Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana żarówek R5 na LED

genuine486 26 Jan 2017 00:55 1083 5
 • #1
  genuine486
  Level 16  
  Witam

  Mam wzmacniacz Unitra AT9100 i chciałbym tchnąć w niego nieco nowoczesności, a mianowicie wyłączyć z użycia żarówki R5 i zastąpić je białymi LEDami. Udało mi się to kiedyś zrobić na innej Unitrze przy pomocy rezystorków 100Ω , jednakże przez napięcie zmienne ledy mrugały. Idąc na logikę potrzebuję mostka prostowniczego (wiem, że można zrobić z czterech diód, ale to i tak będzie w pająku). Potrzebuję wiedzieć, czy wystarczy "byle jaki" mostek i rezystorki. Wzmacniacz będzie potrzebował na oko 10 LEDów.

  Wrzucam schemat jak to sobie wymyśliłem. Proszę nie bić :D

  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #2
  rb401
  Level 38  
  genuine486 wrote:
  Potrzebuję wiedzieć, czy wystarczy "byle jaki" mostek i rezystorki. Wzmacniacz będzie potrzebował na oko 10 LEDów.


  W AT9010 jest ten problem że z transformatora wychodzą napięcia zmienne 26V (kilka uzwojeń) i 46V. Jeśli wziąć z uzwojenia 26V (tak jak są zasilane oryginalne żarówki 2 grupy po dwie 12-15V szeregowo) to po wyprostowaniu, za mostkiem, na kondensatorze będzie ok. 36V.
  Czyli raz, kondensator koniecznie na 40V lub 63V (może być mniejszej pojemności np. 470µF lub 220µF), a dwa to te 100Ω zdecydowanie nie mogą być. Według Twojego schematu (opornik do każdej led) oporniki musiały by mieć koło 1,8kΩ i bardzo by się grzały.

  W takich uwarunkowaniach o wiele lepiej by było połączyć ledy szeregowo i dać tylko jeden opornik na taki szereg.
  Tylko dla założonej przez Ciebie ilości ledów akurat jest taki mały problem. Dziesięć białych diod szeregowo to gdzieś 30-35V spadku, tak że trudno jest wyliczyć opornik szeregowy, bo i te 36V z mostka nie jest stabilizowane i wartość może się różnić. Dlatego dobranie opornika i rezultat trudny do przewidzenia w takim wariancie.
  Tak że znacznie wygodniej i bez większego kombinowania, rozbić to na dwa szeregi ledów po 5szt i dołożyć w każdym szeregu opornik np. 1,2kΩ lub 1,5kΩ co najmniej 0,5W. Można też te grupy zwiększyć do gdzieś 7-8 ledów, ewentualnie korygując wartości oporników, by zawsze zmieścić się z prądem jednego szeregu poniżej 20mA.

  Co do rodzaju ledów to sugerowałbym przyjrzenie się takim z wklęsłym przodem (tu są akurat w oprawkach, które można zdjąć ale można też kupić same takie ledy np. pod nazwą concave led):
  Wymiana żarówek R5 na LED

  są używane jako zastępcze za żarówki, bo świecą bardziej bokami a nie do przodu jak zwykłe soczewkowe. Tak że w tym zastosowaniu może to ułatwić sprawę.
 • #3
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Szeregowo to połączyć, te LEDy. Można je zasilić bezpośrednio z transformatora, z gałęzi 26VAC, z rezystorem w szereg ok. 2 kΩ / 1W. Nic im nie będzie. Miałem podobny problem z magnetofonem szpulowym Technics 1500 ze wskaźnikami VU.
 • #4
  genuine486
  Level 16  
  Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! Teraz już tylko pozostaje pytanie jaki mostek dobrać? Wydaje mi się, że każdy będzie w porządku. W moim sklepie jest 1.5A/100V za złotówkę i w taki bym celował (na samych diodach się wykosztuję, więc chcę oszczędzić gdzie się da).

  Umieszczam schemat tego, jak to ma wyglądać dzięki propozycji. (wolę od razu się upewnić, że prawidłowo to interpretuję)
 • #5
  rb401
  Level 38  
  genuine486 wrote:
  wolę od razu się upewnić, że prawidłowo to interpretuję


  Jest ok. Oczywiście może tych gałęzi (ledy, opornik) być więcej. Mostek będzie dobry.