Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klatka schodowa, oświetlenie - Wielopoziomowa klatka schodowa, oświetlenie

chemik1111 28 Sty 2017 19:22 2946 53
  • IGE-XAOIGE-XAO
    chemik1111
    Poziom 7  
    Szanowni Państwo,
    Przez weekend mnie tu nie było, a dyskusja rozwinęła się w kilku równoległych wątkach, za co bardzo dziękuję.

Postaram się przybliżyć sytuację otoczenia, byśmy mieli wspólne punkty odniesienia.

Budynkiem jest stara kilkupietrowa Kamienica z ogrodem z tyłu, , będąca w posiadaniu kilku osób, kuchnia, łazienka, toaleta są wspólne, umiejscowione na piętrze.

Obecnie istnieją dwa obwody elektryczne w budynku : 230V z sieci (distribution box w piwnicy) oraz 24V zasilane z paneli słonecznych i baterii (na strychu).

Zasilanie 24V jest przeznaczone na oświetlenie Led w szeregu pomieszczeń . Obecnie, z tego obwodu oświetlona jest również klatka schodowa o której prowadzimy dyskusje.

Sterowanie obwodem oświetlenia klatki schodowej wymaga modernizacji.

Moje pytanie dotyczy schematu instalacji posiadającej po jednym załączniku i źródle swiatla na każdym piętrze.

Główne założenia projektowanego układu:
    1 załącznik i 1 światło na poziom (to czy 230V czy 24V to sprawa drugorzędna)
    Jednym załącznikiem na dowolnym piętrze można włączyć wszystkie światła, by po chwili (tak tak) inna osoba mogła te światła wyłączyć na innym piętrze.

Nie chce : Czujki ruchu, możliwie nie chce automatu schodowego, innych tego typu rozwiązań. Kwestią awaryjności bądź diagnostyki wadliwego układu zajmę się jeśli będzie taka potrzeba - wierzę że przy poprawnie zaprojektowanej i zamontowanej instalacji przez najbliższe lata nie będę się musiał martwić.

Wszystko ma opierać się o okablowanie, załączniki, i swiatlo.
    Możliwość podpięcia zasilania z góry (24V) lub z dołu (230V) będzie już kwestia drugiego rzędu kiedy instalacja będzie poprawnie zaprojektowana i położona.

Wartym zaznaczenia jest ze straty napięcia (o których wątek na pewno by się pojawił gdybym tego nie zaznaczył teraz) na przewodach 1.5 mm2 do tej pory nie stanowią problemu, więc możemy ten wątek pominąć.

Podsumowując i ukierunkowywując :
    pytanie : schemat połączeń okablowania i załączników.

Dziękuję bardzo
  • IGE-XAOIGE-XAO
    retrofood
    Moderator
    A czemu nie przekaźnik bistabilny i łączniki typu dzwonkowego? Duża łatwość ewentualnej rozbudowy...
    chemik1111
    Poziom 7  
    Ok,
    To jest opcja pod rozwagę, teraz kiedy dostałem już odpowiedź na moje podstawowe pytanie, za które to odpowiedzi dziękuję bardzo!

Także przekaznik bistabilny + łączniki dzwonkowe...

Czy poza byciem równorzędną alternatywa dla układu krzyżowego w kwestii użytkowania, układ ten niesie ze sobą inne wartości? Montaż, niezawodność, różnorodność funkcji czasowych, łatwość rozbudowy, cena?

Pomijajac kwestie łączeniowe i ilość obrabianych kabli, jaką nową jakość wnosi takie rozwiązanie?
    Mogę ustawić np. czas wyłączenia oświetlenia w przekaznik? (pewnie są i takie i takie...)
  • Pomocny post
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    chemik1111 napisał:
    Mogę ustawić np. czas wyłączenia oświetlenia w przekaznik? (pewnie są i takie i takie...)

W bistabilnym nie. Bistabilny działa tak - jednym naciśnięciem łącznika załączasz oświetlenie i działa ono tak długo aż naciśniesz ponownie.
    Automat schodowy - raz naciskasz przycisk i oświetlenie działa tak długo jaki czas nastawiłeś, po czym wyłącza się samoczynnie.
    retrofood
    Moderator
    zbich70 napisał:

W bistabilnym nie. Bistabilny działa tak - jednym naciśnięciem łącznika załączasz oświetlenie i działa ono tak długo aż naciśniesz ponownie.

Co nie przeszkadza dodać automatu schodowego.
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    retrofood napisał:
    zbich70 napisał:

Co nie przeszkadza dodać automatu schodowego.

Oczywiście. ASO wyłączy oświetlenie gdy ktoś zapomni wyłączyć BIS-em.

A tak w ogóle to nie wiadomo jak ma działać to oświetlenie autora. Najpierw pisze że na stałe, później że czasowo.
    Pogubić się można... ;)
    chemik1111
    Poziom 7  
    Oswietlenie ma działać stale, takie było podstawowe założenie.
    Dowiedziałem się jak to zrobić i jestem zadowolony - 2x włączniki schodowe + (n-2)x włączniki krzyżowe.

Teraz mam wolny bufor intelektualny i mogę zapytać o alternatywne rozwiązania - jak włącznik bistabilny, automat schodowy, lub ich miks.

Myślę że temat jest pięknie rozwinięty we wszelkich potrzebnych tu wątkach.

A pytanie z innej beczki.
    Jakie mamy możliwe typoszeregi mocy przyłączeniowych od operatora, powiedzmy PGE (ale jak będzie Enea, Energa czy Taurin to nic nie szkodzi) które są sensowne dla pięcio piętrowego budynku? 30, 40, 60 kW?
  • Pomocny post
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    chemik1111 napisał:
    A pytanie z innej beczki.
    Jakie mamy możliwe typoszeregi mocy przyłączeniowych od operatora, powiedzmy PGE (ale jak będzie Enea, Energa czy Taurin to nic nie szkodzi) które są sensowne dla pięcio piętrowego budynku? 30, 40, 60 kW?

Wypada poczytać N SEP-E-002 i zajrzeć do tablicy określającej wartości obliczeniowych mocy szczytowych WLZ budynków.
    Tutaj istotna jest liczba mieszkań posiadających lub nie zaopatrzenia w ciepłą wodę, ogrzewanie i gaz.
    chemik1111
    Poziom 7  
    Szanowni Państwo,
    Na 5 piętrowa kamienice potrzebujemy 50 KW.

Jeszcze jedno pytanie dotyczące oświetlenia i modernizacji systemu oświetlenia, które jak Państwo wiedzą jest na 24V.

Czy wyłączniki nadprądowe na 24 V, muszą być dedykowane dla 24 V (obwód oswietlenia), czy mogą być używane te pod 230 V, skoro mamy określony prąd [A]  wyłącznia.

Dziękuję bardzo
    mawerix123
    Poziom 39  
    chemik1111 napisał:
    Czy wyłączniki nadprądowe na 24 V, muszą być dedykowane dla 24 V (obwód oswietlenia), czy mogą być używane te pod 230 V, skoro mamy określony prąd [A]  wyłącznia.

Do instalacji 24V można wykorzystać wyłączniki 230V jeśli wytrzymałość prądowa na to pozwala.
    chemik1111
    Poziom 7  
    Hmm,
    wytrzymałość prostowania?
    Chodzi o prądy zwarciowe, ale nie przeprowadzając wymaganych obliczeń nie uzyskam ich wartości.

Czy powinienem zatem coś złożyć by podejść do tego z inżynierskiej punktu widzenia, czy nie zakładać nic nie mając wlasciwych podstaw, zignorować możliwości ograniczeń prądu łączenia i zastosować standard 230 V 6 kA?

Dziękuję
    retrofood
    Moderator
    chemik1111 napisał:

Chodzi o prądy zwarciowe, ale nie przeprowadzając wymaganych obliczeń nie uzyskam ich wartości.
    Prądy zwarciowe sobie daruj. Ważniejszym parametrem jest kształt odłączanego przebiegu. Otóż możliwości łączeniowe są inne dla prądu przemiennego (podawane przeważnie na wyłącznikach) i inne dla prądu stałego (nie są podawane). Jeśli nie będziesz rozłączał prądu stałego, to czym się martwisz?
    chemik1111
    Poziom 7  
    Ah okej,
    No ale w tym sęk właśnie, że chce sieć 24 V DC z baterii (której akompaniamuje 230 V AC) podpiąć pod wyłączniki nadprądowe,

Jakich wyłączników powinienem użyć. Czy mogę użyć tych samych (odpowiednio dobranych) wyłączników co do sieci 230 V, czy potrzebuje dedykowanych pod 24 V.
    mawerix123
    Poziom 39  
    chemik1111 napisał:
    Hmm,
    wytrzymałość prostowania?

Miałem na myśli wytrzymałość prądową a nie prostowania ale słownik w telefonie pokiełbasił słówka.
    mawerix123
    Poziom 39  
    chemik1111 napisał:
    Ah okej,
    No ale w tym sęk właśnie, że chce sieć 24 V DC z baterii (której akompaniamuje 230 V AC) podpiąć pod wyłączniki nadprądowe

A to już inna bajka, wyłączniki nadprądowe muszą być dla napięcia DC.
    chemik1111
    Poziom 7  
    Że tak zapytam, Mur Beton?
    Wyłączniki 24 V muszą chronić sieć 24 V i nie mogą być zastąpione przez 230 V?

Z technicznej ciekawości, czy mogę wiedzieć dlaczego tak jest, skoro to prądy wyłączają te zabezpieczenia?
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    chemik1111 napisał:
    Że tak zapytam, Mur Beton?
    Wyłączniki 24 V muszą chronić sieć 24 V i nie mogą być zastąpione przez 230 V?

Z technicznej ciekawości, czy mogę wiedzieć dlaczego tak jest, skoro to prądy wyłączają te zabezpieczenia?

Post #46. Dokładniej to przebieg prądu przemiennego 100 razy na sekundę przechodzi przez zero, co sprzyja gaszeniu łuku. Prąd stały (wyprostowany i wygładzony oraz całkiem "płaski" z akumulatora) nie osiąga zera, płynie cały czas, zatem jest trudniejszy w zgaszeniu. Stąd inna konstrukcja aparatów DC.
    pikarel
    Poziom 32  
    chemik1111 napisał:
    (...)
    Teraz mam wolny bufor intelektualny i mogę zapytać o alternatywne rozwiązania (...)

Zaczęło się od niechęci znalezienia schematu instalacji w klatce schodowej, ciekawi mnie, na czym skończy się to intelektualizowanie prostej instalacji...

Moderowany przez Krzysztof Reszka:

3.1.14. Publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego działu forum lub wątku dyskusji.

Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika
    chemik1111 napisał:
    . Czy mogę użyć tych samych (odpowiednio dobranych) wyłączników co do sieci 230 V, czy potrzebuje dedykowanych pod 24 V.

W powszechnym użyciu są wyłączniki nadprądowe tylko do napięcia zmiennego. Są też wyłączniki uniwersalne dla AC i DC i takich należy użyć.
    Tak więc pytać sprzedawcę o dany typ.
    Tu przykład oznaczeń i danych znamionowych takiego wyłącznika.
    Klatka schodowa, oświetlenie - Wielopoziomowa klatka schodowa, oświetlenie Klatka schodowa, oświetlenie - Wielopoziomowa klatka schodowa, oświetlenie