Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kilka waznych pytań - od "raczkującego" pasjonata

9.7 dB 26 Jan 2017 17:53 1827 14
Optex
 • #1
  9.7 dB
  Level 4  
  Witam!
  Po długim wyczekiwaniu w końcu przyszła moja paczka z AVT.
  Jestem całkowicie początkujący, ale zamierzam sie wciąż uczyć, pragnę zdobyć wiedzę w tej dziedzinie.
  Chce zacząć od jakichś prostych projektach na płytkach stykowych.
  Opisze moze co posiadam (wydałem ok 700zl na początek.
  Aktualnie zakupione mam z AVT:
  Spoiler:


  AVT701 - 48516 Rezystory. Zestaw 660-elementowy (każda wartość dostępna w sumie)
  1 szt.

  AVT719 - 482705 Diody LED. Zestaw 142-elementowy
  1 szt.

  ZT007204 - 82584 Zestaw tranzystorów w obudowach TO92, 180 sztuk
  1 szt.

  SFH203 - 483975 Fotodioda IR PIN SFH 203
  4 szt.

  BPW83 - 79424 Fotodioda BPW83 950nm
  3 szt.
  LED IR BP104 - 41901 Fotodioda IR PIN BP 104
  3 szt.
  L-53F3BT - 62748 Dioda nadawcza IR L53F3BT
  5 szt.

  L-934F3C - 41857 Nadajnik IR L-934F3C
  5 szt.

  LED IR LD271 - 41902 Dioda nadawcza IR LD 271
  2 szt.

  L-53F3C - 41790 Dioda nadawcza IR L53F3C
  4 szt.

  TSOP31240 - 494374 Odbiornik IR TSOP31240
  4 szt.

  TSOP1738 - 719 Odbiornik IR TSOP1738
  2 szt.

  TSOP4840 - 483985 Odbiornik IR TSOP4840
  1 szt.

  LTR4206 - 82789 Fototranzystor 3mm 940nm 30V
  4 szt.

  L-53P3C - 41806 Fototranzystor 5mm 940nm 30V
  2 szt.

  L-53P3BT - 41805 Fototranzystor 5mm 940nm 30V
  2 szt.

  LED F5 UV2 - 76977 Dioda LED f5 UV 415nm 700mcd
  5 szt.

  LED F5 UV4 - 77101 Dioda LED f5 UV 385nm 40-80mcd
  5 szt.
  SD11NW - 79804 Prototypowa płytka stykowa 830 pól MB102
  2 szt.

  SD POWERMOD-1 - 78562 Moduł zasilania 3.3V-5V do płytek stykowych SDxxx
  1 szt.
  oraz zakupione wcześniej (wszystko na oko - nie mial mi kto doradzić, a w elektronice jestem totalnie zielony, ale pragnę zgłębiać ta fascynująca dziedzinę nauki). :

  (Diody led zielone, czerwone - przezroczyste) 25 szt.

  Diody UV (rożne) 25 szt.

  Diody super flux (niebieskie, białe) ok. 15 szt.

  Diody IR (nadajniki 3mm i 5mm rożne)
  Odbiorniki IR (rożne)

  Odbiorniki IR (rożne)

  Zasilacze (przeróżne/AC/DC rożne. Używam zazwycZaj sieciowego SAGEM adaptor 12V 1,5 A

  (Do podłączenia modułu z AVT)

  Zestaw kabelków z goldpinami
  Lutownica TEX transformator 150W LED

  Lutownica kolbowa (grzalkowa) 60W
  jakis no-name stary, ale działa dobrze i nie ma problemu z wymiana grotu.
  ( + zestaw do lutowania)

  Multimetr UT33D z buzerem - cokolwiek to jest (polecone przez sprzedawcę w elektronicznym)

  Moduł zasilania mini usb 1x

  Moduł zasilania micro usb 1x

  Soczewki, wiele innych czesci.

  Zakres moich zainteresowań jest skierowany najbardziej w optoelektronike - fascynuje mnie od lat zjawisko emisji światła i chce pracować wlasnie najwiecej z przyrządami/elementami związanymi z optyka, światłem. - choc wiem, nie wszystko na raz.
  W zasadzie to moje zafascynowanie elektronika zaczęło sie przypadkowo, któregoś razu obliczając współczynnik luminescencji, by okreslic m.in kolor widma dla danych związków i metali (stront, bar, gal, miedz etc) w postaci rożnych soli. Szukając współczynnika luminescencji szczawianow oraz innych soli barwiących np płomień acetylenowy, lub wykazujących samych z siebie zjawisko luminescencji podczas pobudzenia cząsteczki, potrzebnego do podstawienia do wzoru natknąłem sie na Wikipedię i zjawisko zwane rekombinacja elektroluminescencyjna zachodząca w diodach LED. Tak zacząłem czytać i zaczęła sie moja przygoda z elektronika (zaczalem uczyć sie lutowac, czytać o prądzie, zjawiskach zachodzących w złączach np p-n (zakupiłem zielony laser, zacząłem jego modyfikacje, obserwowałem i zgłębiałam wiedzę na temat złączy pn wlasnie na przykładzie lasera oraz wskaźników z chińskich sklepów (po 5-7zl) i tak porozkrecalem kilka laserów za grosze i te droższe, zacząłem dłubać i kombinować, uważając zeby nie uszkodzić przy tym modyfikowanego urządzenia. Moje próby i zamierzone cele zostały osiągnięte, ale to tylko pierwszy "picture me" z wyglądem zielonej płytki zwanej płytka drukowana. Powoli zament i natłok informacji dostarczanych codzien, sprawdzanych w oparciu o praktykę zaczyna mi sie klarownie układać w pewna wiedzę, choc czeka mnie nie jedna lektura dla zupełnie zielonych :)

  Konto założyłem tutaj w oparciu o chęć zdobywania wiedzy, ktora sie tutaj dzielicie, gdyż całe zycie nie miałem nikogo, kto pokazałby mi np. jak korzystać z miernika? Czy w ogole nauczył jakichś podstaw choćby terminologii, np co to lutownica, czym jest opornik, lub jak działa silnik. Wszystkiego uczyłem sie sam. Tym sposobem od dziecka zafascynowany programowaniem , software wakacje spędzałem przy kombajnach, czy pisaniem algorytmów, budowaniem baz danych itp, dzięki takim wakacjom i niszczeniu wzroku od 12-13 roku życia, wykorzystując każda wolna chwile na jakies poprawki w programach pisanych głownie w C++ zyskalem wiedzę i władam w miarę biegle tym językiem jak i SQL (głownie MySQL i skrypty m in w PHP) - w przyszłości chciałbym połączyć zdobyta wiedzę w dziedzinie elektroniki z programowaniem, co wiem, ze daje ogromne, praktycznie nieskończone możliwości projektowania.
  Dodam ze mam 25 lat i dopiero uczę sie tego, co większość z Was wiedziała i interesowała sie w szkole podstawowej hehe - proszę wiec o wyrozumiałość - tych młodzych oraz starszych kolegów i koleżanek.

  Teraz pozwolę sobie zadać kilka pytań, proszę rownocześnie o prosta odpowiedz (raz jeszcze podkreślę, ze zaczynam dopiero swoja naukę). :)

  Pierwsze pytanie: jakie spektrum możliwości mogą dać mi czesci, ktore posiadam?

  Drugie pytanie dotyczy płytek stykowych.
  Posiadam w/w z AVT oraz odrębnie zakupione malutka 170 pół (kwadrat z jedna szyna) - ponoć do sprawdzania pojedynczych elementów/układów?? - tak powiedział sprzedawca.
  Druga większa z jedna szyna (5-20 nr, od A - J) z 20 polami w pionie po każdej stronie po przerwie (po szybkim przemnożeniu wychodzi 230 pol + 20 w pojedynczym pionie po obu stronach po przerwie (na niej zacząłem od podłączania najprostszego co moze byc: podłączenia rezystora i diody. Umiem doprowadzić zasilanie do 1 miejsca. Przy szynie masa i plus i za + rezystor i dioda. I tak mogę z odpowiednim rezystorem podłączyć 3 diody poziomo (tyle miejsca zostaje)
  Gdzie indziej nie płynie juz prad. Jak do takiej płytki z jedna szyna (wszędzie są schematy dla płytek z dwoma szynami) podłączyć kabelki zeby podłączyć więcej diod nie tylko w poziomie przy zasileniu goldpinami przy szynie rozumiem, ze szyna rozpeowadzajaca prad, jest to podłużne wgłębienie na środku płytki.
  Teraz przyszła mi płytka SD11NW (ta z AVT - polecona rownież) - 830 pół, po odstepie na tej płytce znajdują sie po przerwie, po obu stronach wzdłuż płytki po 2 pola - na tej chociaz oznaczone + i _ (red, blue linie).
  Podłączyłem do niej (tylko do tej pasuje) goldpinami modul zasilania z AVT (w/w - SD POWERMOD-1 - Ważne!: jak podłączyć to pod zasilacz sieciowy (załóżmy stałe używany przeze mnie w/w 12v 1,5 A (rozumiem, że może to być obojętnie jakie źródło zasilania), tak, zeby nie uszkodzić modułu - Zlutowalem sprowrotem oryginalna końcówkę do zasilacza (wcześniej podlutowałem kabelki z goldpinami). Oprocz standardowego, układ posiada wyjście mini USB, oraz po obu stronach 2x 6 goldpin i 2 przełączniki oraz kontrolka led. Jak sie tym obsługiwać? Czy mogę to od razu podłączyć pod prąd? Do czego są te przełączniki? Przylutowałem końcówkę kabla spowrotem i jest gotowe do podłączenia, tylko czy połączyć to bezpośrednio tak, jak jest gotowe?
  Mam jeszcze Moduł ładowania Li-Ion microUSB I miniUSB z przylutowanymi kabelkami z goldpinami (ale to cienkie rozwiazanie).

  Następne pytanie dotyczy prostego czujnika ruchu (najprostszy z możliwych na płytce stykowej (z alarmem dźwiękowym, lub świetlnym (np dioda led migająca) jako alarm kiedy jakies ciało znajdzie sie pod czujnikiem. Znajomy elektryk z zawodu powiedzial ze z tych czesci co mam bez problemu zmontuje prosty alarm na podczerwień na diodzie nadawczej IR, fotodiodzie i/lub fototranZystorze, odbiorniku IR i kilku innych częściach - dokładnie nie pamietam. Ponoć prowizorkę powinienem zrobić sam z czesci ktore mam, bez problemu?
  Jeśli tak, to bardzo bym prosił, jeżeli mógłby ktoś podesłać/wstawić schemat lub opisać z jakich dostępnych mi elementów to zrobić i jak podłączyć.
  Bardzo zależy mi na tym, oprócz zapoznania się z konstrukcją takiego czujnika chodzi o mały (duży) problem: mieszkam w parku Krajobrazowym (rezerwat przyrody wysoczyzny) gdzie pełno stworzonek, w zimę myszy; nornice itd potrafią się dostać do domu. Chciałbym taki prosty "czujnik" ruchu (np led migający w momencie, gdy cos znajdzie sie w oświetlonym miejscu (np mysz optyczna działa podobnie chyba? Dioda IR (tylko o widzialnym widmie?) Chociaż wyczytał
  Bardzo proszę o odpowiedz na moje pytania (troche ich dużo, ale nie ma kto nawet mnie naprowadzić.
  I ostatnie pytanie apropo diody IR. Myszka IRDA stara którą rozkręciłem i rozlutowałem miała diode IR o paśmie widzialnym (wzmocnionym Fotodiodą pin bardzo).
  Mam masę diod nadawczych IR, odbiornikow (w/w) i żadna nie swieci w widmie widzialnym.
  Dziękuje za odpowiedzi!

  Z wyrazami szacunku,
  Pozdrawiam!
  M.

  //Edit: jeszcze jedno: da sie "wymusić" emisje światła w widmie widzialnym z diody nadawczej IR z którejś z tych co mam?

  Jeśli będzie trzeba, zapłacę nawet za wytłumaczenie/proste schematy z uzyciem dostępnych mi elementów (ewentualnie co dokupić).
  Jeszcze raz z góry dziękuje bardzo! - siedzę, czytam i stoję w miejscu od kilku dni, bo nie wiem nawet jak szukać :d
 • Optex
 • Helpful post
  #3
  jony
  Electronics specialist
  To wystarczy (chodzi o PDF'y)
  https://sklep.avt.pl/webpage/praktyczny-kurs-elektroniki.html

  I rozbij te pytania na mniejsze bo tak długiego postu ta prawie nikt nie przeczyta.

  Dodano po 10 [minuty]:

  9.7 dB wrote:
  //Edit: jeszcze jedno: da sie "wymusić" emisje światła w widmie widzialnym z diody nadawczej IR? żadna.z tych co mam nie emituje widzialnego widma,

  IR to doda podczerwona, więc dlaczego pytasz ? Ale "aparat w komórce" da rade to zobaczyć i wtedy ty też zobaczysz. Bo tak jedyne widzialne światło to tylko wtedy gdy dioda się spali jak ją podłączysz bez rezystora do za dużego napięcia.
 • Optex
 • Helpful post
  #4
  tomekm33
  Level 22  
  jony wrote:
  I rozbij te pytania na mniejsze bo tak długiego postu ta prawie nikt nie przeczyta.


  Popieram :) Czytałem i trochę się pogubiłem.

  Jeśli chodzi o materiały to jest mnóstwo fajnych rzeczy i to nawet w "polskim internecie".

  http://elportal.pl/podstawy-elektroniki/
  http://elportal.pl/warsztat/

  Polecam!

  Poza tym ogarnij sobie na YouTube kanał "RS Elektronika", dużo ciekawych zagadnień i gościa się dobrze słucha.
 • Helpful post
  #5
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #6
  tomekm33
  Level 22  
  Jakby Ci było mało i szukałbyś jakichś książek to "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz" (Układy i Elementy) oraz "Elektronika dla bystrzaków" na początek. Trochę więcej napisałem tu: "Książki o elektronice dla początkujących". Ale generalnie masz masę fajnej wiedzy za darmo w Internecie. Dużo jest niestety wiedzy niezweryfikowanej, ale materiały, które podrzucili koledzy i ja są ok. Możesz z nich śmiało korzystać.
 • #7
  9.7 dB
  Level 4  
  Tak, wiem ze IR to dioda nadawcza ale widziałem jak swieci - faktycznie tylko mignęła i sie spaliła, a te w myszach optycznych? Nie sa to diody IR? Czy diody laserowe)
 • Helpful post
  #8
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  9.7 dB wrote:
  Tak, wiem ze IR to dioda nadawcza ale widziałem jak swieci - faktycznie tylko mignęła i sie spaliła,
  Ujrzałeś optyczny (w zakresie światła widzialnego), efekt zniszczenia złącza PN i rozżarzenia się jak włókno żarówki doprowadzeń do struktury wewnątrz. Szkoda, należało troszkę poczytać, a nie skazywać biednej diody IR na natychmiastową śmierć :cry: i włączyć w obwód jakikolwiek rezystor, tak aby ta dioda otrzymała swoje 20 mA. Zaprawdę powiadam - do ksiąg zasiądź lub inszej lektury.

  9.7 dB wrote:
  myszach optycznych? Nie sa to diody IR? Czy diody laserowe)
  I takie i takie tylko poprawnie zasilane
 • #9
  9.7 dB
  Level 4  
  drobok wrote:
  Co do tego modułu, masz tam wszystko na niej opisane. Te goldpiny które wpinasz w płytkę to + i -, przełącznikiem wybierasz napięcie jakie będziesz miał między tymi liniami pinów - osobno dla jednej i osobno drugiej strony.

  Te wgłębienie nie rozprowadza prądu, ono oddziela od siebie zwarte ze sobą piny - a jest takie szerokie by wszedł tam scalak w obudowie dip (chyba, w każdym razie tam wchodzi :P) Zajrzyj http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/plytka-stykowa-zasady.html

  Ogólnie chodzi o to by nie zewrzeć przypadkiem czegoś co nie lubi być zwierane (np zasilanie i masa). Zasilić ten układ (są tam 2stabilizatory) możesz z 12V, ale nie napięciem większym bo możesz (lecz nie musisz) go usmażyć.

  Kupiłeś sobie multimetr - skorzystaj z niego i sprawdź czy kupiona przez ciebie płytka ma rozkład zasilania jak ta z linka (pewnie ma ;P)

  Co do tego układu, najprościej zrobić to tak http://www.reconnsworld.com/ir_ultrasonic_basicirdetectemit.html ogólnie w sieci wiele jest różnych schematów, oraz wiedzy. Jednak weź poprawkę na to że http://demotywatory.pl/1817525/Istnieja-trzy-rodzaje-prawdy więc nie koniecznie nie działanie czegoś jest twoją winą (chociaż zazwyczaj tu tam weto jest).

  W multimetrze masz tester ciągłości obwodów - dźwięk sygnalizuje czy masz zwarcie czy nie - jak nie działa zaczynasz sprawdzać połączenia i schemat wg którego łączysz, oraz test półprzewodników - wyświetli ci napięcie odkładające się na złączu - przydatne gdy tranzystor / dioda zacznie dymić ;)


  Co do multimetra - póki co wiem ww jak sprawdzać czy dioda swieci, oraz określić rezystancje opornika, za inne pomiary sie nie zabierałem jeszcze, bo
  nie wiem, gdzie ustawić ten potencjometrl albo raczej pokrętło.
  Mi nie pokazuje żadnych parametrów przy diodach świecących w widmie widzialnym. Pokazuje parametry tylko w diodach IR odbiornikach fotodiodach,.
  Jak odczytać parametry diody led? Jak pokazuje mi z 5 liczb co sekund

  Co do modułu - super - wielkie dzięki mistrzu - jak sprawdzić multimetrem te moduły lądowania. Czyli to jest to samo. Posępne takie cos pod płytkę z jedna linia rozprowadzającą prad (10 pol po obu stronach po przerwie od reszty pol (wiec to sa te niesławne szyny rozprowadzające - ktos mi wlrecal ze to jest to podłuNe wgłębienie wzdłuż płytki (szyna) -.- biała płytka) .

  Czyli juz wiem, a teraz pytanie: mając moduł zasilania i 2x ładowania (rozumiem, ze to jest to samo?
  Przylutowanymi goldpinami mogę go wpiąć tak samo? Jak w takim razie zmierzyć to o czym piszesx?
  No i mając podłączony ten moduł w jaki sposob podłączać elementu na płytce np 830 chyba - tej standardowej - ta z AVT zamówiona przeze mnie. Jak np podłączyć rezystor i diode prawidłowo? Jak doprowadzić zasilanie do całej płytki (na pewno ani na 5v ani na 3,3 - swoja droga to dlaczego akurat 3,2v? Co tu Pitagoras zaglądał?
  Podłączyłem moduł i tylko w jednym miejscu znalazłem prąd. W ów szynach rozprowadzających np marnując czerwonego leda (wpialem bezpośrednio w szynę i wybuchła wiec jest. Teraz jak podłączyć 5 ledow dajmy na to pod rezystor.? Rozumiem ze wpinamy goldpiny do plusa i masy - i podpinany w dowolne miejsca na płytce? I dalej wg schematu: R1 za plus, za nim led, katoda za masę?
  Byłbym wdzięczny za jakies zdjęcie, cokolwiek.
  W takim razie samymi 2 goldpinami przylutowanymi do zasilacza tak samo zasile obie szyny (pola) zasilające? Wiec po cholerę ten moduł? :P i w jakim celu te napięcie 3,3v no i jak tu opornik dać, podstawić do wzoru wejście 3,3 lub 5v zamiast 12v?? (Prawo Ohma)

  // EDIT: Aha, super hehe schemat nawet na napięcie 5v przetworzonego modułu i rezystancja wyliczone :D j
  Co do detektora, super - piękne Ci dziękuje, mógłbyś mi tylko powiedziec jąk on działa? Po co tam tyle ledow? ja myślałem raczej najprościej oprzeć to na fotodiodzie, Lublin nadajniku IR fototranZystorze i odbiorniku IR? Mam ich od groma (pełny spis na poczatku posta w spoilerze)
  W jaki sposob mogę sprawdzić prace takiej fotodiody z użyciem odbiornika IR (i jakie te diody i odbiornik ma byc - z tych dostępnych, ktore posiadam - chodzi o konkretne zestawienie tego nadajnika z tym odbiornikiem - jesli da sie objaśnić.
  Przy mierzeniu rezystancji opornikow przy niektórych pomiar jest niemożliwy, bo przy każdym zakresie pokazuje z ( liczb średnio co sec) tak samo przy niektórych diodach (jak sprawdzam czy swieci - nic nie wyświetla - tylko np wlasnie nadajniki IR itp.
  Wielkie dzięki za fachowa odpowiedz tak samo jak reszcie.
 • Helpful post
  #10
  tomekm33
  Level 22  
  Staraj się pisać bardziej zrozumiale, bo ciężko się to czyta...

  9.7 dB wrote:
  Co do multimetra - póki co wiem ww jak sprawdzać czy dioda swieci, oraz określić rezystancje opornika, za inne pomiary sie nie zabierałem jeszcze, bo
  nie wiem, gdzie ustawić ten potencjometrl albo raczej pokrętło.


  Tematów związanych z obsługą multimetru w internecie jest multum. Jak chcesz to zrób zdjęcie i powiemy Ci co do czego służy. Już lepiej tak, niż masz coś spalić. Kiedyś skrobnąłem artykuł o kupnie multimetru, ale co nieco o obsłudze też tam jest, więc możesz skorzystać: http://elektroniczny.eu/multimetr-dla-poczatkujacego-jaki-kupic/

  No i pamiętaj! Mierząc napięcie wpinamy się do obwodu równolegle, mierząc prąd - szeregowo. Nierozumienie obu pojęć to najczęstszy błąd :)

  9.7 dB wrote:
  Mi nie pokazuje żadnych parametrów przy diodach świecących w widmie widzialnym. Pokazuje parametry tylko w diodach IR odbiornikach fotodiodach,.
  Jak odczytać parametry diody led? Jak pokazuje mi z 5 liczb co sekund


  Mógłbyś rozwinąć?

  9.7 dB wrote:
  Teraz jak podłączyć 5 ledow dajmy na to pod rezystor.? Rozumiem ze wpinamy goldpiny do plusa i masy - i podpinany w dowolne miejsca na płytce? I dalej wg schematu: R1 za plus, za nim led, katoda za masę?


  Gdybyś wpisał do Google pytanie trafiłbyś na mój wpis: http://elektroniczny.eu/jak-dobrac-rezystor-do-diody-led/

  Generalnie schemat jest taki...

  Kilka waznych pytań - od "raczkującego" pasjonata

  Łatwo go odnieść do większej ilości LED - spróbuj to zrobić. Rezystor pokrótce dobierasz według wzoru:

  $$R=\frac{U_{ZAS}-U_{LED}}{I_{LED}}$$

  $$U_{ZAS}$$ - napięcie zasilania, np. 9V
  $$U_{LED}$$ - spadek napięcia na diodzie, dla czerwonej LED zazwyczaj 2V
  $$I_{LED}$$ - prąd, jaki ma płynąć w obwodzie, dla czerwonej LED możesz założyć 20mA
 • #11
  9.7 dB
  Level 4  
  Krzysztof Kamienski wrote:
  9.7 dB wrote:
  Tak, wiem ze IR to dioda nadawcza ale widziałem jak swieci - faktycznie tylko mignęła i sie spaliła,
  Ujrzałeś optyczny (w zakresie światła widzialnego), efekt zniszczenia złącza PN i rozżarzenia się jak włókno żarówki doprowadzeń do struktury wewnątrz. Szkoda, należało troszkę poczytać, a nie skazywać biednej diody IR na natychmiastową śmierć :cry: i włączyć w obwód jakikolwiek rezystor, tak aby ta dioda otrzymała swoje 20 mA. Zaprawdę powiadam - do ksiąg zasiądź lub inszej lektury.

  9.7 dB wrote:
  myszach optycznych? Nie sa to diody IR? Czy diody laserowe)
  I takie i takie tylko poprawnie zasilane


  Bez przesady Szanowny Kolego - Zrobiłem to specjalnie, by sprawdzić, czy da sie wymusić emisje nawet za cenę spalenia (mam ich mnóstwo na prawde). Dzięki za objaśnienie co zobaczyłem ;)
  Co do lektur czytam cały czas łącząc z praktyka na płytce stykowej. W zasadzie umiejetność na skillu dobrym jak na amatora w lutowaniu zmusiła mnie tez do poznania elektroniki (lutowalem rożne elementy według gotowych instrukcji - taki kit jakby - nie pamietam jak to sie nazywało - w każdym razie jakis zestaw do nauki lutowania miękkiego w technologii (...) zapomniałem jak sie nazywa. Był tez taki kit do nauki lutowania powierzchniowego (SMD) ale po kilku słowach przybliżających "o co chodzi" sprzedawcy stwierdziłem ze nie mam szans i wziąłem ten do lutowania miękkiego w technologii Txxx.
  Tak wiec ujrzałem taki sam efekt jak po załączeniu zwykłej diody np czerwonej bez opornika?
 • Helpful post
  #12
  deus.ex.machina
  Level 32  
  9.7 dB wrote:

  //Edit: jeszcze jedno: da sie "wymusić" emisje światła w widmie widzialnym z diody nadawczej IR z którejś z tych co mam?


  Zależy od twojego oka ale większość LED IR świeci widzialnym światłem (ciemna czerwień widzialna w praktyce tylko w kompletnej ciemności po adaptacji oka).
  Są dostępne folie które konwertują IR do widzialnego pasma - takie karty używane są do optycznej kontroli źródeł IR https://www.thorlabs.com/NewGroupPage9.cfm?ObjectGroup_ID=296
 • #13
  9.7 dB
  Level 4  
  Ogromne dzięki Wam wszystkim - diabeł tkwiący w postrzeganiu; wydawało mi sie to tak skomplikowane, ze nigdy bym nie pomyślał, ze uda mi sie pierwszy cel osiągnąć - początkowej"hello Witold" tylko nie w programowaniu a e w elektronice: udało mi sie podłączyć ten moduł, podlaczylem łącznie 21 diód - po 4 wszerz (ponieważ tyle miejsca mi zostaje po doprowadzeniu kabelkami i wpinam rrzystor pod + pole obok wpinam - i diody 4(szeregowo?)
  I tak po 8 diod w szeregu? po 4 obok siebie w odstępach; białe, niebieskie, UV wszystkie superjasne wg katalogu
  Swoja droga w katalogu jest napisane 750 mcd, 15 stopni kąt, 3,4V napiecie i "Pd = 114 mW" - co to oznacza?

  Dodam jeszcze co do ledow, ze jak zetkną sie z rezystorem to świeca nieporównywalnie jaśniej. Jak "wycisnąć" z diody makdymalna moc - tzn, zeby mocniej świeciły, ale moduł sie nie grzał (jak np włożę rezystor i popodlaczam ledy jak umiem (tj jak na zdjęciu) -


  I bardzo ważne: jak to w końcu z tym jest;
  Ogólnie chodzi mi o ta moja płytkę z zasilaczem SAGEM (out: 12V 1,5 A) / tego używam bo uważam za najlepszy ktory mam do tego akurat (chyba) podłączonego do modułu (W/w POWERSD-1, ktory jak patrze, jutro lecę do elektronicznego (brak mi tylko kondensatorów i kilku wyjsć)}, poniewaz widzę ze to nic skomplikowanego))
  wracając do płytki z ustawionym zasilaniem na 5V na module z 12V na zasilaczu (na 3,3 praktycznie nic nie działa bez rezystorów )
  Chodzi o to, ze sie gubię, co do rezystorów, wyliczam dla 1 (chociaz wole z kalkulatora led skorzystać i nie moge obliczyć jaki rezystor pod 4 diody na 3,4V dla niebieskich, lub UV przy tych 5V na module, bo przekracza to napiecie zasilania.

  I teraz moje pytanie: czy w tym przypadku da sie jakos (jesli tak, to jak) uzyskać mocniejsze światło (wycisnąc" więcej lumenów)? Przy 4 diodach (szeregowo?) tj. na zdjęciu uzyskując przy tym jasność jak przy jednej? jesli tak, to w jaki sposob?jesli tak, Jaki rezystor użyć i jak to policzyć? Zeby moduł sie nie grzał jak nie wiem:
  jesli zastosujemy w tym wypadku rezystor o mniejszej wartości dla tych 4 diod to będzie mocniej swiecila, ale moduł będzie sie grzał, az sie przepali? CY na odwrót?
  Zależy mi na podłączeniu diod hak ba obrazku tylko zwiększajac jasność (bo wiem, ze świeca o wiele, wiele jaśniej.
  Co do tego to póki co tyle w tej kwestii, bo cały czas dysponowany spędzam na nauce i praktykę - naprawdę ogromne dziękuje - bez Was nie ruszyłbym z miejsca s teraz zaczyna mi sie wszystko układać w całość. :) dziękuje.

  Bardzo prosiłbym jeszcze o opisanie czy tak to sie podlalcza, probowalem za pomocą drucików (zeby kable nie wystawały i + bezpośrednio do rezystora a on do diody bezpośrednio z drugiej strony drucik do - i do płytki, podłączam diode i nic - a nie ukrywam ze te kabelki mnie denerwują (przeszkadzają bardzo przy robieniu np oświetlenia) i chciałbym tak jak na zdjęciu jakos zastąpić wystające kabelki z pin..

  Mam mnóstwo jak wspomniałem wyżej zrodel zasilania ale większość ok po 100A satelitowych, ładowarek itp.
  Mam jeszcze zasilacz do taśmy LED 150 led chyba 12v 4A, po jakimś czasie dioda na zasilaczu i ledy na taśmie zaczęły migać - dlaczego?
  Rozumiem ze dajmy na to diody 20mA przy 1,5A moge podłączyć 75 diod po ustających 2mA? Kurczę, ludzie podłączają pod taki moduł cała płytkę ledow i świeca na maxa. Hm.


  deus.ex.machina wrote:
  ObjectGroup_ID=296

  ormalnie jestem Ci winny flachę. To pytanie było jedna z moich zmor, bez odpowiedzi (w stosunku do elektroniki ogólnie jest pełno artow itp., natomiast w temacie optyki czy opróżnili? - o wiele mniej (a jesli juz to np. Na forach zagranicznych z użyciem slangu używanego w elektryce itd., ze aby to odczytać trzeba sie troche namęczyć..
  Ogromne dzięki.

  prosiłbym o opisanie czy tak to sie podlalcza, probowalem za pomocą drucików (zeby kable nie wystawały i + bezpośrednio do rezystora a on do diody bezpośrednio z drugiej strony drucik do - i do płytki, podłączam diode i nic - a nie ukrywam ze te kabelki mnie denerwują (przeszkadzają bardzo przy robieniu np oświetlenia) i chciałbym tak jak na zdjęciu jakos zastąpić wystające kabelki z pin..
  Mam mnóstwo jak wspomniałem wyżej ale po 100A satelitowych, ładowarek itp. Mam jeszcze
  [quote="deus.ex.machina"]kurde, normalnie jestem Ci winny flachę. To pytanie było jedna z moich zmor, bez odpowiedzi (w stosunku do elektroniki ogólnie jest pełno artow itp., natomiast w temacie optyki czy opróżnili? - o wiele mniej (a jesli juz to np. Na forach zagranicznych z użyciem slangu używanego w elektryce itd., ze aby to odczytać trzeba sie troche namęczyć..
  Ogromne dzięki
  Pozdrawiam!

  Jeszcze jedno: jak na płytce stykowej wykorzystać w najprostszy sposob fototranZystor mam cały zestaw, lub fotodiode? Czy któreś z nie wzmacnia światło emitowane przez podłączone do płytki diody led np??
  O tranzystorach dużo mnie czeka.
  Ale fotodiody? W skrócie w czujniki ruchu jakies wykorzystanie proste (mam zarówno SMD jak i PIN)
  Normalnie wisialbym Wam po flaszce.
  Ogromne, wielkie dziękuje!!


  //EDIT: miłe widziane jakies najprostsze schematy z użyciem: fotodiody, fototranzystora, tranzystora, bo mam tego troche a zupełnie nie mam pojęcia jak sie za to zabrać.
  //EDIT2: wszystkich bardzo przepraszam za długość posta, staram sie by ich nie nabijać i nie zaśmiecać forum.
 • Helpful post
  #14
  deus.ex.machina
  Level 32  
  Fotodiody zazwyczaj używa się do detekcji szybkozmiennych sygnałów, pracują wtedy w układzie zaporowym i potrzebujesz wzmacniacz do wzmocnienia małego sygnału. Fototranzystor ma znacznie większe zmiany prądu kosztem mniejszego pasma.
  Fotodiody mogą tez pracować jako ogniwo fotowoltaiczne - maja wtedy dość słabe parametry.
  Dołączam kilka not aplikacyjnych z teorią i praktycznymi układami.
 • #15
  9.7 dB
  Level 4  
  Dziekuje pięknie Wam wszystkim ;) poszło w praktyce .
  Co do tych modułów ładowania lion zlyowalem in + i - i pod ładowarkę od telefonu. Podłączyłem rownolegle 14 superjasmych ledow UV i trybi ideqlnie, natomiast na module z AVT tym POWERMod-1 grzał sie radiator po kilku minutach takiej jasności diod przy tych samych rezystorami na 5v,
  Na modułach ładowania micro i mini usb sa jesCze dwa miejsca do zlutowania oznaczone "bat" - cóż to?

  Mam jesscze pytanie; jak na płytce stykowej zrobić prosty układ z wykorzystaniem jakiegoś tranzystora którego mam (ma górze wymieniłem wszystko) lub (i) fotodiody lub fototranzystora i led. Oraz ktore z diod podłączyć ma płytce z nadawczych IR i odbiorczych i gdzie? pod 5v najlepiej. Chodzi mi o to, zeby wpiąć diode led jakaś ktora miałaby sie zapalać momencie gdy dioda odbiorcza przestałaby odbierać światło IR z diody nadawczej (np po zakryciu dłonią) bardzo byłbym wdzięczny za jakis prosty opis czegos takiego, lub podobnego np z Fotodioda lub fototranZystorem/ tranzystorami (Mam troche), ktory by gasił diode po przykryciu
  PS: korzystam z tel IPhonea póki co nie mam lapka, nie moge czytać PDFow.
  Filmiki raczej tez nie wchodzą wgre, jedynie schematy z opisem (Nie umiem dokładnie odczytywać)