzie główną przyczyną braku połączenia.
  • Poziom 9  
    No właśnie ... pewnie tutaj jest moje "pominięcie" , nie przypominam sobie abym tę pozycję menu widział w manipulatorze.Jutro lub w piątek spróbuję "porozmawiać" z Integrą.
  • Poziom 9  
    Dziękuję bardzo za trafne sugestie,integra łączy się prawidłowo komunikacja jest ok.
    Dołożyłem dzisiaj zamierzony kolejny manipulator oraz wspomnianą radiolinie.I tutaj po raz kolejny kłaniam się nisko z prośbą pomocy.
    Radiolinia to "Sterownik Radiowy PROXIMA NMx" - zaprogramowany jako : 1-tryb bistabilny.
    Steruje on wejściem w integrze ustawionym jako:

Czuwanie załącza się oraz wyłącza jednak kiedy dojdzie do naruszenia strefy oraz załączenia alarmu, pilotem nie mogę tego alarmu skasować lecz wyłącznie manipulatorem.Czy da się to skonfigurować tak abym mógł załączony alarm "uciszyć" (skasować) pilotem - zanim wejdę do obiektu? Czyli tak jakby połączyć ze sobą typ reakcji 82 z 83

Pozdrawiam
    Kliknij w "szczegóły" wejścia "Załącz/wyłącz" czuwanie. Będzie tam opcja kasowania alarmu. Przy okazji, zmień tryb pracy sterownika na monostabilny i tym samym sposób pracy wejścia "załącz/wyłącz" czuwanie na monostabilny (opcja "sterowanie naruszeniem"). Dlaczego monostabilny będzie ciekawszy od bistabilnego? To już polecam samemu dojść do odpowiednich wniosków.
  • Poziom 9  
    ok chyba rozumiem,chodzi Ci pewnie o obciążenie wyjścia w trybie bistabilnym sterownika gdzie sam przekaźnik będzie pobierał w czuwaniu zbyt dużo tak ?

Jutro przestawię konfigurację na : Czy o to chodziło?

Powiedz mi jeszcze przyjacielu jaki czas mono ustawić w sterowniku
    Zaznaczenie dobre (Sterowanie naruszneiem). Co do prądu.. zupełnie nie o to chodzi. Chodzi o sposób sterowania czuwaniem.

Jeżeli jest pilot i sterowanie bistabilne, to przykładowy scenariusz:
    - załączasz z pilota
    - wyłączasz z manipulatora
    - teraz, żeby załączyć znów z pilota, najpierw trzeba "wyłączyć" przekaźnik z pilota a potem znów załączyć, czyli dwa razy należy nacisnąć klawisz pilota - ale użytkownik może o tym nie wiedzieć i w konsekwencji nie wysteruje odpowiednio centrali

Czas 1s przy mono wystarczy. Miej na uwadze to, że sterowanie czuwaniem z pilota to skrajny brak powagi i zrozumienia dla instalacji alarmowej. Może nie skrajny.. ale mało odpowiedzialny. Od tego jest manipulator, a nie guzik za 40zł. Dlaczego? Tego już nie będę opisywał, bo wystarczy poczytać na forum i w internecie.
    Ogólnie: to co podwyższa komfort obsługi często obniża bezpieczeństwo systemu.
  • Poziom 9  
    Dziękuję bardzo za wskazówki z cenną pomocą szczególnie : "dariusz.bembenek-Specjalista - Alarmy" , oraz "dawidon" .
    System sprawuje się genialnie,i dzięki temu forum człowiek może być dumny z własnych choć czasem skromnych umiejętności :)
    Temat uważam za wyjaśniony toteż go zamykam.
    Pozdrawiam.