Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lazar Pellet Focus i bufor - czy warto inwestować w dodatkowe sterowanie buforem

26 Sty 2017 17:26 1740 2
  • Poziom 9  
    Witam,

posiadam bufor 1500L, który wcześniej grzałem kotłem elektrycznym, w tym roku dostawiłem kocioł na pellet. Obecnie kocioł jest podłączony bezpośrednio do bufora i trzyma temperaturę 60-65 st.C (na kotle ustawione 65st.C i histereza 5 st.C). Sterownik kotła to Plum ecomax800, na stronie producenta znalazłem moduł odpowiadający za ładowanie bufora i zacząłem się zastanawiać, czy nie warto by było w niego zainwestować. Instalacja grzewcza to w całości podłogówka, sterowania niezależnie od kotła (na wyjściu z bufora mieszacz + pompa obiegowa sterowana termostatami w pomieszczeniach). CWU grzana oddzielnym obiegiem z kotła (nie przez wymiennik w buforze). Jak wspomniałem, obecnie w buforze jest utrzymywana temperatura 60-65st.C, ja potrzebuję max 40st.C na wyjściu. Moje pytanie o zasadność inwestowania w moduł sterujący ładowaniem bufora - koszt jakieś 500-600 PLN plus laddomat lub termovar (to już drożej, 1200-2500PLN) - pozwoliłoby to na rozładowanie bufora do np. 40st.C i dopiero wtedy kocioł zaczynałby ładować. Czy waszym zdaniem takie rozwiązanie ma szansę się zwrócić? Czy np. zamiast laddomatu nie można wstawić zaworu 3D na 55st.C? Czy jednak zostać przy obecnym rozwiązaniu i trzymać na buforze te 60+?

Pozdrawiam serdecznie.
  • Poziom 10  
    jak masz bufor to bym już dorzucił te 490zł za moduł B (komplet z 4. czujnikami) a za buforem zawór 3D na podłogówkę (jak z siłownikiem to możesz sterować pogodowo)
  • Specjalista - systemy grzewcze
    By dobrze spalać paliwo stałe, na kotle w czasie ładowania bufora powinieneś trzymać 80-85 st C.
    Bufor ładować do około 10 st C mniej. By dobrze dokonać rożdziału ciepła, za buforem muszą być pompomieszacze(pompa +zawór trójdrogowy) na poszczególne obiegi grzewcze sterowane z pogodówki lub termostatów pokojowych.

pozdrawiam.