Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PLC Fatek + sterownik krokowca + krokowiec - problem

Barti9240 26 Jan 2017 13:27 2259 19
 • #1
  Barti9240
  Level 1  
  Witam!
  Zaczynam zabawe z zestawem jak w temacie, a dokładniej to:
  Fatek FBs-20MCTJ(pnp)
  sterownik silnika krok - TB67S109AFTG
  silnik - JK57HS56-2504

  Problem pojawił się, już przy próbie pierwszego uruchomienia. Wyjścia sterownika zasilane 24VDC, sterownik toleruje 5VDC, więc posiłkując się kartą katalogową do takiego samego układu (tak stwierdził bootland), czyli hy-div268-5n, w której pisze, żeby szeregowo, w przewody sygnałowe plusowe wlutować rezystor 2kOhm. Tak też zrobiłem. Po podłączeniu wszystkiego, stworzeniu programu sekwencji kroków i odpaleniu go, na sterowniku silnika krokowego zapalił się "ALARM" i nie reaguje na sygnały żadne... Nie pomaga wyłączenie z prądu, ani nic. Co mogłem zrobić źle? Czy jednak powinienem inne rezystory wlutować? Uszkodziłem sterownik?
  Bardzo proszę o pomoc.

  EDIT:
  Sprawdziłem jeszcze raz dokładnie i po włączeniu programu, na zaciskach sygnałowych sterownika silnika krokowego sygnał ma max 3.9V. Co ciekawe w trakcie podawania sygnałów kontrolka alarm naprzemiennie gaśnie i zapala się. Lecz silnik nie rusza. Po wyłączeniu i włączeniu napięcia znów pali się alarm.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  vindevil
  Level 26  
  Może częstotliwość za wysoka , może silnik źle podpięty , może ..... trudno powiedzieć.
  Serwo najlepiej sprawdzić generatorem czy sprawne , a wyjścia PLC oscyloskopem czy są przebiegi . Jeśli tu i tu jest ok. to musi rrryrac ;-)
 • #3
  *paweł*

  Automation specialist
  Co do sterownika PLC to wrzuć małą częstotliwość kroków (5Hz) i będziesz widział czy migają diody. Ewentualnie podłącz leda z rezystorem na zewnątrz to potwierdzisz, że nie uwaliłeś wyjścia. Sam sterownik po zapięciu gotowości powinien trzymać na silniku moment. Jeśli masz to i to ok. Wtedy możesz podpinać się do PLC Y0/Y1.

  Podsumowując na C0 w PLC zapinasz +24VDC, wyjście Y0 szeregowo z Rezystorem krok sterownika krokowca, Y1 szeregowo z rezystorem kierunek. Minus podajesz na masę sterownika krokowca.
 • #4
  vindevil
  Level 26  
  Zły sterownik krokowca lub złe wyjścia w PLC NPN mają być.
 • #5
  pafciowaw
  Automation specialist
  Rodzaj wyjść PLC nie ma znaczenia! - w sterowniku silnika krokowego masz dostępne optoizolacje - zarówno wejścia anod ENA+, DIR+, PUL+ jak i katod ENA, DIR i PUL. Opis na obudowie faktycznie sugeruje by pod anody podpiąć 5Vdc, a sterować sygnałami zwieranymi do masy (czy NPN) i być może, że są wewnątrz rezystory podciągające (do +5V) - wtedy sterowanie PNP nie będzie działać (będą ciągłe "jedynki" na wejściach).
 • #6
  elektronikq
  Level 24  
  Rezystor powinien być ok 2,2kOhm. Czy nie podłączyłeś odwrotnie polaryzacji zasilania?
 • #7
  adamusx
  Level 27  
  Jak na sterowniku zapala się kontrolka sygnalizująca błąd (chyba, że ALARM oznacza coś innego - sprawdzałeś w dokumentacji?) to problem występuje raczej po stronie sterownika.
  Sprawdź:
  - czy poprawnie podłączyłeś fazy silnika do sterownika (A z A, B z B),
  - czy zasilanie sterownika jest odpowiednie (napięcie, wystarczający prąd)
  - czy silnik jest ok (nie ma zwarć między fazami)
 • #8
  malyglodzio
  Level 9  
  Witam,
  mam podobny problem. Posiadam sterownik Fatek B1-10MJ2-D24 z wyjściami pnp, do którego mam podłączony sterownik korkowca TB6600 4A.
  Napisałem prosty program, który po naciśnięciu przycisku podłączonego do x0 kręci silnikiem w prawo, czeka 5 sekund i zmienia kierunek na przeciwny. Tak jednak jest tylko w kodzie programu. W rzeczywistości po naciśnięciu przycisku x0 silnik kręci się tylko w prawo i wyłącza się. Raz na jakiś czas po naciśnięciu przycisku x0 zakręci się w lewo i też się wyłącza. Wyjście y0 jest podpięte pod pul+ a y1 pod dir+ . Napięcia na wejściach krokowca są odpowiednio: na pul 2,18V, na dir 3,62V. Na obu przewodach jest szeregowo rezystor 2,2kOhm.
  Jako pierwsze sprawdziłem sterownik krokowca, wszystkie diody optoizolatora są sprawne. Zmieniałem też wersie oprogramowania winproladdera zaczynając od 3.25 i kończąc na 3.28. Nie pomogło. Zauważyłem, że zawsze po naciśnięciu przycisku x0 załączone są dwie diody sterownika y0 i y1. Nigdy y1 nie gaśnie, a jak zmienia się kierunek to powinna zgasnąć. Wygląda na to, że program nie czeka 5s i nie przechodzi do drugiego kroku programu. Czy mieliście może taki problem? Co polecacie jeszcze sprawdzić? Dodam, ze również na sterowniku krokowca świeca się dwie diody power i alarm.
 • #10
  elektronikq
  Level 24  
  Za mało danych. Nie powinno być czasem 5V?
  Korzystasz z szybkich wyjść?
 • #11
  vindevil
  Level 26  
  Prześlij program , sprawdzę co jest nie tak.
 • #12
  malyglodzio
  Level 9  
  Nie, nie powinno być 5V.
  Tak, maksymalnie mam 50kHz.

  Zmieniłem silnik na inny i kontrolka alarm przestała się świecić. Dioda y1 podczas zmiany kierunku również gaśnie;)
  Ale problem z czekaniem dalej pozostał. Jeżeli ustawię wait time na 0 to program działa jak ta lala, przechodzi z jednego kroku do drugiego, kręci w lewo, w prawo, zmienia szybkości. Gdy tę wartość zmienię na jakąkolwiek inną to wykonuje tylko pierwszy zapisany w tabeli krok i się wyłącza. Ponowne załączenie powoduje wykonanie drugiego kroku.

  Program w załączniku.
 • #13
  elektronikq
  Level 24  
  W okienku retentive output coil zaznacz y1 retentive. Zamiast instrukcji MEND nie można zmienić na go to END? I wstawić tam czasy 0.
 • #14
  malyglodzio
  Level 9  
  Zaznaczałem oba y0 oraz y1 jako retentive oraz pojedynczo. Testowałem również instrukcje MEND oraz END. Jeżeli czas jest ustawiony na 0 to program przechodzi do kolejnego kroku, powyższe ustawienia nie mają na to wpływu. Jeżeli zmienię czas na inna wartość to muszę ponownie wciskać przycisk start aby przejść do kolejnego kroku. A to czekanie pomiędzy krokami jest mi potrzebne. Wydaje mi się, że sterownik ten ma jakieś ograniczenie programowe. Czy mógłbym Was prosić o sprawdzenie poniższego programu i zdanie relacji na innych sterownikach oraz jeżeli ktoś ma to również na takim samym jak ja (Fatek B1-10MJ2-D24)? Chyba błędów w kodzie programu się nikt nie dopatrzył?
 • #15
  vindevil
  Level 26  
  Ograniczonego programowania nie ma . Problem tkwi w M1. Po zakończeniu pierwszego kroku M1 gaśnie i układ się nie podtrzymuję.
 • #16
  malyglodzio
  Level 9  
  Zamieniałem M1 na wyjście Y2 i dalej to samo. Co może być tego powodem?
 • #18
  vindevil
  Level 26  
  malyglodzio wrote:
  Zamieniałem M1 na wyjście Y2 i dalej to samo. Co może być tego powodem?

  Trzeba zbudować inny sposób wyzwalania.
 • #19
  malyglodzio
  Level 9  
  Witam ponownie,
  Nie było mnie na forum, gdyż nie miałem dostępu do internetu. Ale w tym czasie nie leżałem. Powiedziałem siebie, że zrobię i zrobiłem.

  Ze względu, że sterownik wykonuje tylko pierwszy krok z tabeli HSPSO, tak więc wymyśliłem sobie obejście:)
  Wykorzystałem dwie funkcje HSPSO, a pomiedzy nimi wstawiłem timera. I wszystko działa:)
  Dzięki wszystkim za zaangażowanie.
 • #20
  elektronikq
  Level 24  
  Po co, zrobić prosty przerzutnik SET RESET i tyle.