Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

18650 li-ion - czy te ogniwa są z zabezpieczeniem, czy bez zabezpieczenia?

marcingebus 26 Sty 2017 19:15 1491 6
  • #1 26 Sty 2017 19:15
    marcingebus
    Poziom 8  

Mam do dyspozycji takie ogniwa jak na zdjęciach. Będę z tego robił/modyfikował zasilanie do przenośnych lamp oraz drobnego sprzętu nagłaśniającego. Wszystkie ogniwa mają około 66mm długości + 1mm lub mniej wypustka na plusie. I teraz pytania czy te ogniwa mają zabezpieczenia przed przeładowaniem i nadmiernym rozładowaniem, czy nie? Pytam gdyż czołówka, która ma wejście na zasilanie ma jakąś elektronikę i podczas rozładowywania chyba schodziło poniżej 2.5V, a podczas ładowania (zapuszczone na noc), miała 4.15V.

Ogniwo szare wyjęte z oryginalnej Bateri Dell Vostro.
    Ogniwo jasno niebieskie w oryginalnej Baterii Asus Eee PC,
    Ogniwo podwójne niebieskie - chinńska lampka robocza.

0 6
  • Pomocny post
    #2 26 Sty 2017 19:23
    goldi74
    Poziom 43  

Laptopowe na pewno nie mają wbudowanego zabezpieczenia, do tego służy elektronika znajdująca się w baterii. Te podwójne - trudno powiedzieć, nie widać co może być pod koszulką oprócz ogniw.

0
  • #3 26 Sty 2017 19:36
    marcingebus
    Poziom 8  

A z długości, że są na 66mm nie wynika jednoznacznie, że nie mają zabezpieczenia. Bo albo mają i ten prosty układ zasilania i odbioru energii jest OK i nic nie trzeba robić, albo nie jest OK i coś by wypadało temu zaradzić.

0
  • Pomocny post
    #4 26 Sty 2017 20:14
    goldi74
    Poziom 43  

Jeżeli cały pakiet ma 66 mm długości to mało prawdopodobne żeby posiadał zabezpieczenie elektroniczne.

0
  • Pomocny post
    #5 26 Sty 2017 20:22
    Freddy
    Poziom 43  

marcingebus napisał:
    I teraz pytania czy te ogniwa mają zabezpieczenia przed przeładowaniem i nadmiernym rozładowaniem, czy nie?
    Czy tak trudno samemu wpisać symbol w Google, aby zobaczyć dokładne parametry?
    Nie mają wbudowanych zabezpieczeń (te popielate), ten pakiet w niebieskim, nie wiadomo co to jest.
    Tyle, że LGDAS31865 i LR1865SE to różne ogniwa i nie można ich łączyć razem w pakiety.

0
  • #6 26 Sty 2017 21:03
    marcingebus
    Poziom 8  

Freddy napisał:
    marcingebus napisał:
    I teraz pytania czy te ogniwa mają zabezpieczenia przed przeładowaniem i nadmiernym rozładowaniem, czy nie?
    Czy tak trudno samemu wpisać symbol w Google, aby zobaczyć dokładne parametry?
    Nie mają wbudowanych zabezpieczeń (te popielate), ten pakiet w niebieskim, nie wiadomo co to jest.
    Tyle, że LGDAS31865 i LR1865SE to różne ogniwa i nie można ich łączyć razem w pakiety.

Problem mój polegał na tym, że tutaj:
    http://nazya.com/product/akkumulyator-18650-ls-18650-lr1865se-2200mah-3c_45190309403.html
    pokazują się tutaj o pojemności 2200mAh

A tutaj odczytuje 1400mAh:
    http://www.batteryonestop.com/baotongusa/products/datasheets/li-ion/LR1865BE-1400.pdf

A tutaj to już nie wiem, która pozycja, to ta, której szukam.

Mierzę je miernikiem LC2100 i na 500mAh wychodzą mi pojemności 2345mAh (dwie baterie razem zgrzane), 3143 (dwie), 2710 (dwie). Wiem, że to łechtanie, bo 250mA na jedno ogniwo gdzie nominalnie jest ponad 1A, ale takie testy najpierw zrobiłem.
    ------------
    Przyznaję się niebieskiego nie wrzuciłem do wója, a tutaj odpowiedzi są łatwiejsze.

0
  • Pomocny post
    #7 27 Sty 2017 07:52
    Freddy
    Poziom 43  

Czy zauważyłeś, że w drugim linku jest inny symbol akumulatora?
    Właściwy jest ten pierwszy.

marcingebus napisał:
    Mierzę je miernikiem LC2100 i na 500mAh
    Mogą być już uszkodzone.
    Zauiważ, że standardowo te akumulatory mają duże prądy rozładowania 3C, ale maja tylko 300 cykli ładowania.

0