Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung RV511 - czarny ekran - po włączeniu działa jedynie wentylator

jaqb8 26 Sty 2017 19:54 759 14
  • #1 26 Sty 2017 19:54
    jaqb8
    Poziom 2  

Witam!
    Ostatnio podczas normalnego użytkowania laptopa (Samsung RV511-) nagle komputer sam się wyłączył. Po próbie ponownego uruchomienia laptop startuje, jednak poza kręcącym się wentylatorem nic więcej się nie dzieje. Z kontrolek świeci się tylko ta od baterii (HDD nie świeci). Po podłączeniu do zewnętrznego monitora dalej nic. Domyślam się, że grafika mogła się spalić jednak nie jestem tego w stanie sam stwiedzić.

Moje pytanie dotyczy wymiany całej płyty głównej - czy jest to dobre rozwiązanie? Jest to model Scala2_EXT. Na allegro znalazłem jedną dokładnie taką samą oraz inną bez oddzielnego gpu. Czy możliwa jest wymiana jedyna na taki sam model płyty głównej?
    Dołączam jeszcze zdjęcia, może ktoś będzie w stanie dokładniej ocenić co się stało.

Samsung RV511 - czarny ekran - po włączeniu działa jedynie wentylator Samsung RV511 - czarny ekran - po włączeniu działa jedynie wentylator

Pozdrawiam

0 14
  • #2 26 Sty 2017 21:33
    Luqituki
    Poziom 7  

Ze zdjęć widać że trochę przybrudzona ta płyta. Czy jak rozkręciłeś laptopa pierwszy raz to było dużo kurzu w układzie chłodzenia ? Możliwe płyta przegrzała się i grafika złapała "zimne luty" można to naprawić, ale jest to dość drogie i nie wiadomo jak długo podziała. Można zamienić płytę główną na taki sam model, nie ma problemu już to przerabiałem, tylko upewnij się czy grafika pasuje, bo inaczej nie uruchomisz systemu i potrzebny będzie format ze względu na sterowniki..

0
  • #3 26 Sty 2017 22:20
    jaqb8
    Poziom 2  

Laptop ma już jakieś 6 lat więc nie był to pierwszy raz jak otwierałem. Było trochę kurzu w chłodzeniu ale przeczyściłem go teraz dokładnie wraz z wymianą past. W dalszym ciągu nic.
    Co do wymiany to wydaje mi się że w tej płycie grafika jest wlutowana (być może się mylę). Na allegro są płyty do tego samego lapka tylko w wersji z zintegrowaną grafą i zastanawiam się czy taką mógłbym włożyć do mojego laptopa.

0
  • Pomocny post
    #4 26 Sty 2017 22:51
    Luqituki
    Poziom 7  

Możesz wstawić płytę ze zintegrowaną grafiką pod warunkiem że chłodzenie będzie pasować bo jeśli nie będziesz musiał kupić inne, musisz też liczyć się z tym że trzeba będzie zrobić format ze względu na sterowniki a co za tym idzie utrata danych. Jeżeli jesteś zainteresowany kupnem nowej płyty głównej a ze starą chcesz trochę poeksperymentować to spróbuj delikatnie podgrzać układ graficzny mniej więcej jak na tym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=tjWXExWM4RU Możesz do tego użyć opalarki lub stacji na gorące powietrze. Laptop powinien wstać. To pomoże zdiagnozować czy to faktycznie grafika. Tylko pamiętaj wyjmij procesor, RAM itd. przed podgrzaniem

0
  • #5 26 Sty 2017 22:56
    jaqb8
    Poziom 2  

Dzięki bardzo za porady, spróbuję coś podziałać.
    Jeszcze jedno pytanko - czy jest możliwe żeby uszkodził się procesor przy tych objawach?

0
  • #6 26 Sty 2017 23:05
    Luqituki
    Poziom 7  

Owszem jest to możliwe, ale przy takim uszkodzeniu powinien pojawić się jakiś dźwięk biosu. Grafika częściej się psuje niż procesor. Możesz to sprawdzić jeśli masz możliwość znaleźć jakiś kompatybilny procesor na podmiankę. Objawami jakie mogłyby wskazywać jeszcze na uszkodzenie procesora to przed całkowitym wyłączeniem się zacinanie, bluescreeny było takie coś ?

0
  • #7 26 Sty 2017 23:16
    jaqb8
    Poziom 2  

Nie, nie było zadnych bluescreenów, komputer chodził w miarę płynnie. Pojawiały sie jednak od czasu do czasu komunikaty o wysokim zużyciu RAM (75-80% z 6 GB przy włączonym jedynie Chromie + pare aplikacji w tle np. Avast). Również wentylator pracował dosyć głośno.

0
  • #8 26 Sty 2017 23:19
    Luqituki
    Poziom 7  

Jeśli masz 6 GB to pewnie 2 kości. Wyjmij jedną kość i spróbuj włączyć laptopa jeśli nie pomoże zrób tak samo z drugą. Może RAM siadł, chociaż bios też powinien to zasygnalizować. W każdym razie sprawdź RAM

0
  • #9 27 Sty 2017 04:26
    Aseri15
    Poziom 28  

Skoro wentylator pracował dość głośno, to prawdopodobnie przegrzane GPU.

Luqituki napisał:
    Może RAM siadł, chociaż bios też powinien to zasygnalizować.

Nie każdy laptop sygnalizuje takie rzeczy poprzez dźwięk. Czasami są to kody błyskowe, ale z opisu tego wątku, wnioskuję, że jednak GPU.

jaqb8 napisał:
    Pojawiały sie jednak od czasu do czasu komunikaty o wysokim zużyciu RAM (75-80% z 6 GB przy włączonym jedynie Chromie + pare aplikacji w tle np. Avast). Również wentylator pracował dosyć głośno.

To zdanie potwierdza przegrzanie. RAM nie ma tutaj nic do rzeczy.

0
  • #10 30 Mar 2017 19:59
    macku.pl
    Poziom 2  

Witajcie, podepnę się pod ten sam temat bo problem wydaje się być identyczny bo to ten sam komputer czyli Samsung RV511 - Jest zasilanie, uruchamia się chłodzenie, brak sygnałów dzwiękowych - i przysłowiowy czarny ekran .

A więc na wstępie dodam, że została wymieniona zarówno płyta główna jak i procesor na produkty używane, ale z gwarancją i nadal nic ! co jest nieco zaskakujące??? dodam oczywiście, że podpinanie pod zewnętrzny monitor niczym nie skutkuje.

Jedyną rzeczą która nie była wymieniana jest pamięć ram - ale czy obie kości mogłyby paść w jednym momencie? Być może dzisiaj jeszcze uda mi się je pożyczyć.

Dysk chwilowo odpięty, ale to chyba niewiele zmienia...
    Samsung RV511 - czarny ekran - po włączeniu działa jedynie wentylator Samsung RV511 - czarny ekran - po włączeniu działa jedynie wentylator

Może ktoś umie mnie nakierować w takiej sytuacji co robić?

0
  • #11 30 Mar 2017 21:56
    Luqituki
    Poziom 7  

Możliwości jest wiele np. mimo gwarancji płyta główna jest uszkodzona, procesor może być niekompatybilny z płytą główną, procesor może być uszkodzony. Jeżeli już chcesz przetestować czy to ram to spróbuj odpalić na jednej kości laptopa.

0
  • #12 30 Mar 2017 23:43
    macku.pl
    Poziom 2  

Luqituki napisał:
    Możliwości jest wiele np. mimo gwarancji płyta główna jest uszkodzona, procesor może być niekompatybilny z płytą główną, procesor może być uszkodzony. Jeżeli już chcesz przetestować czy to ram to spróbuj odpalić na jednej kości laptopa.

Dzięki za odpowiedź, oczywiście sprawdzałem kości na przemian czy działają jako pierwszą z czynności.

Już problem rozwiązany i sprzęt działa, pożyczyłem ram i podmieniłem, okazało się, że padł i procesor i obie kości pamięci jednocześnie. Właściwie to chyba dość nietypowa awaria, ciekawe co mogło spowodować taki crash? Wygląda na to, że przegrzanie procesora pociągnęło za sobą pamięci.

0
  • #13 06 Kwi 2017 23:19
    macku.pl
    Poziom 2  

macku.pl napisał:

Już problem rozwiązany i sprzęt działa, pożyczyłem ram i podmieniłem, okazało się, że padł i procesor i obie kości pamięci jednocześnie. Właściwie to chyba dość nietypowa awaria, ciekawe co mogło spowodować taki crash? Wygląda na to, że przegrzanie procesora pociągnęło za sobą pamięci.

Ludzie zwariuje niedługo z tym Samsungiem... Przyszła mi dzisiaj paczka z pamięciami ram. Zadowolony zmontowałem wszystko - poskręcałem jak należy i uruchomiłem laptopa, włączył się bez problemu i ładował, odwróciłem się na minutę a tu znowu czarny ekran! I już się nie uruchamia... Po prostu idzie się załamać... Ktoś ma jakieś pomysły? Co tu jeszcze może się popsuć jak wszystko wymieniłem?

0
  • #14 06 Kwi 2017 23:27
    ul1002

Poziom 33  

Nie wymieniłeś wszystkiego, musisz wymienić całego laptopa...

Jeśli sie na tym nie znasz czemu do serwisu nie oddasz, zobacz w jakie koszty sie wpakowałeś, procesor, ramy, płyta główna i ciągle ciemność a jak będziesz ciągle grzebał będzie gorzej.
    Zmierz baterie RTC
    Sprawdź czy działa capslock

0
  • #15 10 Kwi 2017 15:08
    macku.pl
    Poziom 2  

ul1002 napisał:
    Nie wymieniłeś wszystkiego, musisz wymienić całego laptopa...

Jeśli sie na tym nie znasz czemu do serwisu nie oddasz, zobacz w jakie koszty sie wpakowałeś, procesor, ramy, płyta główna i ciągle ciemność a jak będziesz ciągle grzebał będzie gorzej.
    Zmierz baterie RTC
    Sprawdź czy działa capslock

Pamieci które dostałem, były wadliwe a sprzedawca okazał się (drobnym oszustem) na szczęście były kupione na amazonie, więc problemu ze zwrotem nie ma, okazało się, że przez pamieci padł również procesor... Reszta działa, przetestowałem. Dzięki za odpowiedzi.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo