Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sharp Aquos LC-40LE831S - Cyklicznie miga dioda/logo

25 Sty 2017 20:57 2094 18
  • Poziom 8  
    Witam
    Tv działał u mnie kilka lat bez zarzutu, pewnego razu po prostu się nie włączył (zero reakcji), znalazłem service manual, zrobiłem kilka pomiarów i padło na płytę główną. W Polsce niedostępna, dlatego zamówiłem z UK.
    Zamontowałem, kilka razy tv uruchomił się (bez obrazu) podświetlając tylko wszystkie przyciski i logo.
    W tym momencie miga tylko dioda na środku z częstotliwością wskazującą na "lamp error"
    Zanim zacznę rozbierać matrycę chciałbym się dowiedzieć jak skasować błąd, ponieważ kombinacja Vol- + Prog Up na panelu dotykowym nie działa, tv od razu zaczyna migać diodą.
  • Testo
  • Poziom 8  
    Dotykam Vol- + Prog Up na panelu dotykowym następnie wkładam wtyczkę do gniazdka
  • Testo
  • Poziom 23  
    W sharpach Aquos wadliwe są kostki połączeniowe pomiedzy świetlówkami a inwerterem. Wyjmij inwerter i sprawdź czy nie ma nadpaleń kostki/styku na płycie inwertera. Są metody na naprawienie tego ... po naprawie należy skasować w trybie serwisowym błędy lamp.

Sprawdź to przed rozkręcaniem matrycy

Pozdrawiam
    Michał.
  • Poziom 8  
    Niestety wszystko wyglada ok. Profilaktycznie przelutowałem kostkę.
    Pytanie tylko jak skasowac błąd jeśli objakwy są takie jak opisałem powyżej?
  • Poziom 24  
    michas napisał:
    W sharpach Aquos wadliwe są kostki połączeniowe pomiedzy świetlówkami a inwerterem. Wyjmij inwerter i sprawdź czy nie ma nadpaleń kostki/styku na płycie inwertera. Są metody na naprawienie tego ... po naprawie należy skasować w trybie serwisowym błędy lamp.

Jakich świetlówek??? Co ty piszesz.....

Dodano po 4 [minuty]:

Patrwoj napisał:
    Dotykam Vol- + Prog Up na panelu dotykowym następnie wkładam wtyczkę do gniazdka

Przeczytaj service manual jeszcze raz...

While holding down the “VOL (-)” and “CH ( )” keys on the set at once, touch the power supply key on the set
  • Poziom 34  
    michas napisał:
    W sharpach Aquos wadliwe są kostki połączeniowe pomiedzy świetlówkami a inwerterem. Wyjmij inwerter i sprawdź czy nie ma nadpaleń kostki/styku na płycie inwertera. Są metody na naprawienie tego ... po naprawie należy skasować w trybie serwisowym błędy lamp

Jak w telewizorze z podświetleniem ledowym sprawdzić świetlówki?
  • Poziom 23  
    Sorki google wywaliło że to tv LCD I zmylił mnie błąd lamp error. Przepraszam za zamieszanie.

Michał
  • Poziom 34  
    michas napisał:
    Sorki google wywaliło że to tv LCD

Bo to całkowita prawda, tzw LED to niestety tylko LCD z podświetleniem diodami led.
  • Poziom 8  
    buli1 napisał:

While holding down the “VOL (-)” and “CH ( )” keys on the set at once, touch the power supply key on the set

Też próbowałem, nic to nie daje. Dioda od razu zaczyna migać po podłączeniu zasilania, nawet gdy wcześniej już trzymam Vol- i Prog Up, dotknięcie przycisku zasilania nic nie daje, jak miga tak miga.
    Tak samo próbowałem po włączeniu do zasilania dopiero wcisnąć tą kombinację
  • Poziom 23  
    Można spróbować zasilić girlandy z zewnętrznego źródła, te diody z tego co pamietam padają na zwarcie (zdarza sie to niestety dość czesto szczególnie jak backlight ustawiony na max). Jak zaswieci i będziesz miał miejscami niedoświetlone miejsca to spalona dioda jak nie zaswieci wogóle sprawa jasna. Trzebaby było użyć zasilacza laboratoryjnego z ograniczeniem prądowym.Naprawić girlandy można przez wymiane diod albo jak mysle ze lepsza metoda wycięcia kawałka paska z nowej girlandy i wstawienie zamiast kawałka paska z uszkodzoną diodą - wtedy nie trzeba ruszac soczewki rozpraszającej. Przed rozbieraniem matrycy radzę zakupic jednorazowe rękawiczki latexowe. Jeśli zaś chodzi o kasowanie błędu to pewnie nie ma możliwości przed usunięciem uszkodzenia matryca musi przeciez świecić zebyś widział jak poruszać sie po menu serwisowym i co kasujesz.

Pozdrawiam
    Michas
  • Poziom 24  
    michas napisał:
    Można spróbować zasilić girlandy z zewnętrznego źródła, te diody z tego co pamietam padają na zwarcie (zdarza sie to niestety dość czesto szczególnie jak backlight ustawiony na max). Jak zaswieci i będziesz miał miejscami niedoświetlone miejsca to spalona dioda jak nie zaswieci wogóle sprawa jasna. Trzebaby było użyć zasilacza laboratoryjnego z ograniczeniem prądowym.Naprawić girlandy można przez wymiane diod albo jak mysle ze lepsza metoda wycięcia kawałka paska z nowej girlandy i wstawienie zamiast kawałka paska z uszkodzoną diodą - wtedy nie trzeba ruszac soczewki rozpraszającej. Przed rozbieraniem matrycy radzę zakupic jednorazowe rękawiczki latexowe. Jeśli zaś chodzi o kasowanie błędu to pewnie nie ma możliwości przed usunięciem uszkodzenia matryca musi przeciez świecić zebyś widział jak poruszać sie po menu serwisowym i co kasujesz.

Pozdrawiam
    Michas

Kolego jakie soczewki??? jak tam jest podświetlenie krawędziowe....
    Nie wiesz to nie wprowadzaj w błąd.....

Dodano po 3 [minuty]:

Patrwoj napisał:
    buli1 napisał:

Też próbowałem, nic to nie daje. Dioda od razu zaczyna migać po podłączeniu zasilania, nawet gdy wcześniej już trzymam Vol- i Prog Up, dotknięcie przycisku zasilania nic nie daje, jak miga tak miga.
    Tak samo próbowałem po włączeniu do zasilania dopiero wcisnąć tą kombinację

Diody możesz sprawdzić podłączając tester lub jeśli nie masz to zasilacz ale napięcie ok 50V... Masz tam 4 osobne sekcje zasilania...czyli 4 listwy LED.
    Jak już będziesz wiedział co i jak odezwi się na pw. mam takie listwy.
  • Poziom 8  
    Próbowałem pomiaru miernikiem nastawionym na test diody- nic, mierzyłem opór na poszczególnych paskach led- nic, podłączyłem zasilacz laboratoryjny (co prawda nastawiony na 30V, bo na więcej nie pozwala) obciążenie nawet nie drgnęło
  • Poziom 23  
    Charakterystyka prądowo napięciowa diody jest taka,że prąd zaczyna płynąć gdy napięcie przekroczy pewną wartość.
    Musisz znać wartość napięcia odkładającego się na pojedynczej diodzie i ile diod jest w szeregu. np spadek napięcia na diodzie wynosi 2V w szeregu jest 10 prąd zaczyna płynąć przy przekroczeniu 20V ale gdy podasz np 18,5V prąd nie popłynie i diody nie zaświecą.
    Już więcej nie podpowiadam dziś bo coś mam słaby dzień i podpowiedzi mi nie wychodzą mimo starań ;)

Pozdrawiam
    Michał
  • Poziom 43  
    Ja tak nieśmiało zapytam, jakież to przesłanki (poza domysłami naprawiacza), świadczą o uszkodzonym podświetleniu? ;)
  • Poziom 23  
    Kolego@buli1 jesteśmy w dziale dla początkujących po co się tak unosić chłopak się dopiero uczy trzeba trochę wyrozumiałości. Jak potrzeba 2 razy nakierować. Po co wprowadzać napiętą atmosferę wszak jesteśmy wszyscy kolegami po fachu i robimy to co lubimy w każdym razie taki mam pogląd.

Cytat:
    Ja tak nieśmiało zapytam, jakież to przesłanki (poza domysłami naprawiacza)
    błąd error lamp ?? :)

Pozdrawiam
    Wszystkich miłośników elektroniki

Michał
  • Poziom 43  
    Przykro mi, ale on się nie uczy. On tylko usiłuje zaoszczędzić na naprawie (co mu zresztą kiepsko wychodzi), a o elektronice TV nie ma pojęcia. W dodatku całkiem możliwe, że wprowadzacie go w maliny, lub - co jeszcze gorsze - będziecie „odpowiedzialni” za dodatkowe szkody. ;)
  • Poziom 8  
    Dodałem temat w dziale TV początkujący, ponieważ w TV jestem początkujący. Tv naprawiam bardzo sporadycznie, akurat tym razem padło na mojego Sharpa, nie uda się naprawić to trafi na śmietnik- trudno.
    Nie chcę go naprawić z oszczędności lecz z chęci zdobycia nowej wiedzy i satysfakcji z ewentualnej naprawy. Płyty nie dało się uratować ponieważ wypalone było kilka nóżek układu ic2001, zamiast zamawiać sam układ z UK lub Chin (na nim by się zapewne nie skończyło) postanowiłem zamówić płytę co nie okazało się aż tak złą decyzją. Pozostaje tylko fakt najprawdopodobniej uszkodzonego podświetlenia.

Zasilałem 30V ponieważ nie mam mocniejszego źródła napięcia- mój błąd, bo to nie miało prawa dać jakiegoś rezultatu, jeśli czas pozwoli to na szybko zbuduję jakiś zasilacz (kilka transformatorów zalega, może znajdę coś odpowiedniego) lub po prostu kupię tester LED
  • Poziom 23  
    Zrób źródło prądowe dwa małe transformatory możesz połączyć w szereg + LM317 powinno się sprawdzić.
    Pozdrawiam
    Michał