Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscylacje na wyjściu układu aktywnych filtrów ze wzmocnieniem

darkmiki 26 Sty 2017 01:05 282 3
  • #1 26 Sty 2017 01:05
    darkmiki
    Poziom 5  

Cześć,
    Buduję układ, który wzmacnia i filtruje sygnał z małego radaru. Wyjście z radaru jest max 2mV, często trzeba wzmocnić sygnał poniżej 1mV, dlatego wzmocnienie musi być liczone w tysiącach. Do tej pory 2 stopnie wzmocnienia, które teoretycznie wzmacniają 100 000 razy (tak naprawdę jest to max 10 000) dają przyzwoity sygnał na wyjściu, jednak jest on dalej za słaby. Ale jest gładki, nie widać żadnych zakłóceń. Ale później zaczyna się problem, bo na węźle 7-mym zaczynają się tworzyć dziwne oscylacje, które nie wiem skąd pochodzą. Używam opampów lm358, tantalowych kondensatorów (C2,C4), elektrolitów (C1,C3,C7), polistyrenowych(C1).
    Efekt wystepuje nawet, kiedy odłączone jest źródło sygnału (radar).
    Nie chodzi o opamp U3, bo nawet gdy jest on odłączony, oscylacje są widoczne. Występują nawet, gdy odłączę wszystko za węzłem 7-mym i zostawię C7. Natomiast gdy odłączę C7, oscylacje znikają!
    Nie mam zielonego pojęcia co to może być. Zrzut z oscyloskopu przedstawiający oscylacje zamieszczam w załączniku.
    Będę wdzięczny za wszelką pomoc!:)

0 3
  • #4 26 Sty 2017 10:15
    trymer01
    Moderator Projektowanie

A gdzie polaryzacja stałoprądowa wejścia (+) U3 ? - czy tylko R11 narysowano w złym miejscu?
    Mnie to wygląda na generację - wzbudzanie się WO. Jak pisze kol. jdubowski - kondensatory odsprzęgające przy końc. zasilania WO.

0