Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylacja mechaniczna + rekuperacja - obliczenia / dobór urządzenia

26 Sty 2017 21:07 3522 2
  • Poziom 10  
    Dzień dobry.
    Prośba o porady o doborze urządzenia rekuperatora ( wydajność) do domu jednorodzinnego:
    - rysunki projektowe w załączniku,
    - poniżej wyliczenia powierzchni i kubatury ( nie wiem czy poprawne).
    - urządzenie preferowane do Zehnder
    - w domu 2 dorosłych + dwoje dzieci ( w ciągu dnia większość czasu jeden dorosły + jedno dziecko).
    - kominów wentylacyjnych nie będzie ( poza garażem)
    - prośba również o info jakiego typu i jakiego producenta zastosować rury do GWC ( najprostszy rura 50m w ziemi na poz. -1,5m)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 13  
    Cześć.
    Pewnie większość ekspertów mnie zjedzie za tego posta, ale opowiem swoje doświadczenia z rekuperacją.
    Mieszkam w domu o kubaturze 800m3 i mój rekuperator w zimę chodzi maksymalnie na zerowym biegu - tj. 50m3/h oraz jest wyłączany co godzinę na pół godziny. W zupełności wystarcza to, by czuć się komfortowo w domu, bez potrzeby otwierania okien. Ogrzewam dom jedynie kominkiem, z którego ciepłe powietrze jest rozprowadzone po domu tymi samymi kanałami co świeże powietrze. Ogólnie polecam się zastanowić nad ilością nawiewanego powietrza. ;)
    Co do kanałów, polecam jednak tradycyjne rozwiązania - stalowe okrągłe przewody, na połączeniach kanał-anemostat zastosowany kanał flex. Fajnie się układa przewody z tworzywa, aczkolwiek jako inwestor pewnie Cię to zaboli. A jak nie Ciebie, to Twój portfel.
  • Poziom 10  
    Nad ilościami powietrza które są podawane tu i ówdzie trzeba się mocno zastanowić, bo nie wyobrażam sobie żeby wymieniać powietrze w połowie nieużywanym strychu 6 razy w ciągu doby, a opinie z życia wzięte typu 20 osób w domu na chrzcinach przez kilka godzin, okna zamknięte i żadnego problemu z duchotą słyszałem od przynajmniej dwóch użytkowników .

Niemniej jednak jestem laikiem w tym temacie, i z niecierpliwością czekam na odpowiedzi na moje pytania.