Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy w tej czołówce jest balanser S.W.A.T 3x T6?

27 Sty 2017 03:03 471 3
  • Poziom 10  
    Kupiłem czołówkę na akumulaory 18650. Czołówka jest na 3 diody T6:
    <ciach>
    Pod bateriami ma elektronikę jak na zdjęciu.
    Ma też na boxie na baterie wejście zasilające. W zestawie zasilacz do ładowania. Baterie są podłączone równolegle. Paści opisane 9800mAh, gdy z pomiaru wychodzi mi 300-400mAh. Wyciągnięte z paroletniego lapka mają 1000-1400mAh. :-(

Pytanie:
    Do czego służy na elektronika?
    Jaki zastosować moduł do ładowania i zabezpieczenia przed nadmiernym rozładowaniem. Teoretycznie by mógła być na TP4056 z zabezpieczeniem, ale ona ma teoretyczną wartość 1A, a ta czołówka na tych kiepskich aku, wyciągała przy 3 diodach 1.4A.
    Moduł na TP4056 z zabezpieczeniem, który zakupiłem wyłącza mi się na stole gdy:
    - wyłączone jest zasilanie z mikroUSB
    - podłączę telefon (przez odpowiedni moduł StandUP), który próbuje ciągnąć ponad 1A.

Gdy wszystko wisi na sieci, to telefon próbuje ponad 1A, nie udaje się i schodzi na 450mA i wszystko funguje. Gdy odłączę sieć i moduł wisi na baterii, to po podłączeniu telefonu, który próbuje ciągnąć ponad 1A (na dobrym kablu dociąga do 1.6A), to moduł się wyłącza.

Jaki moduł możecie polecić do ładowania i zabezpieczenia przeciw nadmiernemu rozładowaniu?

Moderowany przez dondu:

Post raportowany. Niestety linki do Allegro są zakazane gdyż:

3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

• Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    marcingebus napisał:
    Czy w tej czołówce jest balanser

marcingebus napisał:
    Baterie są podłączone równolegle.

To po co balanser miałby tam być?

marcingebus napisał:
    Do czego służy na elektronika?

Zapewne do:
    - ograniczania prądu ładowania
    - ograniczenia końcowego napiecia ładowania
    - zasilania diod z baterii
    Niepotrzebne skreślić. Trzeba ustalić co to za układ i jak jest połączone z diodami, bateriami i gniazdem ładowania.

marcingebus napisał:
    Moduł na TP4056 z zabezpieczeniem, który zakupiłem wyłącza mi się na stole gdy:
    - wyłączone jest zasilanie z mikroUSB

TP4056 to kontroler ładowania, wiec jak ma działać bez zasilania?

marcingebus napisał:
    - podłączę telefon (przez odpowiedni moduł StandUP), który próbuje ciągnąć ponad 1A.

Co ma do tego telefon - jak go podłączasz?

marcingebus napisał:
    Gdy odłączę sieć i moduł wisi na baterii, to po podłączeniu telefonu, który próbuje ciągnąć ponad 1A (na dobrym kablu dociąga do 1.6A), to moduł się wyłącza.

Jeśli dobrze rozumiem to z baterii latarki przy pomocy jakiegoś (nie podajesz specyfikacji) modułu (w domyśle - zawierającego przetwornicę 3,7 --> 5V) ładujesz telefon. Przyczyna może leżeć w niewystarczającej wydajności przetwornicy lub w spadku napięcia ogniw poniżej progu zabezpieczenia przed rozładowaniem (jeśli moduł takie posiada).
  • Poziom 10  
    jdubowski napisał:

marcingebus napisał:
    Czy w tej czołówce jest balanser

marcingebus napisał:
    Baterie są podłączone równolegle.

To po co balanser miałby tam być?

Mój błąd, miałem na myśli układ, który ograniczy prąd/napięcie ładowania i odetnie akumulator gdy napięcie na aku spadnie poniżej bezpiecznej wartości. Łącznie z Baterii słabej wychodzi około 1.4A, więc taki układ musiałbym być nominalnie na 2A minimum, a znając życie, żeby się specjalnie nie grzał, to pewno więcej.

W sprawie elektroniki: (znowu Mea Culpa): na zdjęciu DC+- to wejście z zewnętrznego zasilacza do ładowania Baterii. IN+-, to wejście z Baterii. Ponieważ plusy i minusy są połączone, to nie ma żadnego odcinania podczas ładowania. Wygląda więc, że elektronika, która tam jest to tylko przekaźniczek do łączania L1+, L2+, obu naraz lub flasha z obu naraz. No to szukamy dodatkowej elektroniki zabezpieczającej.

Czy w tej czołówce jest balanser S.W.A.T 3x T6?

W sprawie moduł na TP4056 z zabezpieczeniem, to podłączam do modułu:
    1. Zasilanie z zewnętrznej ładowarki poprzez microUSB.
    2. Podłączam baterie, do wejścia bateryjnego.
    3. Jako odpływ podłączam taki StepUp, który ma wyjście na USB duże i do tego USB miernik USB i telefon, który się chce ładować.
    4. TP4056 ma zastosowanie także jako PowerBank, więc powinien chyba działać mając zasilanie tylko z Akumulatora. Tak mi się zdaje.....

Telefon z ładowarki na dobrym kablu ciągnie 1.6A, na gorszym około 1A (w zależności jak mu napięcie spada).

1. Telefon po podłączeniu próbuje ciągnąć więcej, ale nie mam rejestratora/oscyloskopu elektronicznego, a posiadany miernik, zanim zareaguje, to mijają sekundy. Na pewno ciągnie ponad 1A. Jeśli w momencie włączania, do układu jest ładowarka USB, to wszystko działa. Telefon można wpinać/wypinać. Telefon stabilizuje pobór prądu na poziomie 460mA.
    2. Gdy telefon ciągnie na poziomie 460mA i odepnę ładowarkę, to wszystko się trzyma kupy.
    3. Gdy telefon mam odpięty, odpinam ładowarkę, wszystko dalej działa.
    4. Gdy podłączam telefon a nie ma zasilania z ładowarki, to moduł TP4056 siada.

Można by powiedzieć, że prądu rozruchowe coś wyłączają. Nie mam jak zmierzyć o ile siada napięcie na akumulatorze.

Są dwa rozwiązania:
    1. Moduł się zepsół i jest b. wrażliwy na napięcie z baterii/zmianę obciążenia z baterii itd...
    2. Bateria jest tak słaba, że spadek napięcia (Bateria naładowana 4V), że mimo dużego poziomu naładowania, spadek jest poniżej progu 2.5V. Moduł się wyłącza i kicha.

Macie pomysł na inne przyczyny. Ew. jak temu zaradzić? Może jakiś duży elektrolit gdzieś? Przy baterii? Ale jak duży by musiał być?

A może inaczej:
    Problemy są dwa
    1. Ładowanie (można zawsze w zewnątrznej ładowarce, więc problem do rozwiązania).
    2. Rozładowywanie. I to można zrobić poprzez odłączanie (o taki układ pytam, ale o dostatecznie dużej wydajności prądowej) lub poprzez sygnalizowanie: dźwiękiem, wskazywaniem aktualnego napięcia. Jakąś upierdliwą diodą, co będzie błyskać, jak będzie za niskie napięcie, etc......
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    marcingebus napisał:
    miałem na myśli układ, który ograniczy prąd/napięcie ładowania i odetnie akumulator gdy napięcie na aku spadnie poniżej bezpiecznej wartości. Łącznie z Baterii słabej wychodzi około 1.4A, więc taki układ musiałbym być nominalnie na 2A minimum,

To co wychodzi z baterii cię nie interesuje, istotne jakim prądem możesz akumulator ładować.

marcingebus napisał:
    W sprawie elektroniki: (znowu Mea Culpa): na zdjęciu DC+- to wejście z zewnętrznego zasilacza do ładowania Baterii. IN+-, to wejście z Baterii. Ponieważ plusy i minusy są połączone, to nie ma żadnego odcinania podczas ładowania.

Odcinania to może i nie ma w latarce, ale może ono istnieć w zewnętrznym zasilaczu. Albo też jak w większości chińskich badziewi - ograniczeniem prądu jest sam zasilacz, a ograniczenie napięcia może być zrealizowane przez przejęcie pradu ładowania przez układ na płytce (--> zamiana w ciepło).

marcingebus napisał:
    No to szukamy dodatkowej elektroniki zabezpieczającej.

Na tej płytce takowej raczej brak.

marcingebus napisał:
    Są dwa rozwiązania:
    1. Moduł się zepsół i jest b. wrażliwy na napięcie z baterii/zmianę obciążenia z baterii itd.

Mało prawdopodobne ze się zepsuł, być może po prostu "ten typ tak ma".

marcingebus napisał:
    2. Bateria jest tak słaba, że spadek napięcia (Bateria naładowana 4V), że mimo dużego poziomu naładowania, spadek jest poniżej progu 2.5V. Moduł się wyłącza i kicha.

Kup porządne akumulatory markowe, a jak się chcesz przekonać o stanie obecnie posiadanych to poddaj je próbie obciążenia rezystorami, z jednoczesnym pomiarem napięcia.